Imperia Online Turkey  
Nisan 27, 2024, 10:44:19 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Anket
Soru: KATSAYI KALDIRILSIN MI ?  (Oylama kapandı: Aralık 26, 2009, 01:00:58 ÖS)
EVET - 12 (60%)
HAYIR - 8 (40%)
Toplam oy: 20

Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖSS KATSAYI  (Okunma Sayısı 3667 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
_A_E_G_M_
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 12, 2009, 01:00:58 ÖS »

IO forumunun düşüncesini merak ettiğin için actım bu anketi , herhangi bir siyasi amacı yoktur...
kuzeyli20
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2009, 01:04:25 ÖS »

Dostum bence bu sonun cevabı en evet neden hayır bende bir meslek lisesi mezunuyum 2 yıllıkta ön lisaans mezunuyum kat sayı oranı begişmeli mesela ben elektronik mesunuyum ben öss  ye girdigimde kendi bölümün mühemdisligi full yapsam bile kazanmıyorum tmm tutup beni avkat yapın demiyorum en azndan kendi bölümünde bu kat sayının kalkması hatta meslek liseliere kendi bölümlerinde diger düz lislere göre daha çok puan verilmesi gerek
sertan1973
S e r X
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2009, 01:06:51 ÖS »

Mesleki kökenli okulların eğitim sistemi, zanaat  edindirmeye yönelik olduğundan kendi branşında uzmanlaşmak isteyenlerin katsayıları olmalı.... Wink

Cool

TD 2 - Diyar 23 - 10.01.2009 NET DEĞER LİDERİ
kuzeyli20
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2009, 01:10:40 ÖS »

peki o zaman lieseye başlayaın bir ögenciki bizler bu yaşlarda hep yönlendirme ile bu bölümlere başlıyoruz daha sonra kapastemizin gider ögencilerden farklı oldugu görüyoruz bizlerde giderleri gibi pişyasada ara eleman olarakmı çalışmalıyız ? saten ben direk kolayca alsınlar demiyorum ama zeki ve çalışkan ögrencilerinde önünü açmalı lazım 
sertan1973
S e r X
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 12, 2009, 01:22:05 ÖS »

peki o zaman lieseye başlayaın bir ögenciki bizler bu yaşlarda hep yönlendirme ile bu bölümlere başlıyoruz daha sonra kapastemizin gider ögencilerden farklı oldugu görüyoruz bizlerde giderleri gibi pişyasada ara eleman olarakmı çalışmalıyız ? saten ben direk kolayca alsınlar demiyorum ama zeki ve çalışkan ögrencilerinde önünü açmalı lazım 

Sıkıntı burada başlıyor zaten;

Bu sadece senin veya senin konumunda olanların o dönem içerisinde verbileceği kararlar değil.... Ebebeynlerin çocuklarının gelişimini takip ederek yatkın olduğu alana yönlendirmeleri ile alâkalı bir durum....

Eğitim sistemi çok kapsamlı bir olgu....

Meslek liselerinde ki müfredat iyileştirilse düz lise yavan ve eksik kalacak tam tersi olsa meslek liseleri şimdiki gibi eksik eğitim verecek.

Cool
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2009, 01:27:18 ÖS Gönderen: sertan1973 » Kayıtlı

kuzeyli20
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 12, 2009, 01:30:09 ÖS »

İşte bu layın düzeltilmesi gerek şu anda apaçık bir düzen bozuklugu var dedigini gibi düz liselerinde düşünmek lazım bu kounda.
ama ne olursa olsun şu anki eğitim sisteminde düzeltilmesi gereken bir çok şey var saten
sertan1973
S e r X
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 12, 2009, 01:32:25 ÖS »

İşte bu layın düzeltilmesi gerek şu anda apaçık bir düzen bozuklugu var dedigini gibi düz liselerinde düşünmek lazım bu kounda.
ama ne olursa olsun şu anki eğitim sisteminde düzeltilmesi gereken bir çok şey var saten

evet;

Öncelikle Türkçe ve Dilbilgisi alanında köklü müdahaleler gerekli.... Grin

Cool

kuzeyli20
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 12, 2009, 01:47:20 ÖS »

aynen öyle Grin  güzel laf soktun abi tebrikler ... Grin
sertan1973
S e r X
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 12, 2009, 01:51:27 ÖS »

aynen öyle Grin  güzel laf soktun abi tebrikler ... Grin

*beer*

Cool

_LoNeSoMe_
BaybarS / muptiii ١٩٥٤
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 12, 2009, 02:44:59 ÖS »

