Imperia Online Turkey  
Nisan 19, 2024, 11:05:31 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kale kusatmasında moral  (Okunma Sayısı 2938 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nitoxisys
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 17, 2007, 04:35:33 ÖS »

Nadır de olsa bazen, kale kusatmasında meydan savasını yenip kaleyı yıkıp kale ıcındekı savası kaybedebılıor ordu.genellikle de bunun nedenı dusuk moral oluor.Böyle sinir bozucu bı durumu engellemek ıcın, şöyle bi yenilik olsa ; kaleyi yıktıktan sonra en son savasa baslamadan once saldıran orduya ek bı moral puanı verılse ya da savunan ordu moral kaybı yaşasa daha mantıklı olmaz mı? Orduyu tüm ganımetlerı toplasın dıye gonderıorz, meydanda yenıo, kaleyı yıkıo              moral olarak savunan ordu ekstra moral kaybetmesi gerekmez mi? Çünkü sonuc olarak şehir düşüo,savunanın moralının bellı mıktar dusmesı daha gercekcı olmaz mı ?Cok mu sacma oldu ?
HaKaNCan
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2007, 05:16:39 ÖS »

kardesım bu saldıran ıcın süper bısı ama ya savunmadakı kısı ıcın  :Smiley  sen bırıne saldırırsın dedıgın gıbı ek moral puan verır kaleyı gectıkten sonra kaynakları alırsın ama aynısı senın basınada gelebılır Grin Grin yenılmemek ıstıyosan guclu ordu yolluyacaksın ve hesap makınesını kullanacaksın Wink
mturkkan
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 17, 2007, 05:20:53 ÖS »

bencede iyi fikir kaleyi yıkıyorum kale içindeki okçuları temizlerrken defender win yazısı karşına cıkıyor halbuku her şeyi yapmışsın kale dışını halletmişsin kaleyi yıkmışsın kale içindeki askerleride halletmişsin savaşı kaybediyosun bencede saldıran taraf kaleyi yıktıktan sonra savaş kaybetmemeli
nitoxisys
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2007, 05:31:37 ÖS »

bnde onu dıorm ıste, amacına ulasmak uzeresın, kale yıkıldıktan sonrakı savasa gelene kadar adamı 2 kez yenıosn zaten.Ondan sonra dusuk moral yuzunden kaybetmemelı saldıran bence..
Tsubasa
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 17, 2007, 05:58:03 ÖS »

bence de son derece doğru bi tespit. mesela geçen meydanı- kaleyi geçtim. kale ardındaki savaşta 80 tane okçu yüzünden 43 moralle kaybettim. savaştan sonra asker sayılarıyla kaç sefer hesap makinesiyle hesap yaptıysam da hepsinde yendi ordum ama oyunda yenildi maalesef.  *crazy*
yemrey
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Fatih'in İstanbul'u Feth Ettiği Yaştayım !!!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2007, 09:22:38 ÖS »

emeğine sağlık kardeşim bence çok mantıklı ve doğru bir tespit ordum iki savaşı geçince biraz moral kazanmalı yani  *rose*

"Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne
Acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne
Medeni olmak eğer açmaksa bedeni
Desenize hayvanlar insanlardan daha medeni"
M.Akif Ersoy
levozz
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mahşerin 4 atlısının ayak sesleri

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2007, 08:52:30 ÖS »

bu biraz egoistçe bir yaklaşım gence  çünkü biraz mantıga vuralım örnegin osmanlının son zamanında ordlar terhis edilmiş heryandan işgal başlamış ama türker vazgeçtilermi hayır son damla kana kadar savaştılar . >Grin

ve türkiye cumhuriyeti kuruldu bunun sayesinde .şimdi kale yıkıldı diye savunan ordular moral kaybetçekmiş gereksiz bir düşünce
 >Grin
nitoxisys
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 01, 2007, 09:41:52 ÖS »

arkadasım bunun tarıhle ne alakası war ? Saldıranın amacı oldurup kaynakları somurmek, savunanın tek amacı ıse kaynagını kaybetmemek. Diyelim ki senın bahcelı bı evın war.Katıl senı oldurmek ıcın gelıo, sen cesurca once bahcede karsılıosn ama canını zor kurtarıosn, sora eve saklanıp kapının kırılmamasından medet umuosn ama adam kapıyı da kırıo, artık adamın engelleyen bışey yok , senin de kacıcak yerın yok, sen adamı onceden durduramamıssın ve gıdıceın bı yer yok. Kımın moralı daha yuksek olur ??
levozz
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mahşerin 4 atlısının ayak sesleri

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 01, 2007, 10:02:23 ÖS »

ya zaten misaldi o hem savunmanın yapacagı tek şey kendini savunmak zaten niye moral kaybı olsun ki .
ben bunu açmak istedim
adamaları zaten kılıçtan geçiriceksek adamlar kendilerini korumak zorundalar zaten  >Grin

bile bile kılıç altına gitmektense can havliyle savaşmak herzaman iyidir
kartal
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 01, 2007, 10:27:09 ÖS »

Kale içindeki askerin kaçacak bir yeri olmadığı için savaşta moral önemli değildir. Garnizon savaşında savunma tüm askerlerini kaybedene dek savaşır. Bu zaman içerisinde yorgun düşmüş olan hücum birlikleri ise moral kaybına uğrar.
nitoxisys
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 01, 2007, 11:36:52 ÖS »

ya savas raporlarını sılemeseydım lınklerı verebılırdım, bazen cok barız guc farkı olan ordu saldırıda moral yuzunden kaybedıo ve cok sınır bozucu oluo.Hesap makınası %100 dogruluğa sahıp deıl. Bnce bu sınır bozucu durum olmasın dıye saldırana son savas oncesı 5-10 moral eklenmelı otomatık olarak... Ama cevaplar için tesekkurler
GAZNELI
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 02, 2007, 11:38:47 ÖÖ »

Savaşı organize bir disiplin olarak düşünmek gerekir. Kale dışındaki askerler moral düşürür, istihkamlar saldıranın sayısını azaltır ve son olarak kaledeki askerler canla başla savaşır ki düşman şehri tamamen ele geçirmesin. Savunma yaparken bunu dikkate alıp organizasyon yapıyoruz. Örneğin box yapıyoruz? Moral düşsün diye. Ova yerine tepelere box kuruyoruz ki kale daha kuvvetli olsun savunurken. 10 bin askerle önce ovaya saldırın sonra da tepeye saldırın ikisini de 2000 asker savunsun. Tepedeki size daha çok zarar verecektir.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!