Imperia Online Turkey  
Nisan 23, 2024, 03:07:47 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çelişkilerle Dolu Hayatımız  (Okunma Sayısı 2981 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
devilkiss
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 22, 2010, 09:07:45 ÖÖ »

KÜÇÜK OĞLUM SORUYOR?

Küçük oğlum soruyor bana : Matematiği öğreneyim mi?
Şöyle cevaplamak geliyor içimden : Ne diye!
İki parça ekmeğin tek parçadan fazla olduğunu
Okumadan da anlayabilirsin sen.
Küçük oğlum soruyor bana : Fransızca öğreneyim mi?
Bu ülke çökmek üzere.
Sen karnını oğuştur elinle, biraz da inle
Onlar anlarlar derdini.
Küçük oğlum soruyor bana : Tarih öğreneyim mi?
Başını toprağın altına sokmayı öğren
Böylece hayatta kalırsın belki.

Ve sonra : Evet öğren -diyorum- matematiği.
Öğren Fransızcayı, öğren tarihi!

Bertolt BRECHT

Çeviri : Hasan KURUYAZICI

--------------------------

Antoine LAVOİSİER

Kimya biliminin dehası Lavoisier' in, asıl eğitimi
hukuktu ve Paris Barosu''na kayıt...lı bir avukattı. Bilimsel
gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmaları nedeniyle bütün dünyada ün kazanmıştı.

1794'de solunum üzerinde deneylerini yapmakta olduğu bir sırada, Lavoisier, Devrim Mahkemesi önüne çağrılır. İki suçlamaya hedef olmuştur:

1. Devrim karşıtı olarak karalanan aristokrasiyle ilişkisi;
2. Vergi toplamada yolsuzluk (Lavoisier topladığı vergilerin küçük bir bölümünü laboratuvar deneyleri için harcamıştı).

Lavoisier'yi kurtarmak için dostları mahkemeye koşmuştu ama tanık olarak bile dinlenmemişlerdi. "Yurttaş Lavoisier'in çalışmalarıyla Fransa'ya onur sağlayan büyük bir bilgin olduğunda hepimiz birleşiyor, bağışlanmasını diliyoruz" dilekçesiyle başvuran günün seçkin bilim adamlarına, yargıcın verdiği yanıt kesin ve çarpıcıdır: "Cumhuriyet'in bilginlere ihtiyacı yoktur!" Galileo yaşamının son on yılını Engizisyon'un göz hapsinde geçirmişti. Lavoisier'in sonu daha acıklı olur: 51 yaşında iken, "devrim" adına kafası giyotinle uçurulur. Lavoisier, boynunun vurulmasını beklerken kitap okuyordur. Cellat, onu giyotine götürmek için yanına geldiğinde, Lavoisier, nerede kaldığını unutmamak için okuduğu kitabın arasına bir kitap ayracı koymuştur..

Lavoisier; matematikçi Lagrange' i çağırdı ve
"kafam sepete düştüğünde gözlerime bak. Eğer iki kere göz kırparsam; insanın kafası kesildikten sonra bir süre daha beyin düşünmeye devam etmekte demektir"... dedi
Lavoisier' in kafası kesildi, sepete düştü ve gülerek iki kere göz kırptı.

Matematikçi Lagrange diyor ki;
"Lavoisier' in son saniyedeki ispat arayışı, bilimselliğin
yüzyıllar sürecek meşalesidir.
Ama o yobaz kafalar asırlarca karanlıkta sürünecekler, insanlığı da süründürecekler"....

Giyotinle başı bedeninden ayrıldığında Lavoisier, 51 yaşındaydı. Gökbilimci Joseph Langrange "Kafasının koparılması için bütün gereken yalnızca bir saniyeydi. Onunki gibi bir kafanın bir daha gelmesi için belki yüzyıl bile yetmeyecek " sözleriyle üzüntüsünü dile getirecekti.

Ya onu giyotine gönderen yargıcın sonu ne oldu diye sorarsanız:

Robespier'in düşmesinden birkaç gün sonra Coffinhal de idam edildi.
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2010, 09:28:02 ÖÖ Gönderen: devilkiss » Kayıtlı

Alim ile sohbet etmek, lalü mercan incidir. Cahil ile sohbet etmek, günde bin can incitir.
ramm8emre
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 22, 2010, 03:09:14 ÖS »

siiri adam resmen ulkemiz icin yazmis  Shocked

2. yaziyi ise ilk kez duydum ve adami ayakta alkisliyorum insanin kendini bilim ugruna boyle feda etmesi gercekten saygi duyulacak bir sey

Love will only let you DOWN !...

