Imperia Online Turkey  
Mart 28, 2024, 01:31:25 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Satranç bilen gelsin!  (Okunma Sayısı 16049 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
payitaht
Yusuf
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 03, 2009, 07:32:54 ÖS »

Arkadaşlar benim hayatım boyunca çok işime yarayan ve zaman zamanda hayatıma uyarladığım satrancın işte 64 altın öğütü: Wink

Gerçekten eğer oyunu iyi oynayan arkadaşların işine çok yarayacak çünkü Türkiye Satranç Şampiyonluğu Turnuvasında çok işime yaramıştı Wink

Eğer sizde satrancı çat pat biliyosanız bu öğütleri iyi okuyun eminim bu öğütler sizi atağa geçiricektir.

1. Yaptığınız her hamlenin bir amacı olsun.
2. Rakibin her hamlesinin amacını anlamaya çalışın. Oynadığı taşın gidebileceği yerlere bakın.
3. Girişken ama amaçlı oynayın. Gereksiz değiş tokuştan kaçının.
4. Rakibin stilini biliyorsanız, bundan yararlanın. Fakat sonunda, konuma göre oynayın, rakibe göre değil.
5. Rakibin hamlelerini göz ardı etmeyin.
6. Gereksiz yere şah çekmeyin. Anlamı varsa şah çekin.
7. Rakibin bütün tehditlerine yanıt bulun. Bunu yaparken kendi konumunuzu geliştirin ve/veya karşı tehdit yapın.
8. İnisiyatifi almaya çalışın. Zaten varsa, onu koruyun. Yoksa, ele geçirmeye çalışın.
9. Değiş-tokuşlarda, en azından verdiğin kadar alın.
10. Değiş-tokuşlarda, en değersiz taşla almaya başlayın, tabi başka bir taşla almak için geçerli bir neden yoksa.
11. Kayıplarınızı en aza indirin. Taş kaybediyorsanız, mümkün olduğunca az kaybetmeye çalışın.
12. Taş kaybediyorsanız, karşılığında olabildiğince çok almaya çalışın.13. Hata yaparsanız, savaşmaktan vazgeçmeyin. Rakip avantaj elde ettikten sonra gevşeyip, sizin kurtulmanıza yol açabilir.
14. Kayıp durumda değilseniz, hiçbir zaman, rakip sizin tehdidinizi görmeyecek diye, riskli bir hamle yapmayın. Kayıp durumdaysanız zaten kaybedecek bir şey kalmadığı için bunu yapabilirsiniz.
15. Kendi analiz gücünüze güvenin. Rakibin hamlesinin amacını göremediyseniz, bir amaç taşımadığını varsayın.
16. Geçerli bir nedeni yoksa, feda yapmayın.
17. Eğer rakibin fedasını kabul etmek veya etmemek arasında bir karar veremiyorsanız, kabul edin.
18. Çok aletle hücum edin. Sadece 1 - 2 aletle hücum etmeyin.
19. Rakibin çifte tehditlerine dikkat edin. Bunun için, korunmasız taşlarınızın ve zayıflıklarınızın neler olduğunu saptayın.
20. Merkez için oynayın: onu koruyun, kontrol edin, ele geçirin, etkileyin.
21. Merkezi piyonlarla ele geçirmek için savaşın.
22. Dikkatsiz piyon hamleleri yapmayın. Açılışta mümkün olduğunca az piyon hamlesi yaparak gelişiminizi tamamlayın.
23. Mantıklı olmak koşuluyla, merkez piyonlarını 2 sürün.
24. Açılışta, mümkün olduğunca, sadece merkez piyonlarını oynayın. Tabi açılışın temelinde diğer piyonları oynamak yoksa.
25. Fillerinizi, merkez piyonlarını tek sürerek önlerini kapatmadan önce geliştirmeye çalışın.
26. Aletlerinizi, özellikle de atlarınızı, olabildiğince çabuk, merkeze doğru geliştirin.
27. Amaçlı bir şekilde gelişin; sadece geliştirmiş olmak için bir aleti oynamayın.
28. Zaman (veya hamle) kaybetmeyin. Her hamlede yeni bir alet geliştirmeye çalışın. Açılışta, geçerli bir nedenin yoksa, aynı taşı 2 veya daha fazla kere oynamayın.
29. Gelişimde, tehditler de yapmaya çalışın. Fakat gereksiz (geçersiz) tehditler yapmayın.
30. Öncelikle minör aletleri (atları ve filleri) geliştirin. Şah kanadındaki aletleri, vezir kanadındakilerden daha önce geliştirin, ve atları fillerden önce geliştirin.
