Imperia Online Turkey  
Mart 28, 2024, 02:45:04 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Satranç bilen gelsin!  (Okunma Sayısı 16050 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ZaMaN
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

YAVUZ SULTAN SELİM HAN

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Ağustos 09, 2011, 03:20:32 ÖS »

Yavuz Sultan Selim Han derviş kılığına girip, o zamanlