Imperia Online Turkey  
Mart 28, 2024, 07:03:35 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: GLADİO=ERGENEKON  (Okunma Sayısı 4661 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mymasal
Ziyaretçi
« : Haziran 09, 2009, 03:23:59 ÖS »

Latince’de kılıç anlamına gelen Gladio sözcüğünü isim olarak kullanan örgüt, Amerikan ve İngiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind tarafından 1952 yılında kuruldu. CIA tarafından yönetilen ve finanse edilen örgüt, 1956 yılında ABD ile işbirliği içinde, casusluk ve gerilla savaşı yapmak üzere örgütlendi. Sardunya’da örgütün ilk eğitim kampı kuruldu ve Kuzey İtalya’da 139 yerde silah ve mühimmat depoları oluşturuldu. Resmi adı Müttefik Koordinasyon Komitesi (Allied Coordination Committee) idi.

1956 sonrasında ikisi kadın 622 kişi ABD ve İngiliz gizli servisleri tarafından eğitildi. 1990 yılında Gladio’yu ortaya çıkaran soruşturmalar esnasında bu 622 kişinin grup liderleri oldukları, her bir grup liderinin belli sayıda kişiyi idare ettiği, böylece toplam sayının 15.000′e yaklaştığı ortaya çıktı.

Örgütün İtalya’daki adı Gladio (Kılıç) idi. Yunanistan’da B-8 ya da SheepSkin (Koyun Postu), Belçika’da SDRA-8, Hollanda’da NATO Command, Batı Almanya’da Gehlen Harekatı, Stay Behind ya da Sword, Avusturya’da Schwert, Fransa’da Rüzgar Gülü, İspanya’da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL), İngiltere’de ise Secret British Network olarak bilindiği bu ülkelerin yetkililerince açıklandı. Örgüt, Türkiye’de Kontrgerilla olarak biliniyor.

Soruşturmaların ünlü yargıcı Felice Casson, gizli servis arşivinde yaptığı incelemelerde, 1972 yılındaki bir bombalamanın kesinlikle NATO destekli bazı gizli örgütlerce yapıldığı sonucuna ulaştı. Yargıç Başbakan Andreotti’nin bilgisine başvurdu, 1972′de bu olay tesbit edildiği için Başbakan örgütün varlığını kabul etti, ancak 1972′de kapatıldığını söyledi. Araştırmalara devam edilince Gladio’nun faaliyete devam ettiği ortaya çıktı. Eylemlerin en büyüğü 1980 Ağustos ayında Bologna tren istasyonunda patlayan bomba ile 85 kişinin ölümü idi.

İtalya’da 1969-80 arasında 4.298 terör olayı meydana gelmiştir. Yapılan soruşturmalar sonucu, bunların önemli bir bölümünden Gladio sorumlu gösterilmiştir. Bazı eylemleri bizzat yapmakla, bazısında patlayıcı ve silah sağlamakla, bazısında da tahrik ve yönlendirme yapmakla suçlanmıştır.

Avrupa Parlamentosu bile sorunla ilgili karar tasarısında şu sözlere yer vermek durumunda kalmıştır: “Avrupa Topluluğu’na üye pek çok ülkede gizli, paralel istihbarat ve silahlı operasyon örgütlerinin 40 yıldır var olduğu Avrupa hükümetleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kırk yıldır bu örgütlerin demokratik kontrolden kurtulduğu ve NATO ile işbirliği halinde ABD gizli servislerince yönetildiği anlaşılmıştır.”

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2009, 08:23:26 ÖÖ Gönderen: mymasal » Kayıtlı
HamMer
HamzA
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

HamMer

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2012, 01:55:52 ÖÖ »

İlker Başbuğ tutuklandı
Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir genelkurmay başkanı olarak sivil bir savcının makamında ifade veren İlker Başbuğ, "Terör örgütü yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüs" suçlarını işlediği iddiasıyla sevk edildiği mahkemede tutuklandı. Başbuğ adliye çıkışında "Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genel Kurmay Başkanı Terör Örgütü kurmak ve yönetmek suçundan tutuklanmıştır. Taktir yüce Türk halkınındır" dedi.

