Imperia Online Turkey  
Nisan 19, 2024, 10:47:59 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: SAGOPA KAJMER  (Okunma Sayısı 30467 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #105 : Haziran 07, 2010, 09:47:58 ÖS »

albumun bana gore en guzel sarkısı 'bana ninni okumayın' adlı sarkı sozlerıni yazıyorum simdi iyi okuyun Wink

Sago Verse 1

Amaç varmak , olduğun yerde saymamak.
Bu yağlı zeminde kayıp düşüp bel kemiğini kırmamak.
Doğru düşünüp yanlış taşınmamak.
Bodoslama atlayıp hamak yırtmamak.
Ne demek hayat ?
Önünü görmek , arkadan gafil kalmamak.
Gemi batıyor diye kendini öyle sal gibi salmamak.
Her bulduğun arkadaş grubuyla takılıp hap atıp kopmamak.
37 aciz pireyle Kasva’ya kafa tutmamak.
Stüdyom benim laboratuvarım ve burada bomba üretiyorum.
Zorba öldürüyorum , onlarla torba dolduruyorum.
Ben kemik kolensiyoncusuyum köperklerden kaçıyorum.
Bak mikrofonumun süngerini sinirden ısırıyorum.
Yeni yüzlerin etüdü lazım , yoksa harabız.
Dediklerini anlıyorsak sago valla arabız.
Her yeni selama dost olmak yanlıştır.
Her suya güvenilse çoğu gemiler batmıştır.

Nakarat

Kolera

Yüksek tepeleri aştım geldim , içtin içtin bana sardın kopun artık yol alın.
Bana ninni minni okumayın.
Beni sevmeyin bana ilişmeyin bizle didişmeyin.
Bana ağır gelmez katlanırım ben en kötü günlerin sultanıyım sen de gideceksin aniden vah eden arar olacan.

Sago Verse 2

Yoldan çıkmadı benim aracım.
Sağ-salim varmak amacım
Rüzgarları ettim takip.
Yolu aradım buldum tarayıp.
Düzlükleri geçtim var hızımla.
Çarpık kentlere çarptım o gazımla.
Kafa gözü yardım bana biri yardım etmedi ama kalktım.
Kabarık derdi vahim hali.
Rap şehrine Sagodur vali.
Her bahçeye tahterevalli.
Seni oydum ortana lafı koydum hayli.
Aslan yak fitilini haydi.
Kendini patlat , bad tribini atlat , haydi bana en iyi şarkını patlat!
Ratatatat !

Bir kişi 10 vukaat ! Kendine güvenini yitirir avukat !
Hani stilin hani fütüoat yoo hani kız sen hani zukuat
Kendine güveneni beklerim ortada buluşalım inceden oyunumu oynayalım
Oyunum tektir adı Rap biri söyler biri bakar...
imperialis
███Ų΅ĝ΅ų΅®███
Albay

Çevrimdışı Çevrimdışı

Bi numara yokmuş ki 1 numaranızda

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Haziran 08, 2010, 11:00:15 ÖS »

uzun süredir albüm yapmadığı için ve konsere çıkmıcam dediği halde hem konsere çıkıp hem biletlere zam yapınca zaten soğumuştum sagodan.bu albüm sayesinde de nefret etmiş oldum.çıktığından beri dinliyorum hala hiçbir şarkısını sevemedim.hatta artık tahammülüm kalmadı şarkılara.tek tek sözlerini okuyup güzel bişey yazmış mı diye bakarım artık.ama bidahaki albüme kadar ne sago dinlerim ne konserine giderim.

hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Haziran 08, 2010, 11:07:33 ÖS »

bu boyledır ve bana ninni okumayın guzel digerleri biraz arabske kacmıs hatta 'onlarda ağlıyorum' sarkısı bıldıgın arabesk Smiley
sniper
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

oяιgιиαℓ ρяσfιℓє ® ║▌│█│║▌║││█║▌║▌||||||║

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Haziran 15, 2010, 10:44:11 ÖÖ »

Pesimist Orkestra ile çıkardıgı albüm çok farklı olmuş açıkcası kendi soundunun dışına çıkmış ama bence güzel olmuş ... melankolik rap diyebiliriz şu an yaptığına  Cool sagopa geçen hafta samsunda klip çekti arkadaşımın stüdyosunda
bizleri unutmadı o kadar şöhrete rağmen ne diyeyim , herkes bu ağırlığı kaldıramaz . karakteri çok sağlam yunusun allah bozmasın   Smiley
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2011, 05:23:32 ÖS Gönderen: sniper » Kayıtlı

Her Hakkı Saklıdır ®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Tutku
[██████████████████] 100%

Romantik [ Sadece Birine ]
[██████████████████] 100%

Sevmek [Ölümüne]
[██████████████
mattomay
Ziyaretçi
« Yanıtla #109 : Haziran 15, 2010, 10:48:51 ÖÖ »

Sagopa Kajmer'in anlamı

Müzik hayatında kullandığı ismi Sagopa, Mısır'da bir piramidin adıdır. Birçok arkeolog bu piramidin sırrını çözmeye çalışırken, tuzaklara düşüp can verdikleri söylenir. En son, soyadı Kajmeri olan bir arkeolog, Sagopa'nın gizemini ortaya çıkartmış ve piramidin en gizemli yerine, son odasına girerek, duvara Sagopa'nın gizemini çözen anlamına gelen Sagopa Kajmeri kazımıştır. Ancak bu arkeolog da (Gerhard Kajmeri) hava akımı yüzünden can vermiştir. Bu olaydan bir süre sonra piramide modern araçlarla giren bilim adamları, ölen adamın (Gerhard Kajmeri)'nin cesedini bulmuşlar ve piramide donanımsız girme cesaretinden dolayı bu adamın adını tüm dünyaya duyurmuşlardır.

ilginççç   Cool
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Ağustos 16, 2010, 11:40:47 ÖS »

sagopa kajmerın dogum gunu bugun Smiley
32 yasına girdi
İYİKİ DOGDUN PESİMİST ADAM  *hihi*
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #111 : Eylül 26, 2010, 11:13:16 ÖS »

ekşi sozlukte sagopayla ilgili okudugum bir yazıyı paylasmak ıstıyorum

kariyerinde birbirinden farklı birçok dönemi olan ve her dönem için ayrı yorumlar yapılması gereken hip-hop insanı.

silahsız kuvvet adı altında yaptığı iki albüm de oldukça toplumsal içerikliydi. çok içtenlikle yapılmış olan, kendi halinde işlerdi ve sample'lar genelde anadolu müziğinden alınıyordu. kendisinin de söylediği gibi o albümler 3-5 dolarlık mikrofonlarla kaydedilmiş olmasına rağmen bu amatör hava dikkat çekici sözlerle birleşince ortaya umut veren bir tablo çıkıyordu çünkü içtendi. sonrasında sagopa kajmer adı altında çıkardığı ilk albüm olan "sagopa kajmer"de de bu çizgiye çok yakın durdu. o zamanları dinleyenler hatırlayacaklardır; çok eskiden nağmeli nakaratlar söylemiyor, nakarat işini genelde sample'lanan müziğe bırakıyor ve sesini oldukça kalınlaştırarak rap yapıyordu. o ses tonuyla yarattığı sert mizaç, tepkili sözler, kullanılan sample'ların çok belirginliği, vesaire hepsi bir araya gelince "hardcore rap" diyebileceğimiz bir tür ortaya çıkıyordu. işte bu bence sagopa'nın ilk dönemiydi. ufak rötuşlarlarla daha iyi hale gelebilirdi ve gerçekten de geldi.

o rötuşların yapıldığı ikinci dönemi ise en iyi dönemiydi. ilk solo albümden sonra pesimist ep 2 internette yayınlandı ve isminden de anlaşılacağı üzere, biraz içerik değişikliği oluştu. gerçi bu pesimizm o dönemlerde* çoğunluğun zannettiği gibi melankolik takılıp, oturup ağlamak değildi. sadece dünyaya gerçekçi bir bakış açısıydı. dünya ne kadar iyi gözle bakılmayı hak etmeyecek kadar kötü bir yerse, sago da dünyaya o kadar kötü bakıyordu işte. ve bu farkındalıkla hem kendi kariyerinin en iyi 2 albümünü, hem de türkçe rap eserlerinin en iyilerinden birkaçını yaptı. önce çift cd'lik bir pesimistin gözyaşları geldi. üzerine de romantizma. bpg muazzamdı. bireyin kendisiyle ilgili olan, dostluğu ve hayatı anlatan şarkılar, hatta savaştan ve eğitimden bahseden toplumsal içerikli şarkılar da vardı. 2 cd boyunca "next" tuşuna basmak zorunda kalmadan bir dolu şarkı dinleme zevkini yaşadık. albümün sonundaki 15-20 dakikalık hidden track'lerle sagopa'nın hediye ettiklerini dinlemek de güzeldi; ki sonlara saklanan bu parçalar kör savaşçı'nın ve tanrı çekti tüm resimleri'nin harika remix'lerini barındırır. arayı fazla soğutmadan çıkan romantizma da aşağı yukarı bpg tarzındaydı. o da oldukça sağlam bir albümdü. bu albümle ve elbette vasiyet'le beraber rap dinleyen kitleler dışında biraz daha fazla tanındı. ceza'yla talihsiz olaylar yaşandı. keşke olmasaydı ama o dönemde çıkan disstortion ep de kaliteli satırlar ihtiva ediyordu. işte böyle giderken sagopa'nın müzik hayatında bir anda kolera ağırlığı hissedilmeye başlandı ve bence romantizma'dan 1 sene falan sonra en iyi, en olgun dönemini geride bıraktı.

