Imperia Online Turkey  
Nisan 26, 2024, 03:58:25 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu askerler "paralı askerler"dir...  (Okunma Sayısı 4385 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
_JuSTuS__
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

_Optimus___justus_

Üyelik Bilgileri Site
« : Eylül 23, 2007, 03:36:46 ÖS »

Şimdi bu oyunun hatalarından biri ve askeriyeye yüklediği ağır yüklerden birisi de askerler konusudur...şimdi,biz bu askerlere para veriyoruz değil mi,yani yetiştirmek için ? evet veriyoruz...üstüne bir de bakım masrafı ödüyoruz ? evet ve buna artı olarak birde nufus bakımından geriye düşüyoruz öyle değil mi ? bunların hepsi doğruysa yani biz bu askerlere para veriyorsak ve onların ayrıca bakım masraflarınıda karşılıyorsak bu askerler "legion" demektir...yani paralı askerlerdir...imparatorluk zaten askere bir ton masraf ediyor ve ekonomik yatırımlarından geri kalıyor...eğer biz bu askerlere bu kadar para veriyorsak o zaman bir de üstüne onları nufusumuzdan kaybetmemeliyiz...bu askerler lejyon statüsünde değerlendirilmeli...
arkeo20
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2007, 03:54:46 ÖS »

Katılıyorum.
memat
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2007, 07:13:20 ÖS »

Askerleri dediğin gibi lejyon statüsünde değerlendirebiliriz ama bunu yaptığımızda hammadde yönünde imparatorluğa bir artı sağlamaması lazım. Çünkü hem askerlik yapıp hemde çalışan biri var mı bilmiyorum?  Huh?
cvt
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2007, 05:26:17 ÖS »

Askerleri dediğin gibi lejyon statüsünde değerlendirebiliriz ama bunu yaptığımızda hammadde yönünde imparatorluğa bir artı sağlamaması lazım. Çünkü hem askerlik yapıp hemde çalışan biri var mı bilmiyorum?  Huh?
osmanlı da sipahiler savaş zamanı savaşa gider savaş bitince de gelip çiftliklerde çalışırlar. osmanlı toprak sistemini çok güzel ayarlamış Smiley(has, zemet, tımar)(bknz,tımar) Fakat imperianın askerleri amerikan askeri gibi sıkıyı görünce kaçıy ;Dor
_JuSTuS__
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

_Optimus___justus_

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2007, 06:44:22 ÖS »

evet roma da da paralı askerler bina yapmında vs.işlerde kullanılırdı...aslında oyunda böyle inceliklerin olması bu oyunu çok daha ilerilere taşıyacaktır...
HaKaNCan
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2007, 04:42:29 ÖÖ »

bence gayet mantıklı o kadar para oduyoruz askerlere  Smiley
aslan361
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 22, 2007, 10:21:34 ÖS »

saatine para ödütoz valla türk askeri gibi gurur yokki heriflerde abd liler gibi para alıyolar  Grin Grin
dilikusya
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 27, 2007, 12:58:25 ÖS »

saatine para ödütoz valla türk askeri gibi gurur yokki heriflerde abd liler gibi para alıyolar  Grin Grin

Doğru diyorsun abiciğim. Bu askerlerde ne vatanseverlik kalmış, ne de millet gururu. Yiyip içip yatıyorlar. Ekonomiye ağır darbe vuruyorlar. Hem de tembeller. Zor bir iş burada savaş ekonomisi yürütmek. Sadece çiftçilik yapmak lazım.  Shocked Shocked
_JuSTuS__
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

_Optimus___justus_

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #8 : Ekim 27, 2007, 06:44:24 ÖS »

