Imperia Online Turkey  
Nisan 25, 2024, 12:40:59 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Show Tv-- Muhteşem Yüzyıl  (Okunma Sayısı 7790 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sniper
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

oяιgιиαℓ ρяσfιℓє ® ║▌│█│║▌║││█║▌║▌||||||║

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Mayıs 30, 2011, 10:14:53 ÖS »

bana göre sacma tarihi yanlis anlatiyor koskoca cihan padisahi at sirtindan inmediki tüm hayatini haremde gecirmedi.....
vay vay kemal paşam gelmiş  Grin nerdesin be değerli dostum? özlettin kendini  Wink

Her Hakkı Saklıdır ®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Tutku
[██████████████████] 100%

Romantik [ Sadece Birine ]

Sevmek [Ölümüne]
[██████████████
Espena
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Mayıs 31, 2011, 01:11:34 ÖS »

vay vay kemal paşam gelmiş  Grin nerdesin be değerli dostum? özlettin kendini  Wink

sorma abim yaf bende sizleri özledim....

⎛ℂ✫⎞ Ecdat Tarih Yazmis Evlat Okumaktan Aciz! ⎛ℂ✫⎞
elf
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Haziran 01, 2011, 10:29:36 ÖS »

Muhteşem Yüzyıl dizisiyle yeniden alevlenen 'Osmanlı'da Harem' tartışmalarına, bu başlıkla bir kitabı bulunan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz de katkı yaptı. Akgündüz, "Harem konusunda asıl üzüldüğümüz nokta, ülkemizde yetişen Cumhuriyet dönemi yazarlarının da, belgelere dayalı ilmî araştırma yapmak yerine, yabancı yazarları aratmayacak şekilde ve onların yazdıklarını yahut çizdiklerini aynen taklit ederek yazılar kaleme almalarıdır. Bunların hemen hemen tamamı, doğru olmayan bilgilerdir." dedi. Hürem Sultan'ın bugünkü ilahiyatçılara taş çıkaracak bilgiye sahip olduğunu kaydeden Akgündüz, "cariyelerle halvet" konusuna da açıklık getirdi.

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Cihan Haber Ajansı'na verdiği mülakatta 'Muhteşem yüzyıl' dizisiyle yeniden gündeme gelen tartışmaları değerlendirdi. Osmanlı'da saray hayatının Batıdakilerle karıştırıldığını ifade eden Akgündüz, şu ifadeleri kullandı: "Maalesef Türkiye'de televizyon dizileri, sanatçılar, romancılar ya da basın mensupları Osmanlı'yı değerlendirirken Batıdaki tarzlara bakarak değerlendirme yapıyorlar. Harem ile ilgili Batı'da ya da Türkiye'de yapılan müstehcen yayınların hiçbiri doğru ya da orijinal değil. Bunlar Batılı ressamların vs. hayal ürünleridir."

Osmanlı sarayında hareme padişahın ailesi ve hizmetçiler dışında kimsenin girmediğini vurgulayan Akgündüz, "Tanzimat dönemine yani 1839 yılına kadar hiçbir Batılı ve gayrimüslim buraya girmemiştir... Tamamen kendi krallarının veya kendi toplumlarındaki gayrimeşru işleri nakleden insanlara nasıl inanabilirsiniz. Bunlara göre Haremi nasıl değerlendirebilirsiniz?" diye sordu.

Ömrü at sırtında geçti

Osmanlı Devleti'nde 46 sene padişahlık yapan Kanuni Sultan Süleyman'ın 20'ye yakın büyük sefere çıktığını hatırlatan Ahmet Akgündüz, şunları söyledi: "Ömrünün üçte biri zaten İstanbul dışında, seferlerde geçti. Geriye kalan kısımda ise büyük tarihçiler ve şeyhülislamlar ile sohbetler ettiğini, onlar ile müzakerelerde bulunduğunu, tarih kitapları bize anlatıyor. Padişah da bir insandır. Akşam da hanımı ile beraber olması gayet normaldir. Kaldı ki nikâhlı hanımları arasında adalete riayet etmesi de dini bir görevdir. Ancak Osmanlı padişahlarının eşlerine çok az zaman ayırdığını çok rahatlıkla söyleyebilirim." Kanuni'nin edebiyatçı yönüne dikkat çeken Akgündüz, "Ömrünün yarısı cephede geçen bu padişah Muhibbi adıyla önemli bir divan kaleme alacak kadar alim." dedi. Kanuni'nin vefat ettikten sonra kabrine Ebu's-Suud Efendi'den aldığı fetvaların konulması talimatını verdiğini hatırlatan Akgündüz, "Şayet Cenab-ı Allah hesap sorar ise 'Ben fetvasını aldım Yarabbi' diyeceğini söylüyor. Böyle bir insanın gayri İslami bir hayat yaşaması mümkün mü?" ifadelerini kullandı.