İnternet Andıcı davasına bakan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanık savunmalarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunarak gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasını kararlaştırmıştı. Mahkemenin, 30 Aralık 2011’de aldığı karar doğrultusunda Başbuğ ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca "internet andıcı" iddialarına ilişkin olarak soruşturma başlatılmıştı.

"ŞÜPHELİ" SIFATIYLA İFADE VERDİ
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Başbuğ’a gönderilen tebligatta, dün ‘şüpheli' sıfatıyla ifade vermesi için Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne çağrılmıştı. İnternet Andıcı davasında sanıklar, davaya konu olan sitelerin İlker Başbuğ’un bilgisi dahilinde faaliyet yürüttüğü yönünde ifade vermişti.

ÜÇ ARAÇLA GELDİ, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITSIZ BIRAKTI
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dün saat 13.30’da Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne üç araçla birlikte geldi. Girişte gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Başbuğ’a avukat İlkay Sezer eşlik etti. Başbuğ’un gelişi için adliyede geniş güvenlik önlemi alındı. Hem polis hem asker adliye bahçesine konuşlandırıldı. Merkez Komutanlığı yetkilileri de Başbuğ’u adliye kapısında karşıladı. 

7 SAAT "ŞÜPHELİ" SIFATIYLA İFADE VERDİ
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Cihan Kansız’a ‘internet andıcı’ soruşturması kapsamında yaklaşık 7 saat ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi.

"HÜKÜMETE YIKMAYA TEŞEBBÜS" VE "ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ" SUÇLAMASI
Başbuğ’un sorgusu 20.00 sıralarında tamamlandı. Başbuğ, “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

MAHKEME SORGUSU 1.5 SAAT SÜRDÜ
Başbuğ, savcılık sorgusunun ardından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi karşısına çıktı. Başbuğ’un mahkemedeki sorgusu 23.00’te başladı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Vedat Dalda, Başbuğ’un duruşma salonunda ifadesini aldı.

Yaklaşık 1.5 saat ifade veren eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ “Örgüt yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüsö suçlamasıyla tutuklandı.

BAŞBUĞ: “TAKTİR TÜRK MİLLETİNİNDİR"
Başbuğ emniyete ait sivil bir araç ile cezaevine götürüldü. Başbuğ’un çıkışında geniş güvenlik önlemleri alındı. Başbuğ’u götüren araca emniyete ait iki araç eskortluk yaptı. Adliyeden çıkarılan Başbuğ, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi; “T.C’nin 26. Genelkurmay Başkanı ‘terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanmıştır. Takdir yüce Türk milletinindir"

“TRAJİKOMİK BİR DURUM"
Mahkemedeki ifadesinde suçlamaları reddettiği öğrenilen İlker Başbuğ’un, “Bu suçla itham edilen ki TC. devletinin 26. Genelkurmay Başkanıdır. Bunu tarihe not olarak düşmekte yarar görüyorum. Ben Genelkurmay Başkanı olarak TSK’nın komutanıyım ki bu TSK dünyanın en güçlü ordularından burudur. Böyle bir orduya komutanlık eden bir kişinin silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek ile suçlanması gerçekten trajikomik diyebiliriz" dediği öğrenildi.

“ÇOK ÜZÜCÜ, ANLAŞILMASI ZOR"
Genelkurmay Başkanı olarak atamasının şu anki siyasi iktidar tarafından yapıldığına dikkat çeken Başbuğ’un, “Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Milli Güvenlik Kurulu üyesi olarak bu hükümetin bakanları ile birlikte çalıştık. Bu dönemler içerisinde benim silahlı terör örgütü kurma ve yönetmem tespit edilememiştir ki bu üzerinde durulması gereken bir noktadır. Ben 30 Ağustos 2010 yılında emekli olduktan 1,5 yıl sonra böyle bir suçlama ile karşı karşıya kaldım. Çok üzücü anlaşılması zor, eğer ki benim faaliyetlerimi aktif görevim esnasında yaptığım iddia ediliyor ki, bu faaliyetlerim o zaman da devletin yetkili makamlarınca anlaşılmamışsa bunu da anlamak mümkün değildir.