I, cry, when angels deserves to Die
devrimci_28
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ekim 22, 2010, 03:20:44 ÖS »

KÜÇÜK OĞLUM SORUYOR?

Küçük oğlum soruyor bana : Matematiği öğreneyim mi?
İki parça ekmeğin tek parçadan fazla olduğunu
Okumadan da anlayabilirsin sen.
Küçük oğlum soruyor bana : Fransızca öğreneyim mi?
Bu ülke çökmek üzere.
Sen karnını oğuştur elinle, biraz da inle
Onlar anlarlar derdini.
Küçük oğlum soruyor bana : Tarih öğreneyim mi?
Başını toprağın altına sokmayı öğren
Böylece hayatta kalırsın belki.

Ve sonra : Evet öğren -diyorum- matematiği.
Öğren Fransızcayı, öğren tarihi!

Bertolt BRECHT

Çeviri : Hasan KURUYAZICI

--------------------------

Antoine LAVOİSİER

Kimya biliminin dehası Lavoisier' in, asıl eğitimi
hukuktu ve Paris Barosu''na kayıt...lı bir avukattı. Bilimsel
gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmaları nedeniyle bütün dünyada ün kazanmıştı.

1794'de solunum üzerinde deneylerini yapmakta olduğu bir sırada, Lavoisier, Devrim Mahkemesi önüne çağrılır. İki suçlamaya hedef olmuştur:

1. Devrim karşıtı olarak karalanan aristokrasiyle ilişkisi;
2. Vergi toplamada yolsuzluk (Lavoisier topladığı vergilerin küçük bir bölümünü laboratuvar deneyleri için harcamıştı).

Lavoisier'yi kurtarmak için dostları mahkemeye koşmuştu ama tanık olarak bile dinlenmemişlerdi. "Yurttaş Lavoisier'in çalışmalarıyla Fransa'ya onur sağlayan büyük bir bilgin olduğunda hepimiz birleşiyor, bağışlanmasını diliyoruz" dilekçesiyle başvuran günün seçkin bilim adamlarına, yargıcın verdiği yanıt kesin ve çarpıcıdır: "Cumhuriyet'in bilginlere ihtiyacı yoktur!" Galileo yaşamının son on yılını Engizisyon'un göz hapsinde geçirmişti. Lavoisier'in sonu daha acıklı olur: 51 yaşında iken, "devrim" adına kafası giyotinle uçurulur. Lavoisier, boynunun vurulmasını beklerken kitap okuyordur. Cellat, onu giyotine götürmek için yanına geldiğinde, Lavoisier, nerede kaldığını unutmamak için okuduğu kitabın arasına bir kitap ayracı koymuştur..

Lavoisier; matematikçi Lagrange' i çağırdı ve
"kafam sepete düştüğünde gözlerime bak. Eğer iki kere göz kırparsam; insanın kafası kesildikten sonra bir süre daha beyin düşünmeye devam etmekte demektir"... dedi
Lavoisier' in kafası kesildi, sepete düştü ve gülerek iki kere göz kırptı.

Matematikçi Lagrange diyor ki;
"Lavoisier' in son saniyedeki ispat arayışı, bilimselliğin
yüzyıllar sürecek meşalesidir.
Ama o yobaz kafalar asırlarca karanlıkta sürünecekler, insanlığı da süründürecekler"....

Giyotinle başı bedeninden ayrıldığında Lavoisier, 51 yaşındaydı. Gökbilimci Joseph Langrange "Kafasının koparılması için bütün gereken yalnızca bir saniyeydi. Onunki gibi bir kafanın bir daha gelmesi için belki yüzyıl bile yetmeyecek " sözleriyle üzüntüsünü dile getirecekti.