kolera'yla ikimizi anlatan birşey çıktı. sagopa tek başına başarılı verse'ler yazsa da genel anlamda bir düşüş rahatlıkla görülebiliyordu. yavaş yavaş kitlesi de değişmeye başladı. ceza'yı sevmeyen, 15 yaşında olup depresif takılan bütün tipler bir anda sagopa'nın eski şarkılarını bile dinlemeden; onun müziğini tam anlamadan "sagopa çok iyi abi yae" demeye başladılar. neyse, sago biraz daha dayanabildi ve düşüş döneminin en iyi eseri olan kötü insanları tanıma senesi'ni çıkardı. sound olarak az da olsa farklılıklar vardı. mesela sample'lar biraz daha doğudan alınmıştı. ve artık ilk defa sagopa'nın solo albümlerinde vasat şarkılar da oluyordu. hatta bir tane de değil, birkaç vasat şarkı vardı. ama bu albümde bile çok başarılı track'ler dinledik.

ikimizi anlatan bir şey ve kötü insanları tanıma senesi zamanlarını bir tutup onları düşüş dönemi olarak adlandırıyorum. bundan, yani 2008'den, sonrası ise benim artık sagopa'yı takip etmediğim bir dönem. hem kendi özünden hem de hip-hop'ın özünden uzaklaşan, bir anda oldukça muhafazakarlaşan, eskiden şarkılarına çok dozunda enjekte ettiği pesimizmi melankoli düzeyine taşıyan, ağlak gençlere hitap eden, fazlasıyla dinden bahseden, eski kalitesinden çok uzak olan, tanıyamadığım bir adam oldu çıktı sagopa kajmer. eskiden en sıkı takipçilerinden biriydim. kullandığı sample'ları, film repliklerini, yazdığı punchline'ları, dj'lik yeteneklerini, tek adam olarak her işini kendisi yapmasını, ama hepsinden önemlisi süper şarkılar yapmasını çok seviyordum. şimdi geldiğimiz hale bak be sago. sen cüppeli ahmet hoca'ya takılıyor, eskisi gibi şarkılar yapmıyorsun. ben senin çıkardığın son albüm olan sendeki ben'i baştan sona dinlemememe rağmen çok büyük eksiklik hissetmiyorum. eskiden her albümünü ezbere bilirdim, şimdi "o son albümü dinlemesem de olur galiba" diyecek kadar umutsuzum. aslında biliyorum ki hala harika track'ler yapabilirsin. en durakladığın döneminde bile pesimist ep 5'te hala umut veren şarkılar çıkarabildin, saykodelik ep ile oldukça deneyselleştin ve bunu iyi başardın. ama dini hayatının merkezine, kolera'yı ise müziğinin merkezine koyarsa malesef olmayacak gibi geliyor. dindarlığına falan karışacak değilim. hatta çok eskiden web sitesinde kendini açıklayan bir paragrafta da yazıyordu "ağzına içki sürmez, pek sevmez" diye. ama bir anda çok abartıldı bu. ezan saatine denk geliyor diye konser iptal ettiğinden, haremlik selamlık konser planladığından bahsedilir oldu; eski şarkılarının sözlerini bile değiştirip "rabbim" falan demeye başladı. bu sorunu çözebilirse ve kolera'sız bir şekilde, solo takılmaya devam edebilirse hala piyasanın en iyi adamlarından biri olabilir.