En fazla 4 cariyeyle nikah kıyılabilir

Prof. Ahmet Akgündüz, padişahların 'çok eşliliği' ve cariyelerle halveti konusuna ise şöyle açıklık getirdi: "Bir padişah, veya siz, isteseniz İslam'a göre, İslam hukukuna göre bir cariye ile de nikah kıyabilirsiniz. Nikah kıydığınız an, o cariye sizin hanımız olur. Nikah kıydığınız cariyelerin sayısı dördü geçemez. Bu önemli bir hukuki statü. Şayet bir çocuğu olur ise o cariyeyi hür hale getirmek mecburiyetindesiniz."

Akgündüz, harem mektebine alınan cariyelerin zekâlarına, ahlaklarına ve güzelliklerine göre, evvela haremin hizmetçi statüsündeki grubu olan cariye, kalfa ve ustalar makamlarına ve sonra da Padişahlar tarafından seçilmeleri halinde Padişah ile karı koca hayatı yaşayan gözde, ikbal, kadın efendi ve neticede valide sultan payelerine kadar yükselme imkânlarına kavuşabildiğini anlattı. Akgündüz, sarayda sayıları bazı dönemler 500'e kadar ulaşan cariyelerin çok büyük bir kısmının hizmetçi grubundan olduğunu dile getirdi.

Prof. Akgündüz, Hürrem Sultan konusunda bazı yanlış anlaşılmaları giderecek şu değerlendirmeyi yaptı: "Aslı ne olur ise olsun. Osmanlı Devleti'nin haremine alınan ve İslami bir manevi terbiyeden geçen çok kıymetli bir hanımefendi. Ben bu hanımefendinin birkaç tane "aşk mektubu" diye tabir edilen mektuplarını da yayımladım. Bir mektubunda şunu diyor: "Efendi, Hoca Sadettin Efendi'nin eserini okuyorum. Bu gece birinci cildi bitirmek istiyorum. Bu gün teravih namazına gelemeyeceğim." Ben şunu açıkça ifade edeyim ki bu eserin bir iki sayfasını bir iki saat içinde çözebilecek çok az ilahiyat profesörü var. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Yani Hürrem Sultan da böylesine bir kültürlü hanımefendidir".

Bu tür diziler kafa karıştırma operasyonu

Son dönemde Türk gençliğinin, tarihini doğru olarak öğrenmeye yöneldiğini vurgulayan Prof. Akgündüz, dizideki sanatçıları suçlamadığını; fakat bu tür projelere yatırım yapan insanlarda iyi niyet aramadığını söyledi. Ahmet Akgündüz, "Bu gibi diziler, son zamanlarda Türk gençliğinin Osmanlı'yı doğru öğrenmesine karşı başlatılan bir kafa karıştırma projesidir." Birden fazla hanımla aynı anda münasebetin İslam'a aykırı olduğunu ve padişahın da bu tür alemler düzenlemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Akgündüz, "Bu İslam'a da hakarettir. Osmanlı'ya da hakarettir. Zihinleri de bozmak için müthiş bir kasıt vardır. Bu kastı filmi çevirenlerde aramıyorum. Çünkü onların bir kısmının hayatı böyle. Bu diziyi yönetenlerde ve yayınlayanlarda çok ciddi manada bir kasıt hissediyorum." ifadelerini kullandı.
Kaynak : http://www.hurrem.net/muhtesem-yuzyil/muhtesem-yuzyil-dizisinde-kotu-niyet-var.html
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2011, 10:38:21 ÖS Gönderen: elf » Kayıtlı
sniper
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

oяιgιиαℓ ρяσfιℓє ® ║▌│█│║▌║││█║▌║▌||||||║

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Haziran 02, 2011, 08:51:39 ÖÖ »

+   *rose*

Her Hakkı Saklıdır ®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Tutku

Romantik [ Sadece Birine ]

Sevmek [Ölümüne]
[██████████████
SPY73
spy73
Yüzbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

zafer

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Haziran 02, 2011, 09:56:03 ÖÖ »

elinde imkan varsa kullanacaksın benim düşüncem bu... *rose*

sülüman kimi bulsa  kitliyor ...