31. Değiş-tokuşlarda da gelişmeye çalışın.
32. Gelişim avantajınız varsa, bunu değerlendirmek için hücum edin. Hücum etmezseniz, karşı taraf gelişimini tamamladığında avantajınız kalmaz.
33. Eğer açılışın gereği değilse, vezirinizi çok erken çıkmayın.
34. Taşlarınıza olabildiğince alan yaratmaya çalışın.
35. Açık hatları ele geçirin.
36. Kalelerinizi açık hatlara gelin, veya açılacak olan hatlara gelin.
37. Erken rok atın.
38. Rakibin rok atmasına engel olmaya çalışın. Onu merkezde kalmaya mahkum edin, özellikle açık oyunlarda.
39. Rakiplerinizin taşlarını açmaza alın. Kendi taşlarınızın açmaza girmemesine çalışın. Açmaza alınmışsanız, en kısa zamanda, açmazdan kurtulmaya çalışın.
40. Açmaza aldığınız taşları, eğer yararlı bir amacınız yoksa almayın. Mümkünse, onlara başka taşlarla da, özellikle piyonlarla, hücum etmeye çalışın.
41. Rok attıktan sonra, zorunlu olmadıkça, şahın önündeki piyonları oynamayın.
42. Rakip şaha hücum etmek için, etrafındaki karelerden birini seçin.
43. Rakibin, sizin bir renkte hareket eden filinizle aynı renkte fili yoksa (filiniz karşıtsızsa), bu filinin hücum edebileceği kareler seçin.
44. Özellikle karşıtsız filinin rengindeki karelerde taktik olanaklar araştırın.
45. Hücum eden taşlarınızı, diğer taşlarınızla hücumda destekleyin. Örneğin kalelerinizi, ve gerekirse vezirinizi de arka arkaya getirerek (batarya oluşturarak) hücumu destekleyin.
46. Taktik fırsatlar başka türlü gerektirmiyorsa, bataryada en önde en değersiz taşınız olsun.
47. Hamlelerinizin etkinliğini artırın. Esnek ve çok amaçlı hamleler yapın.
48. Bir hatta kontrolünüzü artırmak için, kalelerinizi çiftleyin, gerekirse vezirinizi de o hatta getirin.
49. Açık mı, kapalı mı bir oyun olduğunu irdeleyin, ve ona göre oynayın.
50. Açık oyunlarda fillerinizi koruyun (atlarınızı değiştirin), kapalı oyunlarda atlarınızı koruyun (fillerinizi değiştirin).
51. Fillerinizi etkin hale getirmek için, piyonlarınızı öbür renkteki karelere getirin.
52. Zayıflıklarınız, rakibin etkin filinin ters renkteki karelerde olsun.
53. Materyel olarak öndeyseniz, veya hücuma uğruyorsanız, taşları değiş-tokuşla azaltın. Materyel olarak gerideyseniz veya hücum yapıyorsanız, değiş-tokuşlardan kaçının.
54. Bir plan yapın, onu uygulayın ve planınıza sadık kalın. Planınızı sadece gerekiyorsa değiştirin.
55. Alan avantajı elde etmek için, genellikle zamandan fedakarlık etmeniz gerekir.
56. Kramp (sıkışık) durumdaysanız, değiş-tokuşlarla rahatlamaya çalışın.
57. Kötü (etkin olmayan) aletlerinizi, rakibin etkin aletleri ile değiş-tokuş yapın.
58. Eğer konumun özellikleri belirsizse, planınızı gizleyin (açığa vuran hamleleri sonraya saklayın). Planınızı açığa vurmayan hamleler yapın.
59. Alan kazanmak veya hat açmak için, piyonlarını ilerletin.
60. Eğer merkez bloke ise, rok atmakta acele etmeyin. Hangi kanada rok atacağınıza, rakibin planını anlayıp öyle karar verin.
61. Eğer gelişimde geriyseniz, oyunu (özellikle merkezi) kapalı tutun.
62. Küçük avantajları biriktirin. Tek bir avantaj oyunu kazanmaya yetmeyebilir. Ama birkaç avantaj size oyunu kazandırır.
63. Yedinci yatayı ele geçirmeye çalışın, özellikle kalelerinizle.
64. Analitik yöntemi kullanın. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, önce konumu değerlendirin, ve bu değerlendirmenizle ilgili uygun soruları sorun
Wink
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2009, 07:41:03 ÖS Gönderen: payitaht » Kayıtlı

