Imperia Online Turkey  
Mart 29, 2024, 09:52:15 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Anket
Soru: Türkiye için sizce en uygun birlik hangisidir?
Türk Birleşik Devletleri (TürkBirDev) - 66 (69.5%)
Avrupa Birliği - 6 (6.3%)
Hiçbirisi - 23 (24.2%)
Toplam oy: 74

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 13   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Birleşik Devletleri (TürkBirDev)  (Okunma Sayısı 39288 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lastmohica
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ekim 04, 2008, 03:14:11 ÖS »

Anadoludakiler MELEZ 

demişsin.açsana biraz anlaşılmıyor?

kimin melezi??
Türkler bugün Güney Doğu Avrupa’da, Kuzey-, Orta- ve Önasya’da yaşayan gruplar olarak karşımıza çıkıyorlar. Toplam sayıları tahminen 130-150 Milyon  kadardır. Çoğunluğu Müslümandır. Türklerin Anavatanı Orta Asya’dır. »Türk« adı ilk defa  6. Yüzyılda Orta Asya’da (Altay bölgesinde) telafuz edilmeye başlandı. 6. Yüzyıl ile 8. Yüzyıl göçebe Türk Ulusları Moğolistan’dan Ukrayna’ya kadar olan Bozkırlarda hakimiyetler  kurdular. Bazı Aşiretlerin ve Aşiret Gruplarının Batı’ya göçleriyle yaşam ve yerleşim alanları da genişledi. Birçok göçebe Kavimler  İran’da yaşıyorlardı. 11. Yüzyılda Selçuklu-Türkleri Anadolu’ya geldiler. 13. Yüzyılda Osmanlılar Saltanatı kuruldu. "Türk" adı ilk olarak Çin’de kullanılmıştır. "T'u-kü" ya da "Tür-küt"(çok kuvvetli)  anlamına gelir, bu tarihi çin yazıtlarından anlaşılmaktadır. Moğol,Şuşan-Krallığının 552 senesinde  yıkılmasından sonra Göktürkler-Devleti kuruldu. Bunların hakimiyet alanı dağlık Çin bölgesinden Transsaksonya’ya kadar uzanmıştı.

lastmohica
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 04, 2008, 03:27:06 ÖS »

1789 Fransız İhtilaliyle ortaya çıkan milliyetçilik fikirleri, o yıllarda kozmopolit bir yapıya sahip olan Osmanlı İmparatorluğu’nu derinden etkilemişti. Zira bünyesinde barındırdığı 40’ın üstünde milletler bağımsızlık mücadelesine başladılar. XIX. yüzyıl aydınları parçalanan Osmanlıdan geriye bir şey kalmayacağını görünce, ortaya Türkçülük ya da Turancılık fikrini attılar. Amaçları farklı milletlerden oluşan bir devlet yapısı yerine tek milletten oluşan bir yapıyı yeğlemekti.

Turancılık ya da Türkçülük fikrini savunanların başında Ziya Gökalp gelir. Onun bu konuda yazdığı denemeler, makaleler tüm aydınları etkilemişti. Üstelik Osmanlı I. Dünya Savaşında boğuşurken Enver Paşa Türkmenistan’a yardım götürmek isterken Sarıkamış’ta 90 bin askerle soğuktan donarak şehit olmuştur. Enver Paşa’nın amacı belliydi. Kardeş ülke Türkmenistan’a yardım ederek bu ülke ile Türkiye arasında birlik bağı kurmaktı. Lakin XIX. yüzyıl aydınlarının düşüncesi dünyadaki tüm Türklerin tek bir bayrak, tek bir vatan altında birleşmeleriydi. Bu durum etik olarak imkansızdı. Sonuçta köken itibariyle hepsi Türk olsalar da, boy, klan, sülale ve konuştukları dil, lehçe olarak hepsi farklılık arzediyordu. Bu yüzden böyle bir birlik kurma şöyle dursun, tüm Türk kardeşlerimiz Sovyetler Birliğinin işgaline maruz kaldılar ve 70 yıllık bir esaret altına girdiler. 90’lı yıllarda Sovyetler Birliğinin çöküşüyle 5 Türk Devleti ki bunlar Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan bağımsızlıklarını ilan ettiler.