şanslı adam ... *rose*

YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL .
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN .
            S P Y 7 3
tahsin18
NUMARAM DEĞİŞMEDİ HALA 1 NUMARAYIM..!
Albay

Çevrimdışı Çevrimdışı

VERECEK CEVABIN YOK SUS VE İTAAT ET!!!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Haziran 02, 2011, 10:12:24 ÖÖ »

show tv ne güzel bir dizisi var,ne yarışma programı nede güzel filmler çıkıyor. acunda olmasa program yapamayacaklar neredeyse adını feriha koydum ve muhteşem yülyıl izleniyor ama sevildiği için değil kim kime ne yapacak diye izleniyor(anladınız orayı )

kanal d show programları güzel ve bazen film çıkıyor onlar güzel gerisi boş bundada. binbir gece-aşkı memnu-yaprak dökümü ve fatmagülün suçu ne gibi saçma dizilerle insanları uyutuyor. insanlar diziyi sevdikleri için değil dizide kimin kime ne yapacağını merak ettikleri için izliyor(anladınız orasını) beyaz show ve disko kralı kanalın en değerli programları.

yeniceri
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Haziran 02, 2011, 05:09:34 ÖS »

bu dizi daha cok osmanlıyı kötülemis hiç ihtisamını göstermemis osmanlı sultanları bu kadar cok hareme girmezlermis her bölümde kanuni kadınla oluyor hiç mi savasmıyor bu adam:
torlofan
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Haziran 02, 2011, 05:15:45 ÖS »

ben diziyi izlemedim ama anlatıldığı gibiyse halimiz işler acısı.. halk bunu istiyor deyip tarihi şahsiyetlere iftiralar atılabiliyor olması da çok komik.. bu ülkede nedense Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş olan Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu etkisizleştirilmiş, yasalarla ne dilimiz ne de tarihimiz bu tarz tehditlere karşı koruma altına alınmış.. uzman görüş bildiriyor ama keşke yasa olsa da bu dizi bu tarz şeyleri yapamasa hatta senaryoya önce Tarih Kurumu onay verse ama nerde.. carslberg sana da katılıyorum anlatılan tarih dersleri çok yavan ve tamamiyle taraflılar.. askerde tarih öğretmeni arkadaşım şöyle demişti 2 çeşit tarih anlatımı vardır birisi objektif olarak yani neyse onu anlatan tarih biri de subjektif olarak yani hiçbir zaman kendinin eksikliğini söylemeyen, kaybettiği savaşları bile kaybetti diye anlattırmayan bir tarih anlatımı.. misal verirsek timurlenk  osmanlıyı yenmedi osmanlı ordusundaki askerler beylerini tarafına geçti osmanlı askerleri çok yorgundu falan filan diye anlatıp osmanlının timurdan güçsüz olmadığını genç beyinlere aşılamaya çalışmak gibi.. ayrıca carsberg aynı anda birden çok eşle olmuyor malum iş sanıyorum dizide öyle bir sahne mevcut.. uzman onu islama aykırı diyor.. halife olan kanuniyi bırak osmanlıdaki hiçkimse yapamaz diyor..
torlofan
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Haziran 02, 2011, 07:47:59 ÖS »

benim de ortaokulda da lisede de solcuydular hepsi söverdi osmanlıya Smiley iddia ederim haftalık tarih dersi yerine age of empires gibi bir tane türk tarihindeki devletlerin ilerlemeli bilgisayar oyununu çıkarsınlar bütün gençler tarihi sular seller gibi ezbere öğrenir Grin Grin Grin diziye falan gerek yok öğretmek ilgi uyandırmak için... hergün play station salonuna giderim okulçağı çocuklarını görüyorum nerdeyse her çıkan oyundan haberleri var hepsini de oynamaya çalışıyorlar Grin
elf
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Haziran 03, 2011, 09:29:35 ÖS »

