Imperia Online Turkey  
Nisan 28, 2024, 06:20:57 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Anket
Soru: EVET SİZCE SAVAŞ DEVAMMI ETMELİ
EWET *ok* - 12 (24%)
BANA NE Huh? - 4 (8%)
HAYIR  Cry - 34 (68%)
Toplam oy: 37

Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: rusya gürcisyana savaş açtı  (Okunma Sayısı 17085 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
EMINEM
Ziyaretçi
« : Ağustos 08, 2008, 05:42:36 ÖS »

Şiddetli çatışmalar yaşanırken, taraflar birbirlerine ağır suçlamalar yöneltiyorlar.

Gürcistan, dündan bu yana bombardımana tuttuğu Güney Osetya'nın başkenti Şinvali'yi ele geçirdiğini öne sürerken, Rusya hava kuvvetlerinin de Tiflis yakınlarında bombardıman düzenlediği iddia ediliyor.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, CNN televizyonuna 'Rusya'nın Gürcistan topraklarında bir savaşa giriştiğini' söyledi.

Ülkenin ulusal güvenlik konseyi yetkililerinden Kakha Lamaia ise Reuters ajansına iki ülkenin 'resmen savaşa girişmemişlerse bile buna çok yaklaştıklarını' söyledi, Rusya'nın ülkeyi işgal ettiğini savundu.

Saakaşvili daha önce Rusya'ya ait 150 tank ve zırhlı aracın Güney Osetya'ya girdiğini söyleyerek bunu toprak bütünlüklerinin ihlali olarak nitelemişti.

Gürcü yetkililer daha önce de Rus savaş uçaklarını Gürcü topraklarını bombalamakla suçlamış, Rusya suçlamayı reddetmişti.

Saakaşvili son açıklamasında ise hava sahasına girdiğini söylediği iki Rus uçağının düşürüldüğünü söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Saakaşvili, saldırılar Rusya'nın yanına kalırsa, dünyanın başının derde gireceği uyarısında bulundu.

Lavrov: Etnik temizlik yapılıyor

Rusya bölgeye askeri birimler sevkettiğini ise doğruluyor; bunun saldırı altında kalan askerlerini ve 'yurttaşlarını' korumak için gerekli olduğunu savunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Güney Osetya'daki bazı köylerden etnik temizlik haberleri aldıklarını söyledi.

Rus ordusu da Şinvali'deki barış gücü askerlerine ait bir kışlanın isabet alan yerler arasında olduğunu, ölen ve yaralananlar bulunduğunu duyurmuştu.

Çatışmalarda ayrıca en az 15 kişinin de öldüğü bildiriliyor.

Bölgenin barışı konusunda garantör statüsündeki Rusya'nın, çatışmalara taraf olması, endişe verici bir senaryo.

Güney Osetya yaklaşık 15 yıldır fiilen Şinvali merkezli bir yönetimce idare ediliyor. Bölge halkı Gürcülerden etnik olarak farklı ve Rusya ile yakın ilişkiler içinde.

Gürcistan bu sabah çatışmaların yoğunlaşması ve Şinvali'ye doğru harekete geçilmesi ardından, yedek kuvvetler için seferberlik kararı aldı.

Gürcü kaynaklar Tiflis'in 100 kilometre kadar kuzeyindeki Şinvali'yi ele geçirdiklerini öne sürüyorlar.

BM karar alamadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya'nın çağrısı üzerinde konuyla ilgili acil bir toplantı yaptı ancak, tarafları kuvvet kullanmaktan vazgeçirecek bir karar tasarısı üzerinde görüş birliği sağlanamadı.

Güney Osetya'daki Rus barış güçleri
Rus barış gücüne ait kışlanın da vurulduğu bildiriliyor

Rusya lideri Dmitri Medvedev ulusal güvenlik kurulunu toplarken, Başbakan Vladimir Putin de, 'Gürcü saldırganlığına bir cevap verileceğini' taahhüt etti.

Interfaks ajansına göre, Medvedev toplantı ardından bölgedeki 'yurttaşlarını' savunacaklarını ve ölümlerin sorumlularından hesap soracaklarını söyledi.

Rusya'nın pasaport dağıtma uygulamaları dolayısıyla bölge halkının yüzde 90'ının Rus pasaportu sahibi olduğu düşünülüyor.

Gürcistan, Rusya'yı 1990'lardaki iç savaşın ardından merkezden kopan Güney Osetya'yı silahlandırmakla suçluyor. Rusya ise bu iddiayı reddediyor.