XX. yüzyılın başında ileriyi iyi görebilen bir liderle Türkiye bağımsızlık (Kurtuluş)  savaşından galip çıkarak en kısa zamanda uluslar arası ilişkiler kurmaya başlar. Bu lider tahmin edersiniz ki M. Kemal Atatürk’tür. Bakın Atatürk’ün 30’lu yıllarda Türk Dünyasına bakışı nasılmış: "Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi  köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür... İnanç bir köprüdür...Tarih bir köprüdür... Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Onların (soydaş Türk kardeşlerimizin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gereklidir."

Ayrıca Türk Birliği ile ilgili düşüncesini şu şekilde arz eder:” Türk Birliği'nin bir gün hakikat olacagına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum. Onu görüyorum. Yarının tarihi yeni fasıllarını Türk Birliği ile açacak. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türklüğün varlığı bu köhne  aleme yeni ufuklar açacak. Güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Hayatta  yegane varlığım ve servetim Türk olarak doğmamdı.“

Fakat böylesine büyük bir oluşum için Türkiye’nin önayak olması gerekirken, daha yeni bağımsızlık kazanmış Kazakistan’ın başkanı Nursultan Nazarbayev’den böyle bir önerinin gelmesi beni biraz şaşırtmakla beraber bu konuda yaptığı bir atılım olarakta sevindirdi. Ancak Diğer Türk Cumhuriyetleri başlangıçta bu oluşuma sıcak bakarken şimdi bir rüya olduğunu düşünüyorlar. Bir zamanlar Avrupa Birliği adında bir oluşumda yoktu. Şimdi ise sayıları 27’yi bulan ülkelerle zenginliklerine zenginlik katıyorlar, biz niçin 7 bağımsız Türk Devleti olarak birleşmeyelim; kimimizin sanayisi, kimimizin tarımı, kimimizin madeni, kimimizin turizmi birbirimiz arasında dolaşsa başka ülkelerin çapullarına ihtiyacımız kalmaz!

lastmohica
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 04, 2008, 03:34:24 ÖS »

BLİPHA   SON YAZIMI OKUMANI TAVSİYE EDERİM ARTI  BOL KESEDEN ATIYORSUNUZ  DİYORSUN   ..  sen osmalı imparatorluğunun neden çöktüğünü  neden bu hale geldiğini  bi araştır ama netten falan değil  sağlam bi araştırma  yap  o zaman  bol kese  senmi bizmi anlarsın ....bu arada biz bol keseden atmıyoruz bulduğumuz bilgileri paylaşıyoruz senin bol kese anlayışın  nedir bilemem 
blipha
Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ekim 04, 2008, 03:37:42 ÖS »

eh hititler yıkılınca bütün ahalisi yok oldu dimi frigler romalılar araplar medler moğollar akadlar vs. bunlar devletleri yıkılınca yok mu oldular arkadaşım. onlarda burada anadoluda yaşamaya devam ettiler Türk ırkı geldi onlarla kaynaştı. bana Türkologlar falan bilmemlne ile arkeolojik meselelere girme  o IRK OLAN TÜRK MİLLET OLAN TÜRK DEĞİL.

git bişiler oku boş yere sallama. ona kalcak olsa Türk dediğin ırk SRIPLARLA BEYAZ RUSLARLA VS. AYNI GENİ TAŞIYOR. tüm dünya Türk mü?

kafa tasının arkasındaki kemik mi problem yörüklerin pek çoğunda yok onlar Türk değil mi? daha doğrusu onlar Türkmen yani Türk ırkından değil mi?

ona kalacak olsa Türkmen senden benden çok daha az deforme olmuş Türk ırkıdır.

mesele bu mohica sadece türk olması bir projenin sağlamlığını gerektirmez.

mohica ben Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. ben osmanlı diplomasi tarihi dersi aldım ben siyasi tarih dersi aldım ben siyaset bilimi dersi aldım ve bunları hala alıyorum bunlar hakkında akademik ödevler hazırlıyorum. sen internetten bulmadan önce bi oku

ırklar melezdir canım o yüzden ben SAFKANIM diyemezsin. diyende salaktır açık ve net.

