Imperia Online Turkey  
Mart 28, 2024, 12:43:26 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: IO v.5 Yeni Özellikler ve Ön Tanıtım  (Okunma Sayısı 5693 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Styks
Tercüman
Translator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İşte meydan! İşte can!

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 05, 2010, 02:11:25 ÖÖ »

DİKKAT: BU KONUDAKİ BİLGİ IO FATİH ÇAĞI DİYARLARININ AÇILMASINDAN ÖNCE MEVCUTTUR VE DOLAYISIYLA ESKİ SAYILIR. OYUN HAKKINDA GÜNCEL BİLGİ ALMAK İÇİN ŞU LİNKİ KULLANINIZ: http://www25.imperiaonline.org/imperia/game_v5/game/help/
HELP YAKINDA TAMAMEN TÜRKÇEye ÇEVİRİLMİŞ OLACAKTIR.

Koloniler ve Eyaletler

Kolonileştirme tamamıyla yeniden tasarlandı. 2 yeni özellik olacak: Eyalet ve koloni. Bunlar arasında kullanım bakımından birkaç benzerlik ve farklılıklar olacak.

Eyaletler şuanda olduğu gibi eyalet haritasında bulunacak ve eyalet sayısı merkezi yönetim seviyesine bağlı olacak.

Koloniler ise genel (global) haritada "yıkılabilir" statüsünde bulunacak; saldırıya uğradığında haritadan silinebilecek. Kalite bakımından eyaletlere göre farklılık gösterirken gelişmeleri farklı bir araştırmaya bağlı olacak: "Kolonileşme". Bu araştırma belirli bir Merkezi Yönetim seviyesi ve birkaç farklı araştırmadan sonra kullanılabilir duruma gelecek. İçerikleri çok farklı olsa da birbirini tamamlar niteliğe sahip olacaklar. Koloniler, koloni gibi ana imparatorluğu sağladığı üretimleriyle destekleyecek.

Eyalet (ya da imparatorluk) haritası

Eyaletler genellikle ana eyaletten(kişinin oyuna başladığı ilk eyalet ve başkent) dışa doğru 2 grup olarak genişleyecek. Burası imparatorluğun bölgesi ya da başka bir deyişle diğer oyuncuların karışamayacağı doğal sınırları olacak. Eski sistemin aksine bu bölgeler ıssız olmayacak, bağımsız şehirler bulunacak ve oyuncu bu şehirleri topraklarına katmak için işgal ederek ele geçirmek zorunda. Başka bir deyişle oyuncunun görevi artık kolonileştirme değil birleştirme olacak. Eyalet tipi sayısı hala 6 olarak kalırken farklı bonuslara sahip olacaklar. (Sadakat'e bağlı olarak) Verimlilik ve sadakat kaybı bonusları, eyaletin haritanın merkezine olan uzaklığına göre de farklılık gösterecek. Başkent kendine has sadakat ve nüfus limiti bonuslarına sahip olacak ve oyuncu tarafından istenildiğinde değiştirilebilecek.

Haritanın merkezine daha uzak mesafedeki eyaletler daha az sadakate sahip olacak ve oradan elde edilebilecek sadakat limiti de buna göre az olacak. (Bürokrasi ile bu oran düzeltilebilecek.) İç eyaletler daha sadık olduğundan vergilendirme de daha kolay olacak. Bu nedenle tek seferde daha fazla birim elde edilebilecek. Dış eyaletlerin gelişme potansiyeli daha fazla olacakken sadakati olumlu yönde tutmak daha zor olacak. Aynı zamanda ekonomik potansiyel olarak da iç eyaletlerden üstünler (Örneğin daha fazla nüfus limiti).

Bağımsız eyaletler farklı bir kapsamda gelişmişliğe sahip olacak. İlk eyaletinize yakın olan 1. ile 3. seviye arasında kaleye sahip olabilecekken uzaklaştıkça bu kale seviyeleri 4., 5., 6. ve hatta 7., 8. seviye olabilecek. Nüfus ve üretim de aynı şekilde farklılık gösterecek. Bağımsız bir eyalete baskın yapılabilir, özerk ya da tam yönetim ile topraklarınıza katabilirsiniz.