evet bu dediklerinden ne çıkıyor;demekki bu oyun herkesi askeriyeden soğutuyor ve basit bir plan ve direnme ve dayanıklılık gerektirmeden rahat bir şekilde valilik yapmaya yönlendiriyor bizi...ben bu yüzden bu oyuna "governor online" diyorum ya  *sos* valla ben savaşçı bir ırktan geliyorum ve savaşmadanda bu oyundan zevk falan almıyorum,yemin olsun almıyorum...şu an kendi diyarımda evet kendi diyarım diyorum çünkü dünyaya bir fark atmış durumdayım ama vallahi billahi savaşmadan hiç zevki olmuyor...o zaman imperia online demeyin kardeşim ,governor online deyin...neden mi ? çünkü bu oyunda son sözü hep valiler söylüyor,ne iş bu ? ben anlamadım,isterlerse sevgili adminlerimiz ben bu konuda onlara yardımcıda olurum...ben bunun şifrelerini biliyorum...bu oyunu düzeltebilirim...neyse,ben imparatorum,imparator ! hem savaşırım,hem ekonomimi yaparım...ben şimdi savaşmaya başlasam orduya bi ton para vericem,artı nufus vs...sonra benden daha başarılı oynayamamış oyuncular sadece valilik yaparak beni geçicekler...yok yaaa...bu oyun yanlış olsada ben düzeltirim,bırakın sizin düzelteceğiniz yok...ben burda ekonomiyi kısıtlayacağım...bu dediğimi yapacağım...yok öyle yağma,benim savaş zekamda ekonomi zekam kadar güçlü...neden bu tip bir oyun tasarlanmıyor...ikisinide iyi yapanın kazanacağı bir tasarım...allah allah,bilmiyorlarsa,yapamıyorlarsa,biz öğretirizde,yollarıda söyleriz,her zaman herşeyi söylememize rağmen ve karşılığında hep nankörlük bulmamıza rağmen biz yine söyleriz...saygılarımla,sevgili komutanlarım,sevgili valilerim,ve bir başka sevdiğim sevgili saygıdeğer imparatorlarım...!
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2007, 06:47:14 ÖS Gönderen: _JuSTuS__ » Kayıtlı
HaKaNCan
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ekim 27, 2007, 07:30:50 ÖS »

yaw justus sen bu konuya takmıssın anlasılan da bunun onune admınler gecemez bence admınler bu konuda adımda atmaya basladılar merkezı yonetımı pahalılastırarak zaten
kartal
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 29, 2007, 03:11:25 ÖÖ »

Bu askerler paralı asker değildir. Niye diye soracak olursak, günümüzden örnek vereyim. Askerlerimizin eğitim süresindeki harcamalarını, (demir,odun) acemi birliklerimizin ihtiyaçları(üst, baş ve o süre boyunca diğer harcamalar) olarak görelim. Ve eğitimi alıp savaşmaya hazır hale gelen bu askerlerin ihtiyaçlarını. Askeri mühimmat.. Bunlar silahları, silahların; onarım ve bakımları, askerlerin günlük ihtiyaçları vs. Bunun içinde imparatorluğumuzdan kesilen altınları eşleştirelim. Ordu seferdeyken alınan 1.5x(diyar 10) fazla altın için de örnek verecek olursak; bu zamanlarda şanlı askerlerimizin sınıra yaptığı yığınağı ve o aradaki takviye sürecindeki ekstra harcamaları göz önüne alalım.

Bunları eğer böyle düşünürsek,(Her zaman söylemişimdir bu bir oyun olabilir ama benim için yeri başkadır ve onu yaşamak, hissetmek  Embarrassed ve gerçekle bağlantılar kurmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde oyundan zevk alabilirim) bunca işi yapan askerlerimizden daha fazla ne bekleyebiliriz? Bizim için imalathanelerde çalışmasını mı? Peki bu zaman orduyu istediğimiz zaman nasıl hareket ettireceğiz? İstediğimiz zaman elimizin altında olmasını istediğimiz orduyu, saldırı yapmak için tarladan mı toplayacağız. Bu ordu üzerine gelen düşman ordusu karşısında ne yapacak. Yağma diyelim... Ordunuz çalışıyor ve o an için köylü. En istemediğimiz ve en korkunç olacak şey budur, hiç savaşamadan karşı tarafa hiç zarar veremeden ordunuzun bir kısmını kaybedeceksiniz. Kale kuşatmasına geliyor düşman; ya kaleyi koruyacak kadar zamanı yoksa ve sen savaş emri verdiyse; elinde tırmıkla orakla, vücudu saldırıya açık zırhsız bir şekilde mi girecek?  >Grin

İlk paragraf ordunun ihtiyaçları olduğunu belirtmek içindi. 2. de ise öneri hayata geçtiği taktirde yaşanabilecek kaos u anlatabilmek için. Öneriler üzerinde tartışıldıkça mutlaka kabul edilebilir bir sonuca varabiliriz. Lütfen devam edin.  *rose*
_JuSTuS__
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