Milliyetçilik ırka atıftır o ırktan olmayı gerektirmez gerektirir dersen faşist olursun. ben sizin şovenizminize laf ediyorum.

senin o yukarıda anlattıklarını ben 15 yaşımda babamın Türkolog profesör arkadaşlarından nice fazlasıyla  öğrendim. önce yazdıklarımı oku.

nese Türk Dev Bİr güzel bir proje destek olun arkadaşlar olmayın demiyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 04, 2008, 03:39:24 ÖS Gönderen: blipha » Kayıtlı
lastmohica
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ekim 04, 2008, 03:48:50 ÖS »

Grin  sen yazdıklarımı okumamışsın   Grin  ben  sana  türk bir ırktır  demedim zaten melezdir artı türk  adının nerden geldiğinide yazdım  böylece  senin en son yazdığın mesaja  bi destek niteliğndedir .... artı    bende   şu an bir kurumda  çalışıyorum  ve emin  ol senin hocalarının  göremiyeceği  yada  bilemiyeceği kayıtlar  var  Wink  buralarda  olmaması gereken anlıyormusun  fazla  beni  zorlama  Kiss
devilkiss
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ekim 04, 2008, 08:18:34 ÖS »

milliyetçilik akımı tüm dünyaya 1.dünya savaşı öncesinde pompalanan bir görüştür.bu milliyetçilik akımı haritaları değiştirmiştir.osmanlı açısından en önemli dezavantajı ayaklanmalar sonucu Balkan Savaşı ve yenilgiyi takiben kurulan Balkan devletleri.ayrıca bu milliyetçilik akımı araplarında osmanlıyı arkasından vurmasına neden oldu.trablusgarp savaşındaki yenilginin sebeplerinden biride budur.ha bu akımın bize hiç mi faydası olmadı dersek.evet oldu.nasıl??kuvayi milliye ruhunun temelini oluşturdu.anadolu insanı gerçek son sultan olan 2.Abdülhamitten sonra sadece kendini korumayı düşünen padişahlarına karşı geldiler ve vatanlarını savundular;çıplak ayak ve yarı aç olsalarda,padişah tarafından isyancı ilan edilip,üzerlerine cihad ilanı elinde olan yunan ordusu sürülse bile millet bilincine kavuştukları için ya istiklal ya ölüm dediler vazgeçmediler.şimdi;yok melez şu bu..bunlar hikaye.Türkiyede ki millet bilinci Atatürk milliyetçiliği başka bişey;ne mutlu Türküm diyene ...bunu kabul edenin kafatasındaki kemiğinin şekli bişey ifade etmez...bunlar nazi milliyetçilerinin tavrıdır..kimseye kazandırmaz..

Alim ile sohbet etmek, lalü mercan incidir. Cahil ile sohbet etmek, günde bin can incitir.
lastmohica
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ekim 04, 2008, 08:22:31 ÖS »

