Imperia Online България  
Юни 02, 2024, 11:55:29 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: 20 години назад, а искахме Демокрация ....  (Прочетена 45552 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Sheremetev
Deus conservat omnia.
Капитан
****

Karma: +290/-97
Неактивен Неактивен

Публикации: 335


Подкрепям Елена!


Профил
« Отговор #15 -: Октомври 30, 2010, 15:03:32 »

Всички хора са имали възможността да живеят нормално. И са го правили. Сега, като сме водещи по разбити нерви, инсулти и заболявания в Европа, кой ще иска да осъди две или три човешки същества на живот тук? Затова и повечето родители се ограничават до едно дете, за което да положат максималните усилия да се спаси навреме. Другите пък ги продават на чужденците. А третите- на тях не им пука, ако детските помощи им са достатъчно да се разплатят с кръчмаря и да се напиват до забрава всяка вечер.
Активен

ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #16 -: Октомври 30, 2010, 15:25:29 »

Нужно ли е сега да правя икономически разрез на социализма в България и така наречените социални придобивки..Нищо не е безплатно на този свят..Социализма в България се крепеше на подаръците от СССР - на ресурси без пари...Това време го няма вече , няма и да го има..Нито ще се върнат твърдите пазари за боклуците дето ги правехме тогава..Няма такова нещо като ниска производителност на труда , некачествен продукт и печалба..Има едни вечни дотации на губещи производства с парите на СССР..Ама там вече е Русия и ако сега има социализъм в България ще сме на дереджето на Северна Корея и Куба..Хем под ботуша на репрсивен апарат и то със засилени функции , хем глад и мизерия , хем отречени от целия цивилизован свят..
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #17 -: Октомври 30, 2010, 15:32:58 »

Ти наистина ли вярваш в това,което съм подчертал с червено в поста ти?
Не само че го вярвам ами е факт.Всичките енергоносители ги получавахме на символични цени..Трупахме дългове към СССР , и след това с един приятелски лов на Живков с Брежнев 2 млрд дълг изчезваше..И когато на власт дойде Горбачов и подаръците спряха , за 4 год натрупахме 8 млрд външен дълг , за финансираме дефицитите и липсата на пари..Има цифри , има факти..Това е обективната реалност
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #18 -: Октомври 30, 2010, 15:39:39 »

Няма да споря с теб,щом досега не си разбрал, че безплатен обяд няма и с какво си плащахме ние! *pardon*
Плащахме със свободата си и верноста към социалистическата идея и светлото комунистическо бъдеще..
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
The_God
Галин Господинов
Полковник
******

Karma: +490/-443
Неактивен Неактивен

Публикации: 2262


България над всичко


Профил
« Отговор #19 -: Октомври 30, 2010, 15:40:40 »

Нужно ли е сега да правя икономически разрез на социализма в България и така наречените социални придобивки..Нищо не е безплатно на този свят..Социализма в България се крепеше на подаръците от СССР - на ресурси без пари...Това време го няма вече , няма и да го има..Нито ще се върнат твърдите пазари за боклуците дето ги правехме тогава..Няма такова нещо като ниска производителност на труда , некачествен продукт и печалба..Има едни вечни дотации на губещи производства с парите на СССР..Ама там вече е Русия и ако сега има социализъм в България ще сме на дереджето на Северна Корея и Куба..Хем под ботуша на репрсивен апарат и то със засилени функции , хем глад и мизерия , хем отречени от целия цивилизован свят..
бъркаш и то много... вярно, че СССР ни е бил стратегически външноикономически партьор по онова време, но не е бил само той, а и Народна Република България е имала изградено производство и процъфтяваща икономика, която се е развивала в рамките на СИВ. НЕ знам дали способен да направиш икономически разрез на тема икономиката на НРБ (1945-1990) и взаимодействието и с СССР, но аз мога да изнеса минимум 3 часова лекция за това как са се случвали нещата в макроикономически и микроикономически план, както и за въздействието на СИВ и други икономически партьори от т.нар. соц блок...

А аз не си спомням някой да е задължавал насила жените да раждат !!!!! хората да имат деца . Вярно е че е имало ергенски данък , вярно е че след колко си години брак ако си нямал дете тоя данък си почвал да го плащаш пак ... но тогава едно семейство е имало мноог повече от едно дете ... Едва ли някое партийно събрание им е казало плодете се като зайци ... Пък и тоя данък е бил смешен на фона на сициялните придобивки които са имали - да отидеш на почивка сега за 20 лв ... да бе да .
ти или не четеш или си набиваш някфи филми. къде в моя пост съм писъл за деца и разждаемост и т.н...?

да не забравяме, че тогава не е имало понятие като свободно предвижване на хора и бягането на вън е било почти невъзможно, като ако някой го направи следва репресия от страна на държавта върху нейните жители
аз не коментирам прирастта, а свободното привижване на хора едно право непонятно за онова време... да не говорим, че тогава цялото семейство на почивка в някои страни е било невъзможно и т.н., и т.н...
Активен

Sheremetev
Deus conservat omnia.
Капитан
****

Karma: +290/-97
Неактивен Неактивен

Публикации: 335


Подкрепям Елена!


Профил
« Отговор #20 -: Октомври 30, 2010, 15:43:02 »

Ahilix, звучиш ми като модерните българи, които отричат всичко и оплюват социализма, защото... ами просто защото така е модерно. Една си беше въобразила за писък на модата да опровергае и баташкото клане, но пак добре, че покрай този скандал някои се събудиха и къде от любопитство, къде от претенция да се покажат умни и начетени пред приятелите си, прочетоха един-два реда за Батак и Перущица.

Знаеш ли, че допреди демокрацията доста от сегапните стоки бяха незаконни. Пример- дъвки орбит. Защо? Защото производителят ползват аспартам като заместител на захарта. А какво е аспартамът- канцерогенен консервант. Във доста от напитките в момента пак така се ползва аспартам. А той е бил забранен със закон до едно време. После здравето на обикновения селяндур беше продадено, понеже политиците явно не притежаваха нито балканеър, нито БТК, нито пък бяха на печалба от държавното ЕЛ или ЗО касата- от там печелеше държавата, печелел е и обикновеният селяндур, но не и те. Хората искаха свобода, получиха слободия. А фактите са си факти, както и да се замазват, за това си прав.
Активен

bobosam
Капитан
****

Karma: +145/-143
Неактивен Неактивен

Публикации: 292



Профил
« Отговор #21 -: Октомври 30, 2010, 15:43:28 »

              Половината ми живот премина в обществото на социализЪма.Спомените са ми силни и сладки.Да - гладни и безработни нямаше.Тогава наказваха ако се задържиш трайно безработен.Да пари за храна всеки имаше но всичко останало беше с връзки.Ако не беше демокрацията сега едва ли щяхме да играем тази игра и да водим такива разговори в интернет.Да - имаше спокойствие.Престъпността беше малка.Но какъв избор имахме - точно никакъв.Нямаш право да избираш при кой лекар да отидеш на преглед камо ли в коя страна да живееш.А пък ако вземеш да сбъркаш да се разчувстваш по някоя чужденка - мазалото беше пълно....А по времето на баща ми си нямал право да избираш и къде и какво ще работиш.Всичко по разпределение.
            Да сега живея по-трудно, проблемите са много,но за всички мои сполуки или несполуки, знам че са станали защото аз съм избрал така. Дори това, че съм останал в България си е лично мой избор неналожен от никой.Аз лично избирам правото на избор на човека и за нищо друго не бих го заменил.
          А младите не ги мислете....Това с пороците на младежите си е тема разисквана от времето на Аристотел.Ще се развият по-добре от нас - не се съмнявайте в това ни най-малко.А аз мога само да им пожелая дано не се роди онзи който ще се опита пак да ги лиши от правото на избор.
« Последна редакция: Октомври 30, 2010, 15:46:55 от bobosam » Активен

Ти имаш своя позиция, която отстояваш, моля те, остави ме и аз да отстоявам своята, без да се обиждаш - ти, както и всички други, които смятат, че Екипът, аз или някой друг, който е дръзнал да каже нещо, което не ви харесва, са ви длъжни с нещо...
James
Капитан
****

Karma: +462/-257
Неактивен Неактивен

Публикации: 446


Профил
« Отговор #22 -: Октомври 30, 2010, 15:45:55 »

             Половината ми живот премина в обществото на социализЪма.Спомените са ми силни и сладки.Да - гладни и безработни нямаше.Тогава наказваха ако се задържиш трайно безработен.Да пари за храна всеки имаше но всичко останало беше с връзки.Ако не беше демокрацията сега едва ли щяхме да играем тази игра и да водим такива разговори в интернет.Да - имаше спокойствие.Престъпността беше малка.Но какъв избор имахме - точно никакъв.Нямаш право да избираш при кой лекар да отидеш на преглед камо ли в коя страна да живееш.А пък ако вземеш да сбъркаш да се разчувстваш по някоя чужденка - мазалото беше пълно....А по времето на баща ми си нямал право да избираш и къде и какво ще работиш.Всичко по разпределение.
            Да сега живея по-трудно, проблемите са много,но за всички мои сполуки или несполуки, знам че са станали защото аз съм избрал така. Дори това, че съм останал в България си е лично мой избор неналожен от никой.Аз лично избирам правото на избор на човека и за нищо друго не бих го заменил.
          А, младите не ги мислете....Това с пороците на младежите си е тема разисквана от времето на Аристотел.Ще се развият по-добре от нас - не се съмнявайте в това ни най-малко.А аз мога само да им пожелая дано не се роди онзи който ще се опита пак да ги лиши от правото на избор.