ben sana birşey sormak istiyorum.  "Bu gibi diziler, son zamanlarda Türk gençliğinin Osmanlı'yı doğru öğrenmesine karşı başlatılan bir kafa karıştırma projesidir." cümlesine takıldım ilk önce. sen katılıyo musun bu adama bilmiyorum ama ben şöyle düşünüyorum. Türk gençliğine yalnızca Osmanlı'nın savaşlarını padişahlarının zaferlerini anlatmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bu tür diziler sayesinde az çok padişahların özel hayatlarını da öğrenmiş oluyoruz ki bu bence güzel birşey. Bu tür şeylerin olmadığını düşünmüyorum ben Osmanlı döneminde. Tamam bu adam benden kat kat daha bilgili belki ama Osmanlı'nın zaferlerini öğrenince çıt çıkmıyo, padişahların özel hayatlarına girince hemen birinin çıkıpta Türk gençlerinin Osmanlı'yı doğru öğrenmesine karşı birşeydir bu deyiveriyor ve buna çok gıcık oluyorum açıkçası. Osmanlı'nın yalnızca savaşları kazançları veya mağlubiyetleri yok orada yaşayan insanlar, yönetenler de var ve tabiki bu adamların özel hayatları da var ki bunlarla ilgili az çok bir bilgi edinmemiz için bize bir fırsat sunulmuş. Adamlara çamur atmak yerine bize verileni almaya çalışmalıyız diye düşünüyorum. Eğer inanmıyorsan gidip başka kaynaklardan da araştırmaya çalışabilirsin bu tür şeyleri ama bazı insanlar gibi bunlar yalan dolan Osmanlı'da böyle şeyler olmuyo deyip insanlara çamur atıp bir kenara çekilmek bence çok yanlış..
Aklıma takılan bir başka şey de şu, yazının başlarında en fazla 4 kişiyle nikah kıyabildiğini söylemiş bu adam ve en sona gelince de birden fazla hanımla birlikte olmanın İslam'a aykırı olduğunu ve padişahın da bu tür şeyler yapmayacağını söylemiş. ben bu cümleleri karşılaştırdığımda bir çelişki görüyorum. Belki de ben tam olarak anlayamadım bu cümleleri ama burda bir çelişki olmadığını düşünüyorsan bana bunu açıklayabilir misin?

Sorularının cevabını yine Sayın Akgündüz tarafından verelim.

Hepimiz Topkapı Sarayı’nı biliyoruz. Topkapı Sarayı eğlence merkezi değil. Size çok kısa tanıtmak istiyorum. Topkapı Sarayı üçe ayrılıyor. Birincisi Birrun diye tabir edilen dış saray. Bu dış saraya önce bir kapıdan girilir. Burası Osmanlı Devleti’nin yeniçeri dediğimiz merkez ordusunun yeridir. Daha sonra ikinci kapı var. Orası iç avlu, yani burada bakanlar kurulu bulunuyor. Osmanlı Devleti’nin çok önemli devlet teşkilatları var. Sadrazam yani Başbakanlık orada. Darüssaade denilen bir de üçüncü kapı var. İşte o bölgeye biz Enderun diyoruz. Yani Cumhurbaşkanlığı Köşkü. Padişah ve müşavirleri orada yaşıyor. Harem dediğimiz ise bütün bunlardan ayrı ve Cumhurbaşkanlığı’nın konutu demektir. Yani müsaade edin de Osmanlı Devleti gibi 20 milyon kilometre kareye sahip bir devletin başkanı özel bir lojmanda otursun. Konutta otursun. Ona biz Harem diyoruz. Kelime manası yasak bölge demek. Harem’in en dış kısmı hadım edilmiş erkeklerin de girebileceği birinci kısım. Ve burada onların gece vakti yattıkları mekânlar var. Bu kısma sadece haremde çalışan erkek ve kadınlar giriyor. Daha sonra hemen bir kapı geliyor. Kapının üzerinde bir yazı var. O yazı bir Kuran ayeti. ‘Ey iman edenler buradan sonra izin istemeden ev sahibinin rızası olmadan girmeyiniz’ emri var. Bu kapıdan sonra içeriye girebilecek iki grup insan var. Birinci grup; padişah, çocukları, hanımları ve aile efradı. İkinci grup insan ise haremin içinde değişik yerlerde çalışabilen kadın hizmetçilerdir. Bu kapıdan girdikten sonrada harem ikiye ayrılıyor. Bunlardan birincisi padişah, hanımı ve aile efradının girdiği bölümler. Bir de bu cariyelerin yani hizmetçi cariyelerin girdiği ve kalabildiği mekânlar. Tanzimat dönemine yani 1839 yılına kadar hiçbir Batılı ve gayrimüslim bahsettiğimiz kısımlara tedavi gayesiyle bile girmemiştir. Girmediği bir şeyi tamamen kendi krallarının hayatlarını kıyaslayarak veya kendi toplumlarındaki gayri meşru hayatın tasvirini yaparak kalem oynatan insanlara nasıl inanabilirsiniz? Bunlara göre haremi nasıl değerlendirebilirsiniz? Cariyeler arasından padişahın hanımı olabilmek yahut yaşadıkları mekana ikbal, yahut gözde adıyla dâhil olabilmek için, özel bir eğitimden geçmeleri gerekiyordu ve bu manada Halil İnalcık Hocamızın da ifadesiyle, harem bir aile okuluydu.