Katsayı kalksın kalksın diyoruz da,kim düz liseliyi düşünüyor acaba ? İmam hatip ve meslek liseleri, bu liselere başlarken 1-0 önde başlıyorlar düz liseliden niye ? Düz liseli vasıfsız,onların bir mesleği var... Yani düz liseli risk alıyor. Peki meslek liseleri sınavda ne yapıyor sınava 1-0 geriden başlıyor...bir nevi eşitlenmiş oluyorlar.Kişi alanında uzmanlaşmak isteyebilir 4 senelik okumak isteyebilir,malumunuz ailelerin yönlendirmeleriyle okul ve alan belirleniyor çoğunlukla...Ben bu bölümü okudum bana fazla puan verilmeli o bölümü yazarsam diyorsunuz ama,peki ya düz liseli de o bölümü okumak istiyor ne olacak ? 2 seneliklerde meslek liselerine ayrılmış, 4 seneliklerde de öyle olursa düz liseli ne yapacak ? 2 seneliklerde meslekler 4 senelikte düz liseler durum gene 0-0 4 senelikte de istemek 1-0 olmasını istemek değil midir ?

Doğruyu konuşmak için iki kişi gerekir: Doğru söyleyen ve doğru anlayan.
seyhun
Translator and
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 12, 2009, 03:06:12 ÖS »

Mesleki kökenli okulların eğitim sistemi, zanaat  edindirmeye yönelik olduğundan kendi branşında uzmanlaşmak isteyenlerin katsayıları olmalı.... Wink

Cool

Meslek okulları artık eskisi gibi değil, 4 çeşittir.

Endüstri Meslek Lisesi: Öğrencilere bir meslek kazandırmak içindir. Bu okulların amacı öğrencileri üniversiteye değil, mesleğe hazırlamaktır.

Anadolu Teknik Lisesi: İlköğretimden mezun olan öğrencilerin, sınav ile alındığı meslek okuludur. Bu okulların amacı öğrencileri üniversiteye hazırlamak, meslek kazandırmak ve çok iyi derecede İngilizce öğretmektir. Bazı ATL okullarında ikinci bir yabancı dil de öğretilir.

Anadolu Meslek Lisesi: İlköğretimden mezun olan öğrencilerin sınav ile alındığı meslek okuludur. Bu okulların amacı öğrencilere meslek kazandırmak ve iyi derecede İngilizce öğretmektir. Bu okullar öğrencileri üniversiteye hazırlamaz.

Teknik Lise: Endüstri Meslek Liseleri'nde artık 9. sınıfta bölüm olmuyor. Yani öğrenciler EML okullarının 9. sınıfında düz lisedeki derslerin aynısını görüyorlar. Sene sonunda not ortalaması en az 55,00 olan EML 9. sınıf öğrencileri Teknik Liseler'e başvuruya hak kazanıyorlar. Teknik lisenin bölümlerindeki öğrenci sayısı 30'u geçmiyor. Yani başvuru yapanlar arasından en iyi 30 kişi bu okullara girmeye hak kazanıyor. Ben de teknik lise okuyorum. Hatta benim okulumda teknik lisenin her bölümüne en iyi 24 kişi alındı. Teknik Liseler'in amacı öğrencilere meslek kazandırmak, üniversiteye hazırlamak ve iyi derecede İngilizce öğretmektir.

Şimdi... Meslek lisesi deyince akla EML geliyor ve "Mesleki kökenli okulların eğitim sistemi, zanaat  edindirmeye yönelik olduğundan kendi branşında uzmanlaşmak isteyenlerin katsayıları olmalı...." mantığı akla geliyor. Peki, Teknik lise ve Anadolu Teknik Lisesi okuyanların suçu ne?
sertan1973
S e r X
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 12, 2009, 03:38:55 ÖS »

Meslek okulları artık eskisi gibi değil, 4 çeşittir.

Endüstri Meslek Lisesi: Öğrencilere bir meslek kazandırmak içindir. Bu okulların amacı öğrencileri üniversiteye değil, mesleğe hazırlamaktır.

Anadolu Teknik Lisesi: İlköğretimden mezun olan öğrencilerin, sınav ile alındığı meslek okuludur. Bu okulların amacı öğrencileri üniversiteye hazırlamak, meslek kazandırmak ve çok iyi derecede İngilizce öğretmektir. Bazı ATL okullarında ikinci bir yabancı dil de öğretilir.