milliyetçilik akımı tüm dünyaya 1.dünya savaşı öncesinde pompalanan bir görüştür.bu milliyetçilik akımı haritaları değiştirmiştir.osmanlı açısından en önemli dezavantajı ayaklanmalar sonucu Balkan Savaşı ve yenilgiyi takiben kurulan Balkan devletleri.ayrıca bu milliyetçilik akımı araplarında osmanlıyı arkasından vurmasına neden oldu.trablusgarp savaşındaki yenilginin sebeplerinden biride budur.ha bu akımın bize hiç mi faydası olmadı dersek.evet oldu.nasıl??kuvayi milliye ruhunun temelini oluşturdu.anadolu insanı gerçek son sultan olan 2.Abdülhamitten sonra sadece kendini korumayı düşünen padişahlarına karşı geldiler ve vatanlarını savundular;çıplak ayak ve yarı aç olsalarda,padişah tarafından isyancı ilan edilip,üzerlerine cihad ilanı elinde olan yunan ordusu sürülse bile millet bilincine kavuştukları için ya istiklal ya ölüm dediler vazgeçmediler.şimdi;yok melez şu bu..bunlar hikaye.Türkiyede ki millet bilinci Atatürk milliyetçiliği başka bişey;ne mutlu Türküm diyene ...bunu kabul edenin kafatasındaki kemiğinin şekli bişey ifade etmez...bunlar nazi milliyetçilerinin tavrıdır..kimseye kazandırmaz..
XX. yüzyılın başında ileriyi iyi görebilen bir liderle Türkiye bağımsızlık (Kurtuluş)  savaşından galip çıkarak en kısa zamanda uluslar arası ilişkiler kurmaya başlar. Bu lider tahmin edersiniz ki M. Kemal Atatürk’tür. Bakın Atatürk’ün 30’lu yıllarda Türk Dünyasına bakışı nasılmış: "Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi  köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür... İnanç bir köprüdür...Tarih bir köprüdür... Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Onların (soydaş Türk kardeşlerimizin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gereklidir."
blipha
Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ekim 04, 2008, 10:48:57 ÖS »

Grin  sen yazdıklarımı okumamışsın   Grin  ben  sana  türk bir ırktır  demedim zaten melezdir artı türk  adının nerden geldiğinide yazdım  böylece  senin en son yazdığın mesaja  bi destek niteliğndedir .... artı    bende   şu an bir kurumda  çalışıyorum  ve emin  ol senin hocalarının  göremiyeceği  yada  bilemiyeceği kayıtlar  var  Wink  buralarda  olmaması gereken anlıyormusun  fazla  beni  zorlama  Kiss

ben ırk konusundaki yazımı sana yazmadım mohica senin orada yaptığın vurguyu elbette gördüm. seninle ilgili yazı neden yazımın ortasında çıkmış anlamadım. herhalde sona diye oraya yazmışım düzeltirken.
emin ol canım arkadaşım benim hocalarım zaten o kurumların yazılarını bize anlatanlar. çünkü onların hocaları o belgeleri yazanlar.
benim okulum İdari İktisadi Bilimler Fakültesi değil. Ne olduğunu zannımca bu adda bir fakülte olmayınca anlarsın.
bu ülkede herkesin belgesi vardır zaten söylenemeyecek bende biliyorum bir kaç tane. o belgeler sende kalsın.
« Son Düzenleme: Ekim 04, 2008, 11:22:23 ÖS Gönderen: blipha » Kayıtlı
blipha
Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ekim 04, 2008, 10:51:31 ÖS »

çok güzel Atatürk ten örnek verin. ben yakınlaşmasın Türkiye demiyorum zaten bunun Bir Osmanlı olmayacağını söylüyorum. Hatta bunun Bir commonwealht olmayacağını söylüyorum.

30 larda Türkiye de ulu inşaasının aşırı milliyetçilikten etkilendiğini de zaten pek çok tarihçi söyler.şunu da unutmamak gerek Türk tarih tezi ile bütün dillerin Türkçedençıkmasını söyleyecek kadar ileri bir etkilenme vardı.Tabii bu nazi oldukları manasına gelmez.

meseleye Uluslararası politika açısından bakıldığınıda kaçmış bir fırsattır bu Tek Türk devleti projesi. şunu unutmayalım ki mohica - güzel bir tartışma oluyor- biz hamis olacağız diye o adamlarıda kazıkladık.