Hayat ne yapamayacağımı söyleyenlerle dolu,gönlüm ise yapabileceğimi söyleyen hislerle.
 Bu savaş uğruna feda ettiğim hayallerim galip gelinceye kadar hep yakamda olcaklar.
c4nsu
Asii(cadıı) - Kontes Dracula
Binbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

ya sen...?

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2009, 07:36:35 ÖS »

paylaşım için saoL çoğu bize öğretiLdi hepsini okumadım ama hepsine göz gezdirdim(+)

"Kişi başına düşen 'insan' sayısı her geçen gün azalıyor."
FORUM HEPİMİZİNN...!

'Bana göre bir ceset, canlı bir bedenin taşıyamayacağı bir güzellik ve saygınlık taşır.'
J
CengizTs61
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2009, 07:43:41 ÖS »

kaleleri birleştirin veziride yanınagetirin satranç güzel oyun ama çoban matı etmişti adamın biri beni gerçi adam turkiye 2. si olmuş doktordu ondan sonra oynamadım Grin okeyle idare ediyoruz paylaşım icin saol Smiley +

"BİR TÜRK DÜNYAYA BEDELDİR..." M.KEMAL ATATÜRK...
fnrbhce
Yüzbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2009, 07:47:13 ÖS »

ben mesela hayatımda hiç oynamadım peki bunları okusam bana yararı olurmu ki Huh?Huh??

payitaht
Yusuf
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2009, 07:48:56 ÖS »

*hahaha* *hahaha* *hahaha*

Olsun başarının yolu yenilgiden geçer.

Hayat ne yapamayacağımı söyleyenlerle dolu,gönlüm ise yapabileceğimi söyleyen hislerle.
 Bu savaş uğruna feda ettiğim hayallerim galip gelinceye kadar hep yakamda olcaklar.
payitaht
Yusuf
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2009, 07:50:10 ÖS »

ben mesela hayatımda hiç oynamadım peki bunları okusam bana yararı olurmu ki Huh?Huh??

Eğer taşlarının ne işe yaradığını ve nasıl hamle yapıcağını öğrenirsen işine yarar

fnrbhce
Yüzbaşı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2009, 07:54:36 ÖS »

hmm aslında öğrenmek istiyorum

payitaht
Yusuf
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2009, 07:59:59 ÖS »

Sana burda gösteremem ama sen herhangi bir  siteden (googleye satranç dersi de) taşların nasıl kullanıldığını öğren sonrada online sitelerden satranç oyna.

Günde 15 dk oyna(ama her gün) sana noterden kağıt imzalayım  1 senede profesyonelleşirsin

kutsal
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

imperia kralı(.kral.)

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 21, 2009, 10:03:06 ÖÖ »

beyler içinisden geldiği gibi oynayın zevk için oynuyosunuz (eğer bi yarışmada değilseniz) Grin

Başarı belki insana çok şey öğretmez, fakat başarısızlık çok şey öğretir
Turkishemp
TuRKiSHeMPiRe
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 25, 2009, 06:55:22 ÖS »

Benim İstanbul birinciligim var ve gerçekten taktikler hoş...
Paylaşım için teşekkür ediorm...

Hepinize meyda okuorm  Wink

FìЯéËmPîЯê
payitaht
Yusuf
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 18, 2009, 12:07:37 ÖS »

Benim İstanbul birinciligim var ve gerçekten taktikler hoş...
Paylaşım için teşekkür ediorm...

Hepinize meyda okuorm  Wink

Eğer İstanbul birincisi isen UKD puanında vardır.  UKD ni söylersen senin nasıl oynadığını daha iyi anlarız. Ayrıca satranç lisans numaranıda söylersen Türkiye Şampuyonluk Maçlarında karşılaşabiliriz.

Fakat sen satrancın en büyük düşmanı olan rehavetle baş edememişsin. Bu yüzdende daha maça başlamadan bir sıfır yeniksin. Rakibin satrancı daha yeni öğrenmiş insan bile olsa onu hiç bir zaman küçümsemiceksin.  Eğer küçümsersen yaptığın hamlelerde o denli küçük olur ve yenilmeyeceğin insana yenilirsin.

Şu ana kadar bir çok birinciyle karşılaştım. Bazıları rehavetlerini malup ettiler ve aynı zamanda benide malup ettiler. Fakat bazılarıda rehavetlerini yenemediler ve bunun bedelinide çok ağır bir şekilde ödediler.   40 yaşında olup yenilince çocuk gibi ağlayan çok insan gördüm. Grin Grin 

Uluslar arası satranç maçlarında bu bir piskolojik taktiktir.  Wink Wink

« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2009, 12:15:18 ÖS Gönderen: payitaht » Kayıtlı

hellboy80
Çavuş
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 18, 2009, 07:38:11 ÖS »

bnde az çok bılırım kucuk oyuncualrı rahat geçıyorum ama buyuk oyuncualrla oynadıgım zmn adamın bynıne gıremıyorum dıyebılırım ne yapıcagı bellı olmuor:D
qdosahame
Global Moderator
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 28, 2009, 11:33:10 ÖÖ »

"Alet geliştirmeye" çalışın demişsin, bu ne demek ?

BERK15
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 28, 2009, 06:51:26 ÖS »

çok ama çok saol.
işime çok yarayacak
dragonemo
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 29, 2009, 10:23:52 ÖS »

"Alet geliştirmeye" çalışın demişsin, bu ne demek ?

Satranç jargonunda Piyon ve Şah dışındaki taşları anlatmak için söylenir. Hafif alet = At veya Fil , Ağır Alet = Kale veya Vezir . Ama Figür denmesi bence daha uygundur.  Wink
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!