Ateşkes kararı alınmıştı

Kent sakinlerinin sığınaklarda ve bodrumlarda mahsur kalmasına yol açan yoğun bombardıman ardından Kızılhaç yaralıların tahliyesi için bir insani koridor açılması çağrısı yapmıştı.

Gürcistan, Kızılhaç'ın çağrıları üzerine sivillerin bölgeyi terk etmesi için üç saatlik bir ateşkes uygulayacağını da ilan etti.

Ateşkes, TSİ 14.00'te başlayacaktı ancak uygulamaya girip girmediğine dair sağlıklı haber alınamıyor.

Kızılhaç sözcüsü, Güney Osetya'nın başkentinde ambulansların hareket edemediğini, hastanelelerin yaralı sayısıyla baş edemediğini, ameliyatların koridorlarda yapıldığını bildirmişti.

Gürcistan ve ayrılıkçı Güney Osetya güçleri arasındaki çatışmalar dün, taraflar arasında ateşkes konusunda görüş birliğine varıldığının ilanından bir kaç saat sonra alevlenmişti.

Güney Osetya lideri Eduard Kokoity, saldırıyı "Kalleşçe ve alçakça bir adım" diye tanımladı.

Gürcistan, 'suçlulardan oluşan rejim' olarak nitelediği Güney Osetya'da yönetimini bitireceğini ve yeniden düzen sağlayacağını duyurdu.

İtidal çağrıları

Gelişmeler dünya güçlerini ve uluslararası kuruluşları da kaygılandırıyor.

Bölgedeki çatışmalar
Tarafların ateşkes ilanına karşın çatışmalar şiddetlendi

NATO, Güney Osetya'daki durumdan ciddi kaygı duyduğunu belirterek çatışmaların derhal son bulması çağrısı yaptı.

Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer, ilgili tüm tarafların doğrudan görüşmeler başlatması gerektiğini kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT, gelişmelerin bölgesel bir topyekün savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği de çatışmaların derhal son bulması çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada gelişmelerin kaygı verici bulunduğu ve müzakerelere dönülmesinin arzu edildiği vurgulandı.

Amerika Birleşik Devletleri ise "Moskova'dan Güney Osetya'nın fiili liderlerine ateşe son verme baskısı uygulama çağrısı yapıyoruz; Tiflis'ten de itidal göstermesini istiyoruz" dedi.

Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze ise, bölgede kalıcı bir barış sağlanıncaya dek askeri operasyonların sürdürüleceğini bildirdi.

Gurgenidze, kalıcı barış sağlandıktan sonra da, diyalog ve barış görüşmelerine geçilebileceğini kaydetti.

Rusya ile Gürcistan'ın bir diğer ayrılıkçı cumhuriyeti Abhazya'da yüzlerce savaşçının Güney Osetya'daki ayrılıkçı güçlere yardım etmek için harekete geçtiği haberleri geliyor.

alıntıdır http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2008/08/080808_ossetia_georgia.shtml

BENCE KESİNLİKLE HAYIR
seyhun
Translator and
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2008, 05:47:33 ÖS »

Bence savaş devam etmelidir.Başka bir yorum yapmak istemiyorum.
mezarakada
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2008, 06:19:43 ÖS »

bence savaş devam etmemelidir TÜRKİYENİN başı agrır gürcistanda türk askeride varmış görev yapan rusya direk tamen gürcistanı götürecek gücte rusya ile komşu olmakta istemem adamın amacı saten sıcak denizlere inmek

eastblood
doğukan
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

KaÇ PaRa EdEr VaRlIğIn Ki YoKlUğUn BeN! AcItSıN...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2008, 07:27:07 ÖS »

valla etmemesını ısterım ben nedenını sorarsın 3.dunya savası olur gurcıstan rusya japonya iran suriye türkiye ayna ıttıfakta olur dıe dusunuyordum kısa sure once ama bu sabah haberlerı gorunce gozlerım aynen Shocked böyle oldu  Smiley ben barısın saglanması lazım yoksa cok buyuk savas cıkar Undecided

BaybarS
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2008, 08:14:41 ÖS »

diyalogla çözülmesi lazım , inşallah büyümeden durur  Sad
illegal
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ağustos 08, 2008, 09:18:41 ÖS »

afedersinde ne mantıksız bi anket açmışın evet diyen var mı ki yha Huh?
mitnick
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ağustos 08, 2008, 09:47:15 ÖS »

evet hayırlı olmasa anket olmazdı zaten melo.anketin amacı bu içimizde irlandalı vardır belki. Tongue  *freak*