onu geç bazı şeyleri Osmanlı ile kıyaslama Osmanlı gibi olmaya çalışmak sadece bir idealdir. savunulabilir ama şu gerçektir ki osmanlı olabilmek için Türk ya da başka etnik-isim vermek istemiyorum yalnış anlaşılmasın diye- bir temele değil; osmanlı gibi büyük olmayı amaç edinmelidir. osmanlı döneminde büyüklük ordu nüfus ve topraktır. 18. ve 19. yy da zaten büyümenin kavramı değiştiği için osmanlı can çekişmiştir.
« Son Düzenleme: Ekim 04, 2008, 10:57:33 ÖS Gönderen: blipha » Kayıtlı
blipha
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ekim 04, 2008, 11:05:44 ÖS »

Osmanlı gibi büyük olmak demek o deriiin osmanlı hoşgörüsü değildir. Osmanlı devlet sistemi olarak 15.ve 16. yy için büyük bir devlettir çünkü sistemi ona uygundur. merkezi ve devamlı bir ordusu vardır. Ganimetçi yani yağmacıdır. Çünkü bizzat din o yağmaya hak verir helal kılar-yağmacı diyince retrospektif biçimde yaklaşmayın tarihe devlet kurumu zaten yağmacıdır-.

devletin şartlara uygun olmasıdır. şu anki serbest piyasacı kapitalist sistemin içinde önce Türkiye kendini güçlü kılmalıki birleştirici bir unsur olabilmelidir. Atatürk'ün sözü şu an insanlar için bir anlam ifade etmeyebilir. çünkü post modern yaklaşımlar ve bireyin sadece birey olması üstüne küreselleşme gibi herkesin birbirine açık olduğu -az ya da çok- toplum yapılarının kurulması dilleri temelden tahrif etmemiş midir. Kültür olarak her devlet ve toplum bozulmaya tutulmamış mıdır.

Bu tür birliklerin hepsi dünyada ekonomiktir. bugün orta asya ekonomisinin tek dayanağı moskovadır. Türkiye böyle bir oluşumla bu mefkureyi gerçekleştirebilecek bir güçte midir?
blipha
Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Ekim 04, 2008, 11:15:34 ÖS »

Bugün AB içinde Fransa ve Almanya nın beraber hareket ettiği söylenir. büyük ölçüde doğrudur çünkü bu iki devlet soğuk savaş ta iki blok karasında tampon yapılmış - de goulle birilerini planını görüp zaten Ab ye giden sürecen temellerini atmıştır-. tek kutulu dünyada ise bir süre daha işi beraber götürmüşlerdir çünkü eski sovyet ülkeleri kapitalist topluma açıldıkları anda bu devletlerle işbirliğiyle piyasaya girebilmiştir.

şu an yeni pazar aramaları ve Almanya nın Fransanın önüne geçmesi Fransayı Akdeni İşbirliği gibi yeni ve avrupa dışı manevralara yöneltilmiştir. Bu iki devletin beraber ve iyi geçindikleri anlamına ne kadar gelir? iyi geçinmemenin tanımı nota ültimaton vermek ya da savaş açmak mıdır?

peki bu yönelimin sebebi nedir tamamen ekonomik.

ekonominiz kadar nüfuz alanına sahipsinizdir.orta asyadan gümrük birliği gibi bir oluşumla mal geçişi ayaranabilir ve yerinde bir hareket olur. ama Türkiye bubölgelerden ucuza alabileceği pek birşey yoktur. Bu bölgelerin doğalgazları ki kritik kaynak budur antlaşmalarla en az 10 yıl rusyaya bırakılmıştır.