2008'den beri eski günlerini çok aratıyor. bu yüzden bir sürü sıkı hayranını yitirdi. çok eleştiriliyor. hiç olmadığı kadar gündemde ve bu malesef müziğiyle ilgili değil. twitter'dan aksi aksi tweet'ler yayınlıyor. bu yüzden resmen soğudum kendisinden.

fakat eskilerin hatrına kabul etmem gereken bazı şeyler var:
-bu adam dj mic check adı altında harika dj performansları çıkarırdı ve bu günümüzün sikko clubber dj'lerinin müziği değil, gerçek hip-hop dj'liğiydi. harika scratch'ler atabiliyor.
-çok ama çok geniş bir müzik yelpazesi var. sample'larını çok farklı alanlardan seçebilecek kadar müziğe hakim. gidiyor lacrimas profundere'den, george winston'dan, empyrium'dan, hatta tatu'dan, hint müziklerinden sample'lar bulup çıkarıyor ve bunlardan güzel beat'ler yaratıyor. yani death metal'den tut, klasik müziğe, hatta pop'a kadar kullanılacak sample nerdeyse gidip buluyor. gerçi kimden sample ettiğini belirtmemesi aslında suç ve ayıp ama olsun yine de onları bulabilmek ve rap'e entegre edebilmek de başarı.
-uzun süre toplumsal olaylardan bahsetti, gerçek rap müzik yaptı ve bunu gerçekten isteyerek yaptığını hissettirdi.
-bpg ve romantizma gibi süper albümleri yayınladı ve neredeyse her albümden önce ve sonra internete gayet güzel şarkılar verdi. hiçbir zaman uzun süre suskun kalmadı.

yani sagopa kajmer, birçok farklı dönem geçirmiş ve bunların son 1-2 tanesi dışında oldukça başarılı olmuş bir türkçe rap sanatçısı.
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #112 : Şubat 05, 2011, 08:10:25 ÖS »

kızına londradan don postala
karını dağ evlerinde -...- pompala
angusto koy bebenin adını
zımbala nüfusa, gönder hong-kong'a, okut japonca
kaytarsın velet süresiz askerlikten kolayca

buda pesimist ep 2den bir alıntı
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #113 : Haziran 08, 2011, 01:22:35 ÖÖ »

sagopanın solo albümü çok yakında Wink
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Temmuz 07, 2011, 09:10:21 ÖS »

heyecanla bekledıgım album bugün çıktı 'saydam odalar'
iş çıkısı direkt gıttım aldım arabada son ses dinledim
yine yine yine son 4 senedr olduğu gibi yine...
olmamış be sago Sad
engiinn
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #115 : Temmuz 07, 2011, 09:18:42 ÖS »

heyecanla bekledıgım album bugün çıktı 'saydam odalar'
iş çıkısı direkt gıttım aldım arabada son ses dinledim
yine yine yine son 4 senedr olduğu gibi yine...
olmamış be sago Sad
Hayırdır ne gibi bir beklentin gerçekleşmedi  Huh?
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #116 : Temmuz 07, 2011, 09:28:52 ÖS »

Hayırdır ne gibi bir beklentin gerçekleşmedi  Huh?

eski tadı verir diye beklıyodum
flex yapar sandım
yine evliya-ı rap yapmıs
eski sarkılarıyla yetınmekten bıktım yenı birşeyler beklıyorum
eskı tarzına donsun çok uzaklastı kendınden
10-15 yaslarındakı cocuklar için şarkı yapmaya baslar oldu
engiinn
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Temmuz 07, 2011, 09:52:15 ÖS »

eski tadı verir diye beklıyodum
flex yapar sandım
yine evliya-ı rap yapmıs
eski sarkılarıyla yetınmekten bıktım yenı birşeyler beklıyorum
eskı tarzına donsun çok uzaklastı kendınden
10-15 yaslarındakı cocuklar için şarkı yapmaya baslar oldu
VAllahi ben o adamın repden baska sarkısını duymadım ve hiç sevmem o adamı rep sevmediğim için  Smiley bide bi yerde turban okullara girsin gibi bişey demiş ondan sonra adını duydugum zaman sınırlenır oldum  Smiley
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #118 : Temmuz 07, 2011, 10:13:40 ÖS »

VAllahi ben o adamın repden baska sarkısını duymadım ve hiç sevmem o adamı rep sevmediğim için  Smiley bide bi yerde turban okullara girsin gibi bişey demiş ondan sonra adını duydugum zaman sınırlenır oldum  Smiley

ismailağa cemaati bi ara çok kullandı onu
çok geçmden kullanıldıgının farkına vardı ve ılıskıyı kestı cemaatle
okullara değil unıversıteye gırsın dedı
ayrıca rap candır yav
rap gibisi varmı?
yok tabikide
engiinn
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Temmuz 07, 2011, 10:18:30 ÖS »

ismailağa cemaati bi ara çok kullandı onu
çok geçmden kullanıldıgının farkına vardı ve ılıskıyı kestı cemaatle
okullara değil unıversıteye gırsın dedı
ayrıca rap candır yav
rap gibisi varmı?
yok tabikide
yok ben rack dinliyorum  Smiley ornek atayım bir tane  Grin
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!