Imperia Online България  
Юни 23, 2024, 22:00:38 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Лъжата  (Прочетена 10620 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Gioia
Amesha Spenta‎ annoiato alla morte
Редник
*

Karma: +518/-763
Неактивен Неактивен

Публикации: 1


In vita mors, in morte vita!


Профил WWW
« -: Октомври 17, 2007, 11:25:28 »

Има ли полезни лъжи? Такива на които казваме "Благородна лъжа".

Не е ли малко противоречиво: Лъжа - благородна?

Защо лъжем? Обикновено за да представим себе си така че да се харесаме на околните или да предпазим себе си или някой друг. Но дали резултатът винаги е този към който се стремим? Не се ли получава в повечето случаи обратен ефект? Рано или късно истината изплува. Дори това да е само в 99% от случаите, струва ли си риска заради единия процент? Защото закъснялата истина е много по-жестока от навременната и освен това тя действа двупосочно - премазва и лъжеца и излъгания.

Ще бъде ли скучен светът без лъжа? Не мисля. В повечето случаи истините са достатъчно солени, за да ни разнообазяват живота.

Какво е истината? Нещо, което ме кара да се чувствам комфортно. Когато изричам истини не го усещам, но го разбирам, когато почувствам неудобството при мисълта да излъжа.

Какво е лъжата? Нещо, което ти изсмуква енергията, карайки те да се съсредоточаваш върху несъществуващи факти, да подреждаш несъществуващи събития в хронологичен ред, а след това да поддържаш версиите си неограничено време. Затова много често лъжещият в един момент сам приема лъжата си за истина. Стремейки се да предаде най-правдива форма на измислицата, той убеждава себе си и след известен период от време започва да си вярва.

Малките лъжи.

Обикновено оправдаваме малката лъжа. Правилно ли е това? Ако малката лъжа е незначителна и безобидна за лъжещия, дали е такава тя и за излъгания? Едва ли лъжещия си задава този въпрос.

Най-голямата полза от лъжата - дава ни краткотраен комфорт.

Най-малката вреда от лъжата - дълго време се чувстваме гузни от нея.

Разбира се всичко това е валидно за психика, която обществото приема да нарича нормална. Не и за измамника. Но това е вече друга тема.
Активен

оп, зарибих се регвайте се от тук моля, че ми трябват точки Smiley http://www.erepublik.com/bg/referrer/Gioia+Stellina
farfui
Капитан
****

Karma: +130/-204
Неактивен Неактивен

Публикации: 264


Figil


Профил
« Отговор #1 -: Октомври 17, 2007, 13:22:35 »

Има ли полезни лъжи? Такива на които казваме "Благородна лъжа".

Не е ли малко противоречиво: Лъжа - благородна?

Защо лъжем? Обикновено за да представим себе си така че да се харесаме на околните или да предпазим себе си или някой друг. Но дали резултатът винаги е този към който се стремим? Не се ли получава в повечето случаи обратен ефект? Рано или късно истината изплува. Дори това да е само в 99% от случаите, струва ли си риска заради единия процент? Защото закъснялата истина е много по-жестока от навременната и освен това тя действа двупосочно - премазва и лъжеца и излъгания.

Ще бъде ли скучен светът без лъжа? Не мисля. В повечето случаи истините са достатъчно солени, за да ни разнообазяват живота.

Какво е истината? Нещо, което ме кара да се чувствам комфортно. Когато изричам истини не го усещам, но го разбирам, когато почувствам неудобството при мисълта да излъжа.

Какво е лъжата? Нещо, което ти изсмуква енергията, карайки те да се съсредоточаваш върху несъществуващи факти, да подреждаш несъществуващи събития в хронологичен ред, а след това да поддържаш версиите си неограничено време. Затова много често лъжещият в един момент сам приема лъжата си за истина. Стремейки се да предаде най-правдива форма на измислицата, той убеждава себе си и след известен период от време започва да си вярва.

Малките лъжи.

Обикновено оправдаваме малката лъжа. Правилно ли е това? Ако малката лъжа е незначителна и безобидна за лъжещия, дали е такава тя и за излъгания? Едва ли лъжещия си задава този въпрос.

Най-голямата полза от лъжата - дава ни краткотраен комфорт.

Най-малката вреда от лъжата - дълго време се чувстваме гузни от нея.

Разбира се всичко това е валидно за психика, която обществото приема да нарича нормална. Не и за измамника. Но това е вече друга тема.

хм прекалено ценостно и морално е написано,от моя гледна точка лъжата е съставна част от всички нас,дали заради християнският мироглед или заради други странични  фактори(като набиваният ни от филмите  образ ,на добрият,праведният,честният и т.н .) ние я възприемам по-доста  неправилен начин.Ако сравнявам човекът с лъжата и истината ... бих го сложил в тарелката на лъжата ( просто за там ще отговаряме най-добре) .Като погледнем светът ,виждаме ,че той е изграден от лъжа .Първо гледаме около нас  политика ,икономика  ,спорт  ... всичко се върти около един компонент  и това е лъжата .
  Лъжата като основен компонент от нашето съществуване ?Да определенно ,тя е горивото на нашият двигател , чрез нея сме постигнали този човешки възход ,морал ,общество .
 Истината ,кому е нужна ?.Не мога да отговоря  на тоя въпрос,дори към църквата да погледна пак виждам лъжи и измами,прваораздавателният  ни орган същото,дори в главата на римо-католическата църква виждам ,че истината е нужна само когато е от полза.
 
 
« Последна редакция: Октомври 17, 2007, 13:48:13 от farfui » Активен
Gemini
Редник
*

Karma: +3/-2
Неактивен Неактивен

Публикации: 4


Профил
« Отговор #2 -: Октомври 17, 2007, 14:38:10 »

изричането на лъжа е момента в които, не си способен да кажеш истината,по ред причини(без да задълбаваме). нима човек няма право на слабост, на момент в които не може да понесе повече и в крайна сметка лъже.

Все пак хората сами нисят отговорност за действията си, независимо дали искат или не,дали могат или не,и колко е приятно или не.
Активен
Gioia
Amesha Spenta‎ annoiato alla morte
Редник
*

Karma: +518/-763
Неактивен Неактивен

Публикации: 1


In vita mors, in morte vita!


Профил WWW
« Отговор #3 -: Октомври 17, 2007, 16:30:34 »

хората не носят оговорност само за себе си, те носят отговорност за и пред околните, щеме не щеме ние сме общество
Активен

оп, зарибих се регвайте се от тук моля, че ми трябват точки Smiley http://www.erepublik.com/bg/referrer/Gioia+Stellina
farfui
Капитан
****

Karma: +130/-204
Неактивен Неактивен

Публикации: 264


Figil


Профил
« Отговор #4 -: Октомври 18, 2007, 01:27:42 »

хората не носят оговорност само за себе си, те носят отговорност за и пред околните, щеме не щеме ние сме общество

Възлизайки от теорията на Дарвин ,че сме произлезли от маймуните,то ''обществото'' е нужно дотогава докато ни е в полза.Разбира се ако сметнем ,че първичното ни е да се възпроизведем( което почти в цялата си сила е  за женските индивиди,тъй като мъжките в доста случай убиват малките заради свойте нужди),ние сме готови на всичко за този първичен инстикт,дали ще лъжем или ще казваме истината зависи от случаят.Т.е лъжата е умение ,което ти използваш  с цел  оцеляването .Ние сме доста по развити от маймуните ,но като махнем такива неща като морал ( и всичко свързано с него) ,закони и т.н... то ние сме под контролът на тези първични нужди и инстикти.
Активен
Gemini
Редник
*

Karma: +3/-2
Неактивен Неактивен

Публикации: 4


Профил
« Отговор #5 -: Октомври 18, 2007, 09:07:33 »

когато лъжата не е престъпна ,няма за какво да се намесва в слачая обществото.  все пак мисля,че лъжите,които дискутираме са тези които засягат малка група или няколко индивида. тогава отговорността си я носим само ние,а последствиата може би ще бъдат споделени.
Активен
farfui
Капитан
****

Karma: +130/-204
Неактивен Неактивен

Публикации: 264


Figil


Профил
« Отговор #6 -: Октомври 18, 2007, 17:12:52 »

когато лъжата не е престъпна ,няма за какво да се намесва в слачая обществото.  все пак мисля,че лъжите,които дискутираме са тези които засягат малка група или няколко индивида. тогава отговорността си я носим само ние,а последствиата може би ще бъдат споделени.