başka bir çıkar görebiliyor musunuz? lütfen görüyorsanız söyleyin
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2008, 12:05:36 ÖÖ Gönderen: blipha » Kayıtlı
sosyopat
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ekim 05, 2008, 09:59:39 ÖÖ »

ya siz neyi tarşışıyorsunuz melez mi degil mi o bu şu şu bu sen blip diyorsun çok bürokrat ve diplomat arkaşaım var diyorsun onlar çok çalışıyor boş versene sen onlar istedikelri kadr çalışsınlar onlarla işler dönmez tek devlet dış politikasını istibrat örgütleri belirler ortamları oluşturur en son bu dediklerin uyduruk kılıf verirler birde osmanlıya hiç biriniz en ufakta bir şey diyemezsiniz onalrı kötüleem bile yapmayın siz yatın kalkın şükredin onlar bana osmanlı hem türk hemde müslüman bir devletti önmeli olanda zaten müslüman olması ırkçı olmayın müslüman olan herkese bizim kardeşimiz politikamız bellidi zaten ama bizim büyükler bunu böyle uygulamaz yani uygulama şansları pek yok şimdilik işler parayla döner nasılki küçük bir ülke parada  dolayı tüm ülkelerde söz sahibi ve işini gördürüyorsa bu onmalrın  bürokrasinden degil isb çok iyi çalışmasıdır tmam mı hangi ülke ve hangi isbt kurumu oldugunu bilmiyorsanız zaten bu konualrda konuşmayın bile ben boş konuşmak yada bol keseden atmam bildigimi söylerim birilerie ihtiyacım yok okumayı bilrim gözlenleme iyidir her şey gazeteelrde var yeterk iokumayı bil olayları düzgün bir şekilde analiz et ilk önce biz saglam bir bilgi akışı olacak egemen bir devlet olacak dediigm dedik merkez kuvvetl, olacakki siizn dedigiiz iler olsun yoksa milletin kuklasıolursn istedigin grubuda kur farketmez zaten çogu ülkelerin kimlere çalıştıgı belli şimdi forum olduugndan dahada açık konuşmak istemiyorum biraz okuyun geçmişi günümüzü olayalrı takip edin neler göreceksibiz asit gördügünz olaylar acaba nasıl olaylar beyler biraz dikkatli olun ve her söylenene ya da yazılana inanmazsabız sorun klamycaktır canını sıkmayım her şeye ragmen çogundan rahatız yıkamıyoralr bizi tam anlamıyla yapımız izin vermez çünkü
seyhun
Translator and
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ekim 05, 2008, 02:36:25 ÖS »

1789 Fransız İhtilaliyle ortaya çıkan milliyetçilik fikirleri, o yıllarda kozmopolit bir yapıya sahip olan Osmanlı İmparatorluğu’nu derinden etkilemişti. Zira bünyesinde barındırdığı 40’ın üstünde milletler bağımsızlık mücadelesine başladılar. XIX. yüzyıl aydınları parçalanan Osmanlıdan geriye bir şey kalmayacağını görünce, ortaya Türkçülük ya da Turancılık fikrini attılar. Amaçları farklı milletlerden oluşan bir devlet yapısı yerine tek milletten oluşan bir yapıyı yeğlemekti.

Turancılık ya da Türkçülük fikrini savunanların başında Ziya Gökalp gelir. Onun bu konuda yazdığı denemeler, makaleler tüm aydınları etkilemişti. Üstelik Osmanlı I. Dünya Savaşında boğuşurken Enver Paşa Türkmenistan’a yardım götürmek isterken Sarıkamış’ta 90 bin askerle soğuktan donarak şehit olmuştur. Enver Paşa’nın amacı belliydi. Kardeş ülke Türkmenistan’a yardım ederek bu ülke ile Türkiye arasında birlik bağı kurmaktı. Lakin XIX. yüzyıl aydınlarının düşüncesi dünyadaki tüm Türklerin tek bir bayrak, tek bir vatan altında birleşmeleriydi. Bu durum etik olarak imkansızdı. Sonuçta köken itibariyle hepsi Türk olsalar da, boy, klan, sülale ve konuştukları dil, lehçe olarak hepsi farklılık arzediyordu. Bu yüzden böyle bir birlik kurma şöyle dursun, tüm Türk kardeşlerimiz Sovyetler Birliğinin işgaline maruz kaldılar ve 70 yıllık bir esaret altına girdiler. 90’lı yıllarda Sovyetler Birliğinin çöküşüyle 5 Türk Devleti ki bunlar Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Ayrıca Türk Birliği ile ilgili düşüncesini şu şekilde arz eder:” Türk Birliği'nin bir gün hakikat olacagına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum. Onu görüyorum. Yarının tarihi yeni fasıllarını Türk Birliği ile açacak. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türklüğün varlığı bu köhne  aleme yeni ufuklar açacak. Güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Hayatta  yegane varlığım ve servetim Türk olarak doğmamdı.“