“ONURUYLA GÖREV VERMİŞ BİRİSİ İÇİN ÇOK AĞIR BİR İDDİA"
Netice olarak böyle bir iddiayı duymak işitmek, silahlı kuvvetlere, ülkeye, devlete görev vermiş, şerefiyle onuruyla görev vermiş birisi için çok ağır bir iddia. Bu iddianın bu şekilde dile getirilmesi bile benim için en ağır cezadır bundan sonra ne ceza verilirse bu beni daha fazla üzmez. Benim görevim esnasında böyle bir şey varsa gereken yapılmalıydı. Bu kanaate nasıl ulaşılmıştır, basın açıklamalarımdan , internet andıcı konusu başlığı altında internet sitelerinde çıkan yazılar, bir iki haber ile Genelkurmay itham edilmektedir" diye konuştuğu ögrenildi.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLİYOR
İlker Başbuğ, Adli Tıp Kurumu'nda sğlık kontrolünden geçiriliyor

IF YOU SLEEP YOU WILL DIE          .....Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız, oturacağınız yer yine kendi kıçınızın üzeridir.....
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2012, 02:00:51 ÖÖ »

"kimseye sezdirmeden her kademeye sızacağız... o gün geldiğinde de, son darbeyi indireceğiz''
demişti yıllar önce amerikadaki
fazla yorum yapmaya gerek yok bu başlığa, şaşırmıyorum artık, son seçımdeki oy oranlarını goruncede zaten vazgeçmıstım ugrasmaktan. koşu bandında 500 km yapmak gibi birşeydi çunku vatan için emek harcamak.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2012, 10:57:26 ÖÖ Gönderen: Edessa » Kayıtlı
omerr
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2012, 10:09:43 ÖÖ »

"kimseye sezdirmeden her kademeye sızacağız... o gün geldiğinde de, son darbeyi indireceğiz''
demişti yıllar önce amerikadaki
fazla yorum yapmaya gerek yok bu başlığa, şaşırmıyorum artık, son seçımdeki oy oranlarını goruncede zaten vazgeçmıstım ugrasmaktan. koşu bandında 500 km yapmak gibi birşeydi çunku vatan için emek harcamak.

Allah seni islah etsin Smiley dun herhalde hayatimin en iyi gunu idi hainlerin en buyuklerinden biri iceri girdi  *freak*
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2012, 10:57:36 ÖÖ Gönderen: Edessa » Kayıtlı
Edessa
Buny@S
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Can evimden baktım sana İstanbul!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2012, 10:27:51 ÖÖ »

Arkadaşlar Bu Tarz Tarışmalarımızı Özel msj yoluyla yaparsak Konu Amacı Dışına Çıkmaz

Not: Uslubunuza Dikkat Ederseniz Ceza almassınız
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2012, 10:58:04 ÖÖ Gönderen: Edessa » Kayıtlı

"Gölgede duranın, gölgesi olmaz" diyerek güneşe çıkıp, kavrulmaya başladım. Kendi gelecekleri uğruna kavrulmayı göze aldıklarım başkalarının gölgesinden hiç çıkmadılar.
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2012, 03:04:57 ÖS »

Allah seni islah etsin Smiley dun herhalde hayatimin en iyi gunu idi hainlerin en buyuklerinden biri iceri girdi  *freak*

allah sana akıl fikir versin. tarih kitaplarına 'koyun' olarak geçiçeksiniz haberiniz yok.
omerr
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2012, 03:15:23 ÖS »

allah sana akıl fikir versin. tarih kitaplarına 'koyun' olarak geçiçeksiniz haberiniz yok.
evet koyun olarak geccez Wink sen sadece turkiye gorebiliyorsun Wink afrikadaki cocuk senden iyi turkce konusuyor... rusya ismini dahi duymadigin 160 ulkede kolej var haberin yok ac biraz gozlerini....senin gibi yasamaktansa tarihe koyun gibi gecerim daha iyi Smiley insAllah ahiret gununde koyun gibi ak oluruz...
hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2012, 03:19:24 ÖS »

ne saçmaladıgını gerçekten anlamadım. rusya falan? ancak koyun oldugunu kabul etmene sevindim. aferin. sen aynen bu yolda devam et. yakısır sizin gibi varlıklara.
omerr
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2012, 03:46:51 ÖS »

ne saçmaladıgını gerçekten anlamadım. rusya falan? ancak koyun oldugunu kabul etmene sevindim. aferin. sen aynen bu yolda devam et. yakısır sizin gibi varlıklara.