_Optimus___justus_

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #11 : Ekim 29, 2007, 05:55:44 ÖÖ »

evet gerçekçilik iyi birşeydir ama o kadar da gerçekçi olamayız bu tip oyunlarda....şimdi diyorsun ki,madem ordu bazı işlerde çalıştırılıyor o zaman aynı anda sefere nasıl çıkacak...bu kadarda gerçekçi olursak o zaman sen ordunu günde 4-5 sefere yolladığını düşün ki bu mümkün bu oyunda...e o zaman o orduda ne kuvvet kalır ne bişey...adam feleğini şaşırır günde 5 savaş yapsa 5 günde yataktan kalkamaz *hahaha* yani görülüyor ki bu kadar gerçekçi olunamıyor oyunlarda...bir de düşünelim,gerçekçi düşünüyoruz madem,eski çağlarda yani bu oyunun geçtiği zamanlarda savaşlar öyle burdaki gibi hergün olmuyordu...10-20 yılda bir olur savaşlar...e o zaman düşünelim devlet askeri çalıştırmazsa 10 yıl savaşsız geçen zamanda bu orduyu nasıl besleyecek ? heralde iflas eder yada "dağılın lan" falan der orduya  *hahaha* ben olsam öyle derdim şahsen...10 yıl ye iç yat ondan sonra 10 yılda bir savaş...e böyle olmaz tabii,olmuyordu da eski çağlarda...sen askerlik yapmadın daha bilmezsin o yüzden...askere git de bi bak bakalım seni boş bırakıyorlar mı ? her türlü işte çalıştırırlar...badana yaparsın,sıva yaparsın,yerleri silersin,berber olursun,kantinci olursun,yazıcı olursun mesleğine göre herşey olursun anlıyacağın, hiç mi iş yok,o zamanda yerden sigara izmariti toplarsın  Smiley ağzını açıp tek bir kelimede söyleyemezsin...askerlik böyle birşeydir,anlatabiliyormuyum,boş durmaz yani asker...
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2007, 06:25:38 ÖÖ Gönderen: _JuSTuS__ » Kayıtlı
kartal
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 29, 2007, 10:42:58 ÖÖ »

Grin Evet çok haklısın. Askerliğe gitmedim ama hakkında birşeyler biliyorum. Diğer öneride de gördüm, sadece kendi fikrinin hakim olacağı cümlerleri alıp onlar hakkında yorum yapıyorsun. Ben zaten harcanan paraların nerelere gittiğini söyledim.

İşte bak ne güzel söyledin 5 günde bilmem bu kadar savaş yapsa ne olur. Önerinin en eksik tarafı burasıdır. Oruduyu hareket ettirirken yada saldırırken askerleri toparlamak için belirli bir süre isteyecektir. Bunu askerleri savaşa yolladığımızda alan süre gibi düşünmeli ve onları da işe verip geri alırken harcayacakları hesaba katmalıyız. ''Oynanabilirlik'', evet önerilerde bu olmalı.

askere git de bi bak bakalım seni boş bırakıyorlar mı ? her türlü işte çalıştırırlar...badana yaparsın,sıva yaparsın,yerleri silersin,berber olursun,kantinci olursun,yazıcı olursun mesleğine göre herşey olursun anlıyacağın, hiç mi iş yok,o zamanda yerden sigara izmariti toplarsın  Smiley ağzını açıp tek bir kelimede söyleyemezsin...askerlik böyle birşeydir,anlatabiliyormuyum,boş durmaz yani asker...

Bizim oyundaki askerler de böyle yapıyorlardır muhtemelen.  Lips Sealed
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2007, 11:21:21 ÖÖ Gönderen: kartal » Kayıtlı
HaKaNCan
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ekim 29, 2007, 11:23:54 ÖÖ »

bizim askerler yan gelip yatıyolar yaw Grin Grin o kadarda  para oduyoz :Smiley :Smiley
EMINEM
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 19, 2007, 06:36:04 ÖS »

BİRDE AĞIR BASMAK İÇİN O KADAR PARA İSTİYOLAR.YOK 2000000 ALTIN BİLMEM KAÇ BİN ODUN.OHOOHHHHHH Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked :oYANİ O KADAR PARA ÖDÜYOZ.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!