На колко си години?
Активен

Groznii
ГРОЗНЫЙ
Капитан
****

Karma: +327/-291
Неактивен Неактивен

Публикации: 434


Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят


Профил WWW
« Отговор #23 -: Октомври 30, 2010, 15:46:26 »

...Ама там вече е Русия и ако сега има социализъм в България ще сме на дереджето на Северна Корея и Куба..Хем под ботуша на репрсивен апарат и то със засилени функции , хем глад и мизерия , хем отречени от целия цивилизован свят..

 Ще кажа само две неща - Не може да става сравнение на България преди 1989 с Северна Корея - и тогава сме били много по напред от тях и много по добре . Другото , много уместно изпускаш Китай и Виетнам ... защо ли , явно и ти не си вярваш . Всичките живеем з заблуда
Активен

Колко малко се познаваме всъщност, а говорим едни за други-подценяваме, надценяваме и никога не млъкваме, за да чуем скимтенето на душата си или остатъчците от нея...Защото ако душата не е природна стихия, то тя е отнесена от ветровете на собствените ни глупости
bobosam
Капитан
****

Karma: +145/-143
Неактивен Неактивен

Публикации: 292



Профил
« Отговор #24 -: Октомври 30, 2010, 15:47:50 »

На колко си години?
на 2х20  Embarrassed
Активен

Ти имаш своя позиция, която отстояваш, моля те, остави ме и аз да отстоявам своята, без да се обиждаш - ти, както и всички други, които смятат, че Екипът, аз или някой друг, който е дръзнал да каже нещо, което не ви харесва, са ви длъжни с нещо...
James
Капитан
****

Karma: +462/-257
Неактивен Неактивен

Публикации: 446


Профил
« Отговор #25 -: Октомври 30, 2010, 15:51:54 »

на 2х20  Embarrassed

Е, щом си на 40 години би трябвало да знаеш, че част от нещата, които пишеш не са верни. Това за разпределението, например. Да, имаше разпределение, но не беше за всички, както казваш. Освен това те пращат да работиш това, за което си учил. Т.е. щом си избрал да учиш нещо, логично е и да искаш да работиш по тази специалност.
Активен

bobosam
Капитан
****

Karma: +145/-143
Неактивен Неактивен

Публикации: 292



Профил
« Отговор #26 -: Октомври 30, 2010, 16:00:16 »

Е, щом си на 40 години би трябвало да знаеш, че част от нещата, които пишеш не са верни. Това за разпределението, например. Да, имаше разпределение, но не беше за всички, както казваш. Освен това те пращат да работиш това, за което си учил. Т.е. щом си избрал да учиш нещо, логично е и да искаш да работиш по тази специалност.
          Кое за разпределението не е вярно, че не разбрах.Това,че баща ми е бил разпределен в Ботевград ,а майка ми в Благоевград .....И двамата са учили педагогика.Там са се запознали и изведнъж партията казва - ти заминаваш за Ботевград, а ти за Благоевград...
Активен

Ти имаш своя позиция, която отстояваш, моля те, остави ме и аз да отстоявам своята, без да се обиждаш - ти, както и всички други, които смятат, че Екипът, аз или някой друг, който е дръзнал да каже нещо, което не ви харесва, са ви длъжни с нещо...
bobosam
Капитан
****

Karma: +145/-143
Неактивен Неактивен

Публикации: 292



Профил
« Отговор #27 -: Октомври 30, 2010, 16:19:35 »

Ами държавата е инвестирала в образованието им - трябвали са педагози и обучението на педагози е било финансирано и осигурено от държавата! Или може би мислиш, че е било различно?
        Ми добре, на теб щом ти харесва като завършиш образование, което е осигурено и и инвестирано от родителите ти и тяхното поколение, да чакаш някой партиен функционер да те запрати да работиш в село Цуцурлево, а половинката ти по която си луднал в Долно Нанагорнище аз просто нищо не желая да кажа.До колкото си спомням аз написах :АЗ ИЗБИРАМ ПРАВОТО НА ИЗБОР и поради същата причина уважавам правото на твоя избор и не мисля да го оспорвам.
Активен

Ти имаш своя позиция, която отстояваш, моля те, остави ме и аз да отстоявам своята, без да се обиждаш - ти, както и всички други, които смятат, че Екипът, аз или някой друг, който е дръзнал да каже нещо, което не ви харесва, са ви длъжни с нещо...
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #28 -: Октомври 30, 2010, 16:23:19 »

Естествено , че ще отричам социализма.Не ми говори за дъвките Орбит и вредата от тях , ами се сети за катастрофата в Чернобил и мълчанието на соц управляващите..