dedigim senin daha ismini duymadigin ulkelerde turk kolejleri var orada bayragimiz dalgalaniyor.. senin tabirinle koyunlar bunu yapiyor Smiley Allah bilir senin gibi zeki olsa idik butun gun evde durup bilgisayarda bos bos isler ile ugrasirdik... senin tabirinle suanda koyun olduguma sukrediyorum
amasyaimp34
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2012, 07:15:21 ÖS »

o çocuklar Fetocuların umudu evet haklısın ülkemizin dogusu demicem sinopunda bile adam akıllı okul yok sen git dısarı kur okulları evet cok vatanseverler neyse konu bu degil  Smiley
omerr
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2012, 07:48:14 ÖS »

benim anlamadigim bu ulkede basbakan halkin sectigi basbakan asildi, bir eski genelkurmay baskaninin tutuklanmasi kiyameti kopardi....

herhalde cahillikten baska aciklamasi olmaz Smiley
amasyaimp34
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2012, 08:27:19 ÖS »

Çıkaranlar utansın lakin kayıp trilyon davası , deniz feneri ve niceleri unutmamak lazım bunlarıda herkes hesap vermek zorunda benim genelkurmayımın dokunulmazlıgı yoksa olmamasıda lazım da benim ayda 20 30 bin tl alan milletvekilininde kürsü dokunulmazlıgı haricinde dokunulmazlıgı olmucak o zaman ben cıkıpta burda kendime cahil dicem  Smiley
HamMer
HamzA
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

HamMer

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 06, 2012, 08:37:53 ÖS »

bence inandığınız konu ne olursa olsun aşırı, körü körüne bağlanmayın.
kendi içinde herkesin 10 yıl sonra için yönetim hakkında planları vardır.
ama ülkenin selameti üzerine plan kurupta seçimlerde umduğunu bulamayanlar için ;

10 yıl sonra başka insanların iktidarında Gülen darbe planı adı altında yargılanmayacaklarını,

ülkemizi tek başına yönetimde söz sahibi iken Dünyanın en büyük gücü yapmayacaklarını,

başkalarının kadrolaşma dedikleri (ki manasına eğildiğinizde ALLAH'ın kullarına verdiği nasibin ve rıskın önüne geçme) ve yaşadıkları inanç, kültür ve değerler doğrultusunda kendilerine gayet normal gelen bu olayı günümüzde her türlü kurum ve kuruluşa kendi adamlarını yerleştiren ve mantık olarak ''yiyecekse ALLAH'ı kitabı bilen ibadetini yapan müslüman yesin'' diye eskiden karşı çıktıkları olayları aynen yapmaları sonucu hesabın hesapların Ahiret'e kalmacağını,

kim garanti edebilir ?

IF YOU SLEEP YOU WILL DIE          .....Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız, oturacağınız yer yine kendi kıçınızın üzeridir.....
pears
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ocak 06, 2012, 08:41:33 ÖS »

benim anlamadigim bu ulkede basbakan halkin sectigi basbakan asildi, bir eski genelkurmay baskaninin tutuklanmasi kiyameti kopardi....

herhalde cahillikten baska aciklamasi olmaz Smiley

Ömer bildiğim kadarıyla yaşın küçük (15-20 arsı) ve yurdışında (makedonyada falan) yaşıyorsun yanlış mıyım?  Wink
omerr
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 06, 2012, 09:12:40 ÖS »

Ömer bildiğim kadarıyla yaşın küçük (15-20 arsı) ve yurdışında (makedonyada falan) yaşıyorsun yanlış mıyım?  Wink
21 yasindayim... Makedonyada felan degil Makedonyada yasiyorum Wink
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2012, 09:16:16 ÖS Gönderen: omerr » Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!