Baskın - başarılı bir kuşatmadan sonra gerçekleştirilen tüm kaynakları ele geçirme amaçlı bir saldırı çeşidi. (herhangi bir karışıklık olmaması adına "baskın" adını ileride değiştirebiliriz, önerilerinizi özel mesajla iletebilirsiniz.) Kale ve içindeki askeler baskından sonra kendini toparlayacak ve eski haline dönebilecektir. Oyuncu eyaleti topraklarına katmak zorunda değildir. Bu tip saldırılar askeri puan getirmeyecek ve her baskından sonra eyaletin üretim potansiyeli azalacaktır .Bu nedenle sınırsız sayıda baskın yapamayacaksınız, her baskında üretim %5 düşecek ve 20 saldırıdan sonra hiçbir şey alamayacaksınız.

Özerk Eyaletler - oyuncu bir eyalete baskın yapmamayı yada topraklarına katmamayı seçebilir. (Yeterli merkezi yönetim seviyesine sahip olmayabilir.) Fakat özerk olarak eyalete sahip olabilir. (Merkezi yönetim 5 gerekli) Bu oyuncuya özerk eyaleti altın cinsinden vergiye tabi tutmaya yarar. Vergi miktarı oyuncu tarafından belirlenirken gelen altın miktarı özerk eyaletin nüfusuna göre değişkenlik gösterecektir. Bu eyaletlerde bina inşa edilemez, yani özerk eyaletler geliştirilemezler. Özerk eyaletler kalıcı değillerdir. Nüfusunun sadakatine göre durum değişebilir. Sadakat azaldıkça isyan çıkabilir ve ayrılıklar gerçekleşebilir. İsyan çıkması durumunda 24 saat boyunca vergi alınamazken, ayrılık durumunda eyaletin tekrar ele geçirilmesi gerekir. Özerk bir eyalete ordu gönderilemez ve ayrılan eyalette kendi ordusu tekrar belirir.

Birleşme - klasik eyaletin yönetimini ele geçirme şekli. Tam yönetim. Bina inşası, vergiler, ordu... Bir eyalet kuşatma veya özerklik sonrası topraklarınıza katılabilir. Özerk yapının topraklarınıza katılabilmesi için sadakatinin %100 ve yeterli merkezi yönetim seviyenizin olması gerekir.

Eyalet haritaları oyuncular için yeni ve önemli bir oyun alanı oluşturmaktadır. Burada oyuncular her eyalet için farklı parametrelere müdahale edebilecek ve komutlar verebilecektir. (Vergi, festival düzenleme gibi) Her eyaletin durumunu belirten bilgiler haritada bulunabilecek. Tüm ekranı kullanarak izometrik bir yapıyla tüm şehirlerin, yer şekillerinin, bilgilendirme simgelerinin ve diğerlerinin bulunacağı hoş bir görüntüyle oyunculara sunacağız.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2010, 12:04:21 ÖS Gönderen: blues » Kayıtlı

Lütfen sadece çeviri hatalarında bana mesaj atın.
Styks
Tercüman
Translator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İşte meydan! İşte can!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2010, 07:22:17 ÖS »

Genel Harita, Koloniler ve Özel Kaynaklar

Genel Harita şuanki durumuna göre çok daha önemli bir rol oynayacak. İttifaklar ve tekil oyuncular için çok sayıda önemli objeleri üstünde barındıracak. Bunlar İttifak kaleleri ve Koloniler olmak üzere ikiye ayrılacak. Fazlası, kolonler özel kaynaklara sahip olan ve olmayanlar diye 2 farklı kategoride haritada görünecek. Toplamda 3 yeni içerik eklendi : İttifak kaleleri, Koloniler, Özel Kaynaklar.

Özel Kaynaklar - Genel harita üzerinde bulunan bu kaynaklar toplama amaçlı değil kontrolünü ele geçirme amaçlı olacak. Özel kaynak bulunan bir koloniye sahip olan oyuncu tüm imparatorluğunu(eyaletler ve kolonileri) etkileyen bir bonusa sahip olacak. Aynı tür özel kaynakların verdiği bonuslar yığılma yapmayacak. (Her bir özel kaynak türünün bonusundan 1 adetten fazla yararlanılamayacak.) Bu kaynaklar kazanılabilecek olan sadakat limitini, ordu moralini, kaynak üretimini askerlerin savunma ve saldırı gücünü, hızlarını (ve daha birçok şeyi) arttırabilecek. Her özel kaynak türü 2 yada 3 derece kaliteye sahip olacak. Yani bazı koloniler diğerlerinden daha değerli olacak. (Örneğin Sıradan Demir Madeni %5 demir üretim artışı sağlarken Nadir Demir Madeni %10 ile %15 artış sağlayacak.) Haritadaki özel kaynakların sayısı kalitelerine bağlı olacak. Koloniler boş noktalarda da bulunabilecek, bunlar genel bir bonus vermezken bazıları rastgele bir seçimle özel bonusa sahip olacak. (Örneğin: bulunduğu noktada %20 odun üretimi. Tüm imparatorluk için değil!)

Koloniler imparatorluğunuz dışında inşa edilen üslerdir. Tüm koloniler yıkılabilir ve Özel Kaynaklar üstünde bulunanlar, tüm oyuncular tarafından net puan değerinde sınırlama olmaksızın saldırılabilir. Net puan sınırının kaldırılmasının sebebi düşük puandaki oyuncuların buraları ele geçirip sürekli olarak ellerinde tutmalarını engellemektir. Çünkü bu durumda kimse tarafından saldırılamayabilirler. (Tartışmaya açık ve değiştirilebilir)

« Son Düzenleme: Haziran 06, 2010, 02:58:13 ÖÖ Gönderen: Styks » Kayıtlı

Styks
Tercüman
Translator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İşte meydan! İşte can!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2010, 02:57:26 ÖÖ »

Vergi Sistemi ve Merkezi Hazine

Altın üretim sistemi tamamıyla yeniden tasarlandı. Altın üretimi için serbest ekonomide çalışan işçiler, gerçek bir vergi sistemi ile değiştirilecek. Madenlerdeki tüm çalışanlara vergi uygulanacak. Bu vergi ayarlanabilir durumda bulunacak ve 24 saat üzerinden hesaplanacak. Her 24 saatte bir elde edilecek altın madenlerde çalışan nüfusa ve verginin büyüklüğüne göre hesaplanacak. (İşsiz nüfus vergi ödemeyecek) Ödenecek miktar tek seferde hesabınıza geçmeyecek; bir sonraki vergi toplama zamanına kadar, periyodik bir zaman diliminde, eşit parçalar halinde ödeme yapılacak.  Bu nedenle 1440 altın alacak bir oyuncu bu altını 24 saatlik bir periyotta 1 dakikada 1 altın yada 1 saatte 60 altın olarak alacak. Sadakat sistemi de vergi sistemiyle yakından alakalı.

Bir başka önemli değişiklik ise altının saklanması ve harcanması yönünde. Altın, imparatorluğun başkentinde bulunan tek bir hazineden merkezi olarak üretilip kullanılacak. Başka bir deyişle altın taşıma gerektirmeden başkentinizdeki hazineye aktarılacak; bu nedenle ordu bakım masrafı da ordunuzun nerede olduğu önemsenmeden direk olarak başkent hazinesinden karşılanacak. Bina üretimi ve teknolojiler için gereken altın da aynı şekilde başkent hazinesinden alınacak. Ancak bu altınlarınızın başkaları tarafından ele geçirilemeyeceği anlamına gelmez. Başkentinize bir saldırıda altınlarınızı kaybedebilirsiniz.

Bu konudaki tek istisna koloniler hakkında. Eğer saldırı bir koloniden ise altın kolonide saklanacak ve başkente taşınması gerekecek. Başka bir deyişle Eyaletlerin altını sadece başkentte saklanıp, kullanılabilirken. Kolonilerdeki altınlar başkente taşınana kadar kullanılamayacak. Eğer hazinenizdeki altın negatif olursa (ordu bakım masrafından dolayı) tekrar pozitif değere ulaşana kadar bina inşa edemeyecek araştırma yapamayacak ve ordu oluşturamayacaksınız.
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2010, 03:27:20 ÖÖ Gönderen: Styks » Kayıtlı

Styks
Tercüman
Translator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İşte meydan! İşte can!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2010, 03:24:47 ÖÖ »

İttifak Kaleleri

1. İttifak kaleleri için haritada yaklaşık olarak 10 bölge bulunacak.
2. Her ittifakın lideri, ittifak ordularının toplanarak ittifak kalelerine saldırabilmesi için hareket noktası(HK/RP-Rally Point) belirleyebilecek.
3. İttifaklar arasında diyarı kazanmak için haritayı tamamen kontrol amaçlı bir yarışma olacak.

Oyunun entrikaları ittifak kalelerine sahip olmak üzerine olacak. Bu bölgeler diyarı kazanmak ve sahiplerine sağlayacakları bonuslar nedeniyle çok önemli.
Bu bölgeler haritaya düzenli bir şekilde yayılacak ve sayısı 10'u geçmeyecek.
Böyle bir kaleye saldırı ancak başka bir kaleden veya hareket noktasından gönderilebilecek. Net değer limiti bulunmayacak. Bu nedenle eğer bir kaleniz varsa diğer kale sahipleriyle aynı kategoridesiniz.
İttifak kaleleri için belirlenen her bölge birkaç önemli karakteristik özelliklere sahip olacak:

- Kalelerde inşa edilebilecek ittifak binaları bulunacak.
- Diğer kalelere bu kaleden saldırılabilecek.
- İttifakın genel harita üzerindeki bölgesini arttırmak için yapılan binalar nedeniyle oyunu kazanmak için gerekli.
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2010, 03:28:22 ÖÖ Gönderen: Styks » Kayıtlı

Styks
Tercüman
Translator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İşte meydan! İşte can!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 09, 2010, 12:19:43 ÖS »

İttifak Etki Alanı - Kültürel, Askeri

- Her ittifak kalesi kendine has bir özelliğe sahip olan binalarla geliştirilebilecek. Bu özellik haritada kalenin sınırları içinde kültürel bir ittifak etkisi oluşturacak. Yani daha çok kale ile haritada daha fazla etkiye sahip olabilirsiniz. Etki alanı kalede kurulan binalar tarafından da genişletilebilir.

- Eğer iki kalenin etki alanı birbiriyle çakışırsa, bina seviyesi yüksek olan kale diğerinin etki alanı kısıtlar/geriletir. Etki alanı 1 birimin altına düşmez. Bir ittifak kalesi son seviyede gelişmiş olsa bile haritanın 1/3'ünden fazlasını kontrol edemez. Bu nedenle birden fazla kale kontrol edilmek zorunda. Böylece göreviniz başarmak ve korumak için daha zor olacak.

- Kontrol altında tutulan/etki içindeki alan İttifak Bölgesi gibi varsayılacak ve oraya giden oyuncular "X İttifakının bölgesindesiniz" gibi bilgilendirilecek.

"Oyun Sonu" Kuralları.

Oyunu kazanma evresi aktifleştiğinde (8. veya 9. aydan itibaren.. Bu şekilde oyunun çok erken bitmesi engellenecek.) diyarın 2/3'ünü veya daha fazlasını kontrolü altında bulunduran ittifak bu bölgeleri 168 saat koruyabilirse diyarı kazanacak. Bu ittifakın çok iyi geliştirilmiş en az 2 adet kaleye ve birkaç tane de küçüğüne ihtiyacı olduğu anlamına geliyor ve bu hiçte kolay olmayacak.

Etki alanı, kazanmaktan başka ne gibi fayda sağlıyor?
Etki alanına sahip ittifak, üyeleri etki alanı içinde olduğunda üretimde ve savaşlarda çeşitli bonusları kullanabilecek.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2010, 12:23:16 ÖS Gönderen: Styks » Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!