Ya onu giyotine gönderen yargıcın sonu ne oldu diye sorarsanız:

Robespier'in düşmesinden birkaç gün sonra Coffinhal de idam edildi.
ikiside birbirinden gulze ama altı cızılı ısımler konuda gecıyormu okudukdan sonra bır daha goz gezdırdım ama anlıyamadım...
devilkiss
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 22, 2010, 03:25:58 ÖS »

ikiside birbirinden gulze ama altı cızılı ısımler konuda gecıyormu okudukdan sonra bır daha goz gezdırdım ama anlıyamadım...

yargıcın ismi Coffinhal

Alim ile sohbet etmek, lalü mercan incidir. Cahil ile sohbet etmek, günde bin can incitir.
sprinter
mareşal :P
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

numaram değişmedi, HAALA 1 NUMARAYIM !!!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 22, 2010, 03:54:43 ÖS »

paylaşım için teşekkürler devilkiss ...

ULAŞAMAZSAN EL SALLA !!!
devrimci_28
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 22, 2010, 05:13:01 ÖS »

yargıcın ismi Coffinhal
pekıya dusen herıf kım oluyo ? hukumet dıcem saçma olucak Smiley
devilkiss
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 22, 2010, 05:19:32 ÖS »

pekıya dusen herıf kım oluyo ? hukumet dıcem saçma olucak Smiley

Jakobinler Klubü: Fransız devrimi sırasında kurulmuş olan siyasal örgüt. Bretagne temsilcileri tarafından kurulan “Société des amis de la constitution” un (Anayasa Yandaşları Derneği) Paris’e yerleşmesinden sonra , dernek üyeleri kraliyet yanlılarınca “jakobinler” olarak alaya alındı. (Bu ad toplandıkları bir dominiken manastırından esinlenmişti) Robespierre, Siéyer ve Lamethier’in katılmasıyla güçlenen örgüt, kral Louis XVI’nın Paris’ten kaçtığı Varennes gecesinden sonra ılımlılar ve radikaller olarak ikiye ayrıldı. (1791) Daha sonra Girondinler de örgütten çekilerek Jakobinler klübünün Robespierre’in egemenliğine geçmesini sağladılar. Fransanın her yandan saldırıya uğradığı bir dönemde, Jakobinler, devrimci köylüleri, Sans-Culotte’ları (donsuzlar) , küçük ve orta burjuvaziyi saflarına alarak dış tehlikelerin üstesinden gelebildiler. Ancak 11 Kasım 1794 darbesi ve Robespierre’in öldürülmesiyle klüp kapatıldı.

devilkiss
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2010, 05:21:06 ÖS »

paylaşım için teşekkürler devilkiss ...

*rose*

devrimci_28
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2010, 05:22:00 ÖS »

Jakobinler Klubü: Fransız devrimi sırasında kurulmuş olan siyasal örgüt. Bretagne temsilcileri tarafından kurulan “Société des amis de la constitution” un (Anayasa Yandaşları Derneği) Paris’e yerleşmesinden sonra , dernek üyeleri kraliyet yanlılarınca “jakobinler” olarak alaya alındı. (Bu ad toplandıkları bir dominiken manastırından esinlenmişti) Robespierre, Siéyer ve Lamethier’in katılmasıyla güçlenen örgüt, kral Louis XVI’nın Paris’ten kaçtığı Varennes gecesinden sonra ılımlılar ve radikaller olarak ikiye ayrıldı. (1791) Daha sonra Girondinler de örgütten çekilerek Jakobinler klübünün Robespierre’in egemenliğine geçmesini sağladılar. Fransanın her yandan saldırıya uğradığı bir dönemde, Jakobinler, devrimci köylüleri, Sans-Culotte’ları (donsuzlar) , küçük ve orta burjuvaziyi saflarına alarak dış tehlikelerin üstesinden gelebildiler. Ancak 11 Kasım 1794 darbesi ve Robespierre’in öldürülmesiyle klüp kapatıldı.
anladım sagol...
Emekli Tufek
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 23, 2010, 04:54:20 ÖÖ »

Anlayana mesajlar veren, bilgi dolu cok guzel bir yazi.
Paylasim icin tesekkurler Hocam.. Wink

ESKI TUFEK diyor ki;
KRAL CIPLAK..!
Zira; O meshur hikayedeki cocuk gibi, benim Kraldan bir beklentim yok.
Kraldan beklentisi olanlara;
UGUR'LAR OLA.
devilkiss
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 23, 2010, 08:45:46 ÖÖ »

Anlayana mesajlar veren, bilgi dolu cok guzel bir yazi.
Paylasim icin tesekkurler Hocam.. Wink

*rose*

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!