Imperia Online Turkey  
Mart 29, 2024, 04:44:56 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: V5'deki Savaş Mantıksızlığı Hakkında  (Okunma Sayısı 1524 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
JoJuQ
ByJoJuQ
Yüzbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : Ağustos 04, 2012, 12:57:18 ÖS »

V4 de 3 diyar (3yıl) oynamış biri olarak V5 de sıkıntı çektiğim bir tek konuyu paylaşacağım sizlere. Öncelikle bir çok konuda mantıklı yaklaşımlar ile güzel bir strateji oyunu hazırlayan IO yu tebrik ederken bu konuda neden bu mantığı es geçtiğini sorgulamak istiyorum.

Bahsettiğim mantıksızlık ile başlayayım;

Dünya üzerinde ki hangi savaş yada Ülkelerin birbirine saldırması çıkarsız bir amaç uğruna yapılmıştır? Toprak, ganimet, madenler, kölelik, ticaret bunlar ülkelerin savaş sebepleri olmuştur genel olarak.

Peki bu Meydan savaşı nedir? Bir ülkeye saldıran ordunun önünü kesip kaleye, ganimete, halka ulaşmadan durdurması için gönderilen öncü birliklerin savaşması değil midir?

Hangi ülke keyif için Ordularını savaştırıyor?

Oyunda ise durum bu;

V4 de Geri çekil komutu vardı, askerler sizin iradeniz dışında savaşa girmiyor, ganimetinize kalenize saldıran olursa müdahale diyordu mantıklı olan buydu, asker imparatorluk zenginliğini koruyordu.

V5 de ise kalenin suralarını aşamayacak olan adam önce meydan savaşına geliyor askerini öldürüyor sonra Kale kuşatması yapıyor. benim askerim benim istemediğim konumda savaşıyor hani imparator bendim? askerlerim benden izinsiz keyfi savaş yapıyor.

Diyarda herkez 6 saatlik offline süresini doldurmak için askerini uzun yola gönderiyor. Ben madenlerimi korusun diye askerimi kalenin önünde bırakıyorum, Benim Kalemi meydandaki askeri keserek yıkacak adam yokken yani Güçlü bir imparatorluk iken bir sabah bakıyorum ki ne askerim kalmış nede madenim.

Ben 6 saat offline olduğumda ordum madenimi koruyamayacak ise Kale yapmamın anlamı nedir? Meydanda asker yokken bir kaleyi yıkmak hiç zor değil seviyesine göre kılıçlılar ile bile yıkılabilir. Yani mancınık yapmakta mantık dışı oluyor, önce meydanındaki askerlerini yok et sonra kılıçlılar ile kaleyi yık ganimeti al.

Görüşüm V5'ede Geri Çekil komutunun getirilmesi, ve hatta gelişmiş bu oyun sisteminde bununda seçeneklendirilmesi İmparator ben isem Şehrimin ve ordumun yönetiminin tamamen bana verilmesini istiyorum.

* Savaş
* Meydan Savaşından Çekil
* Meydan Savaşından ve Köy Baskınından Çekil

2. Eklediğim Seçenek V4 dede eksiklikti, belki ben işçilerime Ordudan çok kıymet veren bir İmparatorum?

V5 i her yönüyle bilassa mantığıyla çok başarılı bir Strateji oyunu olarak görsemde Çok büyük bir eksiklik oluşturulmuş, bu Komutun kaldırılmasıyla.

Kalenin Fonksiyonu sadece %10 üretim arttırmak olmamalı, Nice kuşatılıp alınamayan fetih edilmek bilmeyen kaleler var eski tarihlerde, Bunu V5 de malesef yaşamak mümkün değil. Kale 9 bile bassam İstihkam 40 bile yapsam Ordumu offline olduğumda uzağa göndermek zorunda kalacağım. Kalem ne ordumu koruyacak bir destek olacak nede madenimi.

Zaman ayırıp okuyanlara şimdiden teşekkürler  *rose*

Varlığını yaşatmıyorsun ki yokluğunla tehdit ediyorsun! Varlığına alışadım ki yokluğundan korkayım!
_A_E_G_M_
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 05, 2012, 10:46:31 ÖÖ »

Kolonilerde geri çekil komutu olması lazım dostum.Ama ilhak edilen tarafsız eyaletlerde falan yok , haklısın orda da olması gerek.
JoJuQ
ByJoJuQ
Yüzbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #2 : Ağustos 05, 2012, 01:12:43 ÖS »

Kolonilerde geri çekil komutu olması lazım dostum.Ama ilhak edilen tarafsız eyaletlerde falan yok , haklısın orda da olması gerek.

Mesajımı sildim düzeltiyorum.

Kolonideki geri çekil komutu V4 deki ile aynı işe yaramıyor, Şöyleki görüntü olarak koymuş oluyorsun askerleri, ne tür saldırı olursa olsun savaşa katılmıyorlar geri çekil dersen, kale kuşatmasıda dahil.

Koloni yıkılana kadar orda kalıyorlar yıkılırsa eyalete geri dönüyorlar.
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2012, 08:48:07 ÖÖ Gönderen: JoJuQ » Kayıtlı

Varlığını yaşatmıyorsun ki yokluğunla tehdit ediyorsun! Varlığına alışadım ki yokluğundan korkayım!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!