Benden duymak istediklerinizi değil;Söylemek istediklerimi duyarsınız.!!!
illegal
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 08, 2008, 09:50:55 ÖS »

evet hayırlı olmasa anket olmazdı zaten melo.anketin amacı bu içimizde irlandalı vardır belki. Tongue  *freak*

iki kişiymiş rusyanın gönderdiği ajanlar olabiler  Grin ben bilirim  Cool
ronartir
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ağustos 08, 2008, 10:00:44 ÖS »

sorulacak tek soru var sınır komsusu olarak ne olduğu belli olmayan amerika tarafından yönetilen bir yandan ermenistana yardım eden bir yandan azerbaycanı tehdit eden içinde amerikan üstleri barındıran bir gürcistan mı? yoksa yüzyıllardır politikası belli amacı belli olan rusya mı ya da rusya etkisi altında bir gürcistan mı?

Im me spest est mihi.
artvinli
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 08, 2008, 11:41:04 ÖS »

2 saaat uzağımızda bombalar patlıyor  Shocked Shocked
eastblood
doğukan
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

KaÇ PaRa EdEr VaRlIğIn Ki YoKlUğUn BeN! AcItSıN...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ağustos 08, 2008, 11:59:20 ÖS »

obowww artvınlı kac bu taraflara Shocked ;D

sosyopat
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ağustos 09, 2008, 07:18:58 ÖÖ »

siz onu boş verinde millet dünya savaşı çıkmasın şak degil gerçek böyle bir druumda rusya türkiye amerikanın destekledigi bir ülkeye saldırdı türkiye askeri açıdan bu ülkeye çok yardım ediyor ordusunu bizimkierl yetiştiriyor bir nevi bizim sayılırlar savaş iyi bir şey degil beyle elinden geldikçede kaçacaksın savaş yanlısın olmyacksın barış içinde yaşamak varken savaş niiçn ama bazı şartlar bu durumu ayarlıyor rusya amerika desetekli bir yere gitti yarın öbür günde amerika iranı vursa al saan dünya savaşşı rusyada iranı fuul destekliyor beyler türkiye bu ülkelr arasında kalacak ve bir taraf şeçmek zorunda kalacaktır şaka degil birden bziim kierlde savaş durumua geçeblri bununda şaaksı yok beyelr bence olaylar bir an önce çözümlenmeli yoksa dahada kötü şeyler olur ve kuzuy kore güneye çin başak ülkelre saldırrı bunun önünü alamazsın dünya savaşalrıda bu tip meselelerden çıkıyor zaten savaş olursada ülkemizi sonun kadar savunacazda kaçmasın kimse bir yere gerçi imper ekibi sagladır her gün itmanlıyız savaş konusunda strajedik olrtak savaşta etkili olurmuyuz bilemiyorum  Grin ama şaka bir yana umarım savaş felan çıkamz en azından yayılmaz ve bu işler tatlı bir şekilde diplomasiyel çözülür benim fikrim bu arkadaşalr...
seyhun
Translator and
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ağustos 09, 2008, 08:13:10 ÖÖ »

Evet diyen ben varım.Rusya'nın tarihte yaptıklarını çok iyi biliyorum.Tarihi boşverelim.Günümüzde yapmak istedikleri de hiç iyi şeyler değil.Onun için Rusya'nın zayıflamasını istiyorum.Gürcistan da sınırları içinde bazı PKK üyelerini barındırdığı için ikisinin de birbirlerini yemelerini istiyorum.Normalde savaşa ben de karşıyım.Ama bu iki ülkeyi de hiç istemediğim için savaşa fazla karşı değilim.Ama biri söylemişti.Gürcistan'da Türk askeri de varmış.Türk askeri de savaştan zarar görecek diye.Bu ankette oy kullanırken ve savaşsınlar derken Gürcistan'da Türk askerinin olduğunu bilmiyordum.Eğer Türk askeri varsa zaten Türk askerine zarar gelmesini istemem.Türk askeri niye Gürcistan için ölsün ki?Bana göre Rusya ile Gürcistan'ın değeri bir tane Türk askerinin değeri kadar önemli değil.
demur
Chat Operator

Çevrimdışı Çevrimdışı

hay ben böle oyunun !!!!!!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ağustos 09, 2008, 09:01:31 ÖÖ »

savaşa hayır... *stop*

Önce İNSAN Sevgisi!
EMINEM
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 09, 2008, 10:14:27 ÖÖ »

yaw arkadaşlar 4 kişi devam etmeli demiş ama sadece 1 kişi nedenini söyledi
Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!