Ayrıca bir çelişkiden bahsetmişsin, 4 kadınla nikah konusunda. İlk yazdığım metni tam okursan aslında bir çelişki olmadığını anlarsın. İslam hukukuna göre bir erkek 4 kadınla nikah kıyabilir ama aynı anda bir kadından fazlasıyla bir yatakta olamaz demiş hocamız. 

Napolion
Berkan
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Napolion

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Haziran 06, 2011, 09:32:38 ÖÖ »

eğerki bunların tamamen cevaplarını anlamak istiyorsanız(k) peygamber efendimizin hayatını inceleyin...ayrıca osmanlı padişahlarının elbette özel hayatları var ama bunlar sadece yatak odaları deil kaldıki konu tarihi öğrenmekse yatak odasını bilmemize gerek yok çünkü pu padişahların bir çoğu Allah dostu ve birer hoca sıfatındalardı...

şu şekilde özetlicem tarih yatak odası deildir...tamam sadece savaşları v.s. incelemeyelim kişileri düşüncelerini eserlerini ne söylediklerini hangi sohet ortamlarına girdiklerini merak edelim...

ayrıca bu tür diziler tamamen misyoner hareketlerdir..

daha basit bi ayrıntı vereyim

rahmetli kemal sunalı sevmeyen yoktur...

filmlerine bakın: filimlerdeki isimler şaban,recep,ramazan....size ne hatırlatıyor bilmem ama bana mübarek 3 ayların isimlerini hatırlatıyor...

bu filmlerdeki bu isimler hep saf dalga geçilcek pozisyonda gösteriliyor...

şu anda kaç kişinin ismi şaban koyuluyor??

YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN CİHAN SENİNDİR !! H.NİHAL ATSIZ !!
c4nsu
Asii(cadıı) - Kontes Dracula
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

ya sen...?

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Haziran 07, 2011, 09:44:53 ÖS »

Sülüman benim !

"Kişi başına düşen 'insan' sayısı her geçen gün azalıyor."
FORUM HEPİMİZİNN...!

'Bana göre bir ceset, canlı bir bedenin taşıyamayacağı bir güzellik ve saygınlık taşır.'
J
arwen
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

ben mevlana değilim önce adam ol sonra gel

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Haziran 08, 2011, 07:45:47 ÖÖ »

al hayrını gör Smiley

İyi yaşlısı olmayan yerde iyi genç olmaz
c4nsu
Asii(cadıı) - Kontes Dracula
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

ya sen...?

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Haziran 08, 2011, 06:52:10 ÖS »

Yok ablam ben fazlaca feministim Grin Hürrem'in yerinde olsaydım aynısını yapardım. Grin

"Kişi başına düşen 'insan' sayısı her geçen gün azalıyor."
FORUM HEPİMİZİNN...!

'Bana göre bir ceset, canlı bir bedenin taşıyamayacağı bir güzellik ve saygınlık taşır.'
J
IV.MURAD
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Haziran 09, 2011, 09:59:28 ÖS »

siyonist israil in senoryalarından biri yozlaştırma cabaları
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2011, 05:56:39 ÖÖ Gönderen: IV.MURAD » Kayıtlı
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!