Fakat böylesine büyük bir oluşum için Türkiye’nin önayak olması gerekirken, daha yeni bağımsızlık kazanmış Kazakistan’ın başkanı Nursultan Nazarbayev’den böyle bir önerinin gelmesi beni biraz şaşırtmakla beraber bu konuda yaptığı bir atılım olarakta sevindirdi. Ancak Diğer Türk Cumhuriyetleri başlangıçta bu oluşuma sıcak bakarken şimdi bir rüya olduğunu düşünüyorlar. Bir zamanlar Avrupa Birliği adında bir oluşumda yoktu. Şimdi ise sayıları 27’yi bulan ülkelerle zenginliklerine zenginlik katıyorlar, biz niçin 7 bağımsız Türk Devleti olarak birleşmeyelim; kimimizin sanayisi, kimimizin tarımı, kimimizin madeni, kimimizin turizmi birbirimiz arasında dolaşsa başka ülkelerin çapullarına ihtiyacımız kalmaz!

Bu alıntı yaptığım yazıyı herkesi dikkatlice okumasını istiyorum. TürkBirDev kurulduğu takdirde gücümüze güç katıp Osmanlı İmparatorluğu halini alabiliriz. Yalnız Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanma sebebi çağdaşlaşmadan ve teknolojiden geri kalmasıdır. TürkBirDev'i ne kadar da Osmanlı İmparatorluğu'na benzetsek yine de çağdaşlaşmadan ve teknolojiden geri kalmayacağız. Bu hatayı bir kez daha yapmayacağız. Ayrıca TürkBirDev'e sadece Türk devletleri girebilecektir. Birliğin en çok bu yönünü seviyorum. Bu birliğin kurulması için önce Avrupa Birliği'nden adaylığımızı çekmemiz gerekiyor. Lütfen Avrupa Birliği adaylığından ayrılmak istediğimizi ve TürkBirDev'in kurulmasını istediğimizi milletvekillerine e-posta ile yollayalım. TürkBirDev'in kurulmasını isteyenlerden bunu bekliyorum. Milletvekillerinin e-posta adreslerini bulamayanlar buradan ban özel mesaj atsınlar. Ben yardım isteyenleri yönlendiririm.
blipha
Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ekim 05, 2008, 03:08:50 ÖS »