Към Галин: България , благодарение на СССР имаше енергоемко и нерентабилно производство , което в условията на свободен пазар , просто не можеше да съществува..Не 3 , 13 часа лекция мога да ти изнеса за производствата в България и тяхната "конкурентноспособност"..Само ще ти кажа 2 предприятия - рафинерията ПЛАМА и Кремиковци...Уникални по глупоста си на изграждане ..Няма световен аналог просто..Рафинерия и металоргичен комбинат далеч от находища на нефт и руда и далеч от пристанища..В световната практика няма аналог за такова безумие..Цялото производство беше такова..Системата се крепеше на поддържането на ниско равнище на потребление за сметка на висока норма на натрупване,което предопределяше недостига на стоки, опашките, високите ограничения за вноса, особено на стоки за луксозно потребление..И цялото това отложено потребление се легитимира с перспективи в бъдещето..Да , ама номера минава до началото на 70 те..По-нататъшното развитие на малка страна с недостиг на вътрешни ресурси предполага силна политическа и икономическа зависимост от голяма сила, която да се ползва както за външни ресурси, така и за износ на продукция..Както и става..На база идеологеми нямащи нищо общо с икономическите закони България получава ресурси на символични цени и гарантирани пазари за нискокачествените си и нерентабилни стоки..В един момент обаче  при по-слабо развити страни като България под натиска на демонстративното потребление в развитите западни държави се създават предпоставки за относителна депривация (състояние на лишеност от определено благо).Държавата се опитва да компенсира чрез увеличаване на потребителските стоки, но няма ресурси да внася масово именно такива, а не инвестиционни стоки. Затова и се създава системата на Кореком, чрез която успелите да си набавят по някакъв начин чужда валута получават предимства в потреблението..Естествено държавата се опитва да засили материалните стимули , но изниква въпроса с реализацията на допълнителната парична маса..Съответно при нарастващата урбанизация се намира решение извън всякаква икономическа логика - държавата създава механизми за дългосрочно задържане в банките на средствата на гражданите, посредством влогове и до дългосрочни за коли и апартаменти.Следват години на кретане , докато на власт в СССР идва Горбачов..Тогава и кранчето спира и България почва да трупа външен дълг , който за периода 1984-1989 достига 8.5 млрд..И забележи - дълг за покриване на потреблението..Толкова за развития икономически модел на социализма...Студената война беше загубена чисто икономически от соц държавите и това доведе до разпада им..Какво по голямо доказателство за несъстоятелността на модела?!
Самото обвързване на България с тежки и енергоемки производства при тоталната липса на природни ресурси е безумие..Стремежа пък да се покаже пред света каква "велика индустриална държава" сме доведе до пряка зависимост от СССР и съответно след разпада му - до тотален крах...
Тук има едни идеологеми - ама то всичко беше построено , имахме индустрия ама "лошите" я развалиха..Имахме..Конкурентна само и единствено в среда без конкуренция..При планово стопанство..Когато получаваш ресурси на 10 пъти по ниски цени и реализираш продукция на 3 пъти по високи от пазарните.Което се случва само в приказките и тоталитарните блокове , какъвто беше СИВ..
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
James
Капитан
****

Karma: +462/-257
Неактивен Неактивен

Публикации: 446


Профил
« Отговор #29 -: Октомври 30, 2010, 16:36:21 »

          Кое за разпределението не е вярно, че не разбрах.Това,че баща ми е бил разпределен в Ботевград ,а майка ми в Благоевград .....И двамата са учили педагогика.Там са се запознали и изведнъж партията казва - ти заминаваш за Ботевград, а ти за Благоевград...

Не си внимавал като си чел, затова не си разбрал. Казах, че разпределението не беше за ВСИЧКИ, както ти твърдиш. Другото невярно е, че не можеш да работиш това, което искаш. Говоря като цяло, разбира се, не казвам, че не е имало изключения.
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 ... 13   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!