Anadolu Meslek Lisesi: İlköğretimden mezun olan öğrencilerin sınav ile alındığı meslek okuludur. Bu okulların amacı öğrencilere meslek kazandırmak ve iyi derecede İngilizce öğretmektir. Bu okullar öğrencileri üniversiteye hazırlamaz.

Teknik Lise: Endüstri Meslek Liseleri'nde artık 9. sınıfta bölüm olmuyor. Yani öğrenciler EML okullarının 9. sınıfında düz lisedeki derslerin aynısını görüyorlar. Sene sonunda not ortalaması en az 55,00 olan EML 9. sınıf öğrencileri Teknik Liseler'e başvuruya hak kazanıyorlar. Teknik lisenin bölümlerindeki öğrenci sayısı 30'u geçmiyor. Yani başvuru yapanlar arasından en iyi 30 kişi bu okullara girmeye hak kazanıyor. Ben de teknik lise okuyorum. Hatta benim okulumda teknik lisenin her bölümüne en iyi 24 kişi alındı. Teknik Liseler'in amacı öğrencilere meslek kazandırmak, üniversiteye hazırlamak ve iyi derecede İngilizce öğretmektir.

Şimdi... Meslek lisesi deyince akla EML geliyor ve "Mesleki kökenli okulların eğitim sistemi, zanaat  edindirmeye yönelik olduğundan kendi branşında uzmanlaşmak isteyenlerin katsayıları olmalı...." mantığı akla geliyor. Peki, Teknik lise ve Anadolu Teknik Lisesi okuyanların suçu ne?

EML: Mezun olan kişi herhangi bir alanda işyeri açma ruhsatına sahip olamaz.
ATL: Mezun olan kişi herhangi bir alanda işyeri açma ruhsatına sahip olur.

EML: Mezun olan kişi "Sözde Tekniker" Usta ünvanı alarak  işe başlar.
ATL: Mezun olan kişi Tekniker ünvanı alarak işe başlar.

EML: Kültür dersleri diye tabir edilen Türkçe, matematik, biyoloji, kimya, fizik, vs.vs. dersler yoktur.
ATL: Kültür dersleri diye tabir edilen Türkçe, matematik, biyoloji, kimya, fizik, vs.vs. dersler vardır.

EML: Yabancı dil eğitimi mevcuttur. Ama genelde müredata uyulmaz
ATL: Yabancı dil eğitimi mevcuttur. Genelde müredata uyulur.

2 yıllık Üniversite Eğitimi istiyorsan; Kontenjan önceliğinde,  anadolu teknik,  anadolu endüstri teknik ve endüstri sıralamasıyla 2 yıllığa kabul edilirsin.

Sonuç olarak; EML'de, TL'de ve ATL'de her halukarda çalışkanlığının yanı sıra Pratik zeka da mevcutsa koluna altın bileziği takmış olursun.

Gelelim biz bu okullardan birine gidersek başka meslek yapmaya hakkımız yok mu... ?  --Var tabii ki Ben İstanbul S.Ahmet Endüsri Teknik Lise Elektrik Mezunuyum ancak şu an Aktif Mesleğim Kimya Mühendisliği.....

Dolayısı ile katsayı etkilese de  sonuçta farklı bir meslek dalında eğitim alma şansın yine sana bağlı ki asla Katsayı sisteminin kaldırılmasından yana değilim.....

Cool
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2009, 03:42:55 ÖS Gönderen: sertan1973 » Kayıtlı

seyhun
Translator and
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 12, 2009, 03:41:28 ÖS »

Ben tekstil bölümü okuyorum ve üniversitede tekstil mühendisliği istiyorum. Ama katsayı benim önümü kapatıyor.
seyhun
Translator and
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Aralık 12, 2009, 03:46:02 ÖS »

Bu arada, farklı bir meslek dalında eğitim alma olayında katsayının kalkmaması fikrini desteklerim ama katsayı kendi meslek dalımızı etkilememelidir.
kuzeyli20
Teğmen

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Aralık 12, 2009, 04:14:14 ÖS »

Bu arada, farklı bir meslek dalında eğitim alma olayında katsayının kalkmaması fikrini desteklerim ama katsayı kendi meslek dalımızı etkilememelidir.

işte demek istedigim bu  *rose*
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!