ya siz neyi tarşışıyorsunuz melez mi degil mi o bu şu şu bu sen blip diyorsun çok bürokrat ve diplomat arkaşaım var diyorsun onlar çok çalışıyor boş versene sen onlar istedikelri kadr çalışsınlar onlarla işler dönmez tek devlet dış politikasını istibrat örgütleri belirler ortamları oluşturur en son bu dediklerin uyduruk kılıf verirler birde osmanlıya hiç biriniz en ufakta bir şey diyemezsiniz onalrı kötüleem bile yapmayın siz yatın kalkın şükredin onlar bana osmanlı hem türk hemde müslüman bir devletti önmeli olanda zaten müslüman olması ırkçı olmayın müslüman olan herkese bizim kardeşimiz politikamız bellidi zaten ama bizim büyükler bunu böyle uygulamaz yani uygulama şansları pek yok şimdilik işler parayla döner nasılki küçük bir ülke parada  dolayı tüm ülkelerde söz sahibi ve işini gördürüyorsa bu onmalrın  bürokrasinden degil isb çok iyi çalışmasıdır tmam mı hangi ülke ve hangi isbt kurumu oldugunu bilmiyorsanız zaten bu konualrda konuşmayın bile ben boş konuşmak yada bol keseden atmam bildigimi söylerim birilerie ihtiyacım yok okumayı bilrim gözlenleme iyidir her şey gazeteelrde var yeterk iokumayı bil olayları düzgün bir şekilde analiz et ilk önce biz saglam bir bilgi akışı olacak egemen bir devlet olacak dediigm dedik merkez kuvvetl, olacakki siizn dedigiiz iler olsun yoksa milletin kuklasıolursn istedigin grubuda kur farketmez zaten çogu ülkelerin kimlere çalıştıgı belli şimdi forum olduugndan dahada açık konuşmak istemiyorum biraz okuyun geçmişi günümüzü olayalrı takip edin neler göreceksibiz asit gördügünz olaylar acaba nasıl olaylar beyler biraz dikkatli olun ve her söylenene ya da yazılana inanmazsabız sorun klamycaktır canını sıkmayım her şeye ragmen çogundan rahatız yıkamıyoralr bizi tam anlamıyla yapımız izin vermez çünkü

istihbarat örgütleri  *hahaha*  *hahaha*  mükemmelsin. bürokrasinin "b" sindan anlamamışsın. ben arkadaşım var da demedim. hala aynı mantıktasınız yıkılmak kurulmak asker basmak nüfus arttırmak kolonileşmek...  *hahaha* imperia değildir devlet. tarih okumak mı bence sen sadece senin fikirlerine uygun yazan tarihçilerden başka tarihçiler oku. harmanla. devlet nedir sorusuna istihbarat modunda cevap veriyorsun. ay tamam birşey demiyorum size. diyecek varsa özelden yazar.

seyhun destekle bu projeyi neler çıkarabileceğini bir sunun. ben çıkarımlarımı koydum aksini belirtecek birşey yazmadınız.

andrew heywood siyaset (devlet)
maurice duverger politikaya giriş ,siyaset sosyolojisi
oral sander siyasi tarih 1-2
Türk Dış Politikası (editör B.Oran)
uluslararası politika mehmet gönlübol
.
.
.
.
.
diye uzar gider bu liste bunlardan birini okudunuz mu hayır? benzerini okudunuz mu?(soner yalçın ve metal fırtına bilirem ben abey)

Yirim sizi hadi koşun oynayın...

not: Mustafa Neceti Sepetçioğlunun serisi de milliyetçi yaklaşıma göre Alparslandan Mehmet Çelebiye kadar güzel bir tarih kitabı serisidir. bunu da okuyun.
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2008, 03:20:09 ÖS Gönderen: blipha » Kayıtlı
lastmohica
Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ekim 05, 2008, 05:07:27 ÖS »

blipha   aslında  seninle aynı dili konuşuyoruz  fakat buluşma noktamız farklı olduğu için çelişiyoruz ....aslında  dediğin gibi  bu oluşumu kaldıra bilecek bir ekonomiye sahib  bir ülke değil şu an türkiye  bu da  zaten zayıf  olan bir ülkenin çöküşü demek olacaktır yani biz , bu sadece benim düşüncem +  bu oluşuma  karşı çıkıcak  ülkeler arasında  ilk sırada rusya  ve abd  gelecektir  yani abilerimiz  ... zaten bu konuya attığım 2. mesajımda  bu konunun  sadece hayal olarak  kalacağını söylemiştim  bence  hayalden öteyede  geçemiyecektir...  blipha  bu arada  1 yıldır bu formdayım ve  gerçekten ilk defa  bu kadar hoş bir tartışma  yaşıyorum teşekkürler  başka mantıklı konulardada buluşalım   *bravo* *beer*
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 13   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!