Хехех а я си представи да казваш само истината ,та то самото общество ще те маркира като различен индивид .Обществото същестува посредством лъжата ,немога да си представя как за всичко казваш истината...просто ще ме заклеймат и ще плашат децата с мен.Лъжата е конструктивният елемент на нашето ОБЩЕСТВО.Просто ни е набивано в главите до безобразие,да казваме истината,а ако я бях спестявал в някой случай ,щях да съм доста по- щастлива.Като хубавали съм ?-ъъъъ НЕ  *friends*
Активен
Gemini
Редник
*

Karma: +3/-2
Неактивен Неактивен

Публикации: 4


Профил
« Отговор #7 -: Октомври 18, 2007, 17:41:19 »

тогава защо не обсъдим премълчаването???

мълчанието- лъжа или не???
Активен
Negative
ImYourDJ
Лейтенант
***

Karma: +85/-192
Неактивен Неактивен

Публикации: 127


Профил
« Отговор #8 -: Октомври 18, 2007, 17:43:00 »

Мълчанието не е никаква лъжа.
Активен
Gemini
Редник
*

Karma: +3/-2
Неактивен Неактивен

Публикации: 4


Профил
« Отговор #9 -: Октомври 18, 2007, 18:07:24 »

защо?? като изневериш и си замълчиш, не лъжеш човека до теб така ли???
Активен
$lqpata_banditka
Админче
Редник
*

Karma: +2/-8
Неактивен Неактивен

Публикации: 4

Яка Админка


Профил
« Отговор #10 -: Октомври 18, 2007, 19:32:06 »

Лъжата е дясната ръка на дявола. >Grin Само IMPERIEONLINE може да я победи.Но всепак IMPERIAONLINE е много по-силна. ;D
Активен

winx,winx,winx!!!
prosto_jena
Редник
*

Karma: +1008/-7
Неактивен Неактивен

Публикации: 3



Профил
« Отговор #11 -: Октомври 18, 2007, 21:04:21 »

Цитат
Хехех а я си представи да казваш само истината ,та то самото общество ще те маркира като различен индивид .Обществото същестува посредством лъжата ,немога да си представя как за всичко казваш истината...просто ще ме заклеймат и ще плашат децата с мен.Лъжата е конструктивният елемент на нашето ОБЩЕСТВО.Просто ни е набивано в главите до безобразие,да казваме истината,а ако я бях спестявал в някой случай ,щях да съм доста по- щастлива.Като хубавали съм ?-ъъъъ НЕ  *friends*
Съгласна сам. Дори да казваш само истината в крайна сметка всеки се съмнява и няма да ти вярва. Живеем в такав свят в който за по- нормално се възприема да излъжеш отколкото да казваш само истината/няма какво да се правим на интересни/.
Всеки е лъгал в живота си и пак ще го прави.друг е въпроса до къде би стигнал с лъжите в крайна сметка всичко си има граници.Но понякога помага като не кажеш цялата истина и спестиш, малко окрасиш нещата с цел да смекчиш удара. Wink
Активен

Сълзата си е сълза дори и нарисувана...
farfui
Капитан
****

Karma: +130/-204
Неактивен Неактивен

Публикации: 264


Figil


Профил
« Отговор #12 -: Октомври 19, 2007, 09:02:12 »

Така е  , няма нужда да се правим на такива ,каквито не сме.Съваршените ги оставяме за филмите  Wink
Активен
Gemini
Редник
*

Karma: +3/-2
Неактивен Неактивен

Публикации: 4


Профил
« Отговор #13 -: Октомври 19, 2007, 09:23:39 »

 и нека честността въври по дяволите  Smiley
Активен
assam
Редник
*

Karma: +3/-3
Неактивен Неактивен

Публикации: 0


Профил
« Отговор #14 -: Ноември 01, 2007, 10:45:35 »

Poznava hora koito lajat samo v kraen slu4ai  i drugi deto lajat za sporta i takiva deto lajat sebesi. Nqma blagorodstvo vav lajata. Blagorodstvoto e dadenost kato geniq nqma ni6to ob6to sas lajata. Lajata e = na strah straha = na slabost slabite obiknovenno ako li ne vinagi = na predatelstvo.   E pone as taka mislq D
Активен
Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!