Imperia Online Turkey  
Nisan 16, 2024, 07:00:25 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: TESBİH SANATI  (Okunma Sayısı 7669 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alp_Er_Tunga
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 06, 2010, 03:56:10 ÖS »

Sanatlarımız deyince bende kendi hobim ve işim olan GENELEKSEL SANATLARIMIZ'dan tesbih sanatı hakkında bir konu açmak istedim. Çoğu kimse bu konuda çok bilgisiz. Tesbih deyince sadece akıllarına oltu taşı, gümüş ucuz tesbihler veya kavram olarak kabadayılık sembolü gibi şeyler akıllarına geliyor. Öncelikle tesbih Allah'a zikretmek için kullanılan araçtır. Bunların dışında tesbih

BİR KOLEKSİYON MALZEMESİDİR.
AKSESUARDIR.
KLÜP RENKLERİ TAŞIDIĞINDA TARAFTARLIK SEMBOLÜDÜR.
MEDİTASYON ARACIDIR.
STRES ATMAK İÇİN BİR ARAÇTIR
ELDE ÇEVRİLDİĞİNDE KÜLHANBEYLİK SİMGESİDİR.
ALIŞKANLIKLARIN TERKİNDE BEYNİ KENDİSİNE ODAKLAYAN ALETTİR.ÖRNEK :SİGARA
RENK TUTKUNLUĞUDUR.
MADDE TUTKUNLUĞUDUR.
KİŞİLİK SİMGESİDİR. BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE OLGUNLUĞA ERİŞENLERİN ÇEKTİĞİ TESBİH.
TESBİH USTA ELLERDE SANAAT'TIR. SANATIN GÖSTERGESİDİR.

EBRU , KAKMACILIK , SİLAH SÜSLEME SANATI örnek olarak YATAĞANLAR , TESBİH , TEZHİP , HAT SANATI bunlar bizim geleneksel sanatlarımız arasındadır. 16. Yüzyıldan beri en güzel tesbihler Osmanlının başkenti İstanbul'da yapıldı halen de yapılmakta. Bir laf vardır hat sanatımız hakkında Kuran-ı Kerim Hicaz'da nail oldu, Mısırda okundu , İstanbul'da yazıldı. Bunun gibi Tesbih Sanatı için de şunu şöylememiz mümkün : KAİNATTA HERŞEY ALLAH'I TESBİH EDER VE TESBİHİN EN GÜZELİNİ TÜRKLER ÇEKER. Şöyle bir örnek verecek olursak tesbihçiliğin Osmanlıda ne boyutlara ulaştığını tahmin edebilirsiniz : Sultan Ahmet yaptırdığı caminin kaç kişi alacağını öğrenmek ister bu yüzden Namaz vaktinde camiye giriş ve çıkışlarda tesbih dağıtılması emrini verir. 86.000 tesbih girişte , 86.000 tesbih çıkışta dağıtılır. 172.000 kişi için tesbih , tesbih malzemesi temin edebilmek bu sanatın o günlerde ulaştığı boyutu göstermektedir. Günümüzde tesbihler usta eller tarafından yapılmaktadır. Tesbih sabır işidir , gönül işidir. Tesbih yapımı tesbihin özelliklerine göre 1 gün ile 1 ay sürebilir. Öncelikle malzemeyi bulmak gerekir. Dünyanın öbür ucundan malzemeler getirilir. DİŞLER , KEHRİBARLAR , MERCANLAR , BOYNUZLAR , NADİR AĞAÇLAR. Usta bu malzeme üzerinde ölçümlerini yapar , malzemeyi keser. Her aşaması el ile yapılarak tesbih haline getirilir.  Bugün seçkin ustalarımızın sadece işçilik fiyatları 300$ ile 1500$ arasında değişmektedir. Koleksiyon amaçlı bir tesbih 500TL ile 50.000 arası alıcı bulabilmektedir. Biz sadece elleri ile çalışana işçi , elleri ve aklı ile çalışana Zanaatkar , elleri , aklı ve yüreğiyle çalışana Sanatkar deriz. Tesbihin de koleksiyonluk olması için bazı kriterler vardır. tane ölçülerinin aynı olması , tane deliklerin ince olması , imame'nin 4 ila 6 tane boyunda olması gibi. Her tesbih koleksiyonluk , sanatkar elinden çıkma değildir. Tesbih çok ayrı bir keyifdir. Tesbih yapılırken seyretmek ,  bu sırada yapılan sohbetler , sabretmek ve tesbih bittiğinde elinize alıp herşeyi unutmak hepsi ayrı birer keyiftir. Düşünebiliryor musunuz ? Fildişi üzerine altın , zümrüt , pırlanta çakılmış bir tesbihle Allah'a zikretmek. Allah'dan başka herşey boştur demek ve bunu gönülden söylemek nasıl bir mütevazılıktır takdiri sizlere bırakıyorum ve tesbihlerimden bazılarını sizlere göstermek istiyorum , yorumlarınızı bekliyorum. Koleksiyonlarda ki tesbihlere bakmak , tesbihleri göstermek de ayrı bir keyifdir. 

FİL DİŞİ LALE ÇEŞM-İ BÜLBÜL OYMALI , YAKUT VE 14 AYAR ALTIN HALKALAR ÇAKMALI 

DAMLA KEHRİBAR , 10X14 MM BOYUNDA

MAMUT DİŞİ , LALE OYMALI

KAPLUMBAĞA KABUĞU ÜZERİNE ÇEŞM-İ BÜLBÜL GÜMÜŞ İŞLEME

SELÇUKLU MOTİFLİ YEŞİL SIKMA KEHRİBAR 

ksamet
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2010, 08:35:12 ÖS »

KAPLUMBAĞA KABUĞU ÜZERİNE ÇEŞM-İ BÜLBÜL GÜMÜŞ İŞLEME  güzelmiş paylaşım için saol HI
fajnego
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2010, 02:00:59 ÖS »

tesbihlerin çok güzel dostum bende tesbih meraklısıyım bende gümüş işlemeli tarçın ve damla kehribar var fakat kolleksiyon boyutunda degil de iki side özel yapım bizm memlekette tesbih ve sanatkarları çokdur helen de devam eden özel yapımlar mevcutdur  geldin mi bilmiyorum ş.urfa kolleksiyoncularda çokdur Smiley
Alp_Er_Tunga
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2010, 02:46:13 ÖS »

Çok teşekkür ederim iltifatlarınıza. Evet Urfa bu sektörün doğudaki başkenti konumunda. Urfa'da özellikle Osman ve Darabaci mehmet ustanın işçilikleri iyidir. Urfa'da daha çok seri üretim yapılıyor. Ucuz işçilik , fiyata nazaran kaliteli işçilikle piyasanın taleplerine cevap vermeye çalışıyorlar. Buralardaki ustalarımız 1 günde 1 tesbih yaparken ordaki ustalarımız bir günde sözgelimi 50 adet tesbih yapıyor. Taneleri çırakları yapıyor , imame ile ve kamçıyı kendileri. Gereken ücret verilip , bu tesbih ile uğraş denilse çok güzel işçilik yapacaklarına eminim. Yalnız dediğim gibi onlarda farklı bir kesime hitap ediyor. Herkesin 2000 liraya bir tesbih alıp çekebilecek gücü yok dolayısıyla buda gerekli. Türk tesbihçiliğinin bütün ustalarına ve onları teşvik eden bütün koleksiyonculara teşekkür etmek gerekiyor. 
_A_E_G_M_
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2010, 11:47:53 ÖS »

Yaw bende bu baslıgı acıldıgından beri TEŞBİH SANATI diye okuyorum , edebiyatımda cok iyi oldugu için bulasmamıstım Grin Grin meger bildiğimiz sallama tespihlerdenmiş Smiley)
mac
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2011, 07:23:36 ÖS »

Tespih yapmayı öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz..

MAC
Edessa
Buny@S
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Can evimden baktım sana İstanbul!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 16, 2011, 08:47:51 ÖS »

Tespih yapmayı öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz..

MAC

Öncelikle Meslek için mi Öğrenmek istiyorsun Yoksa Boş vaktinde uğraş olsun diyemi ?

"Gölgede duranın, gölgesi olmaz" diyerek güneşe çıkıp, kavrulmaya başladım. Kendi gelecekleri uğruna kavrulmayı göze aldıklarım başkalarının gölgesinden hiç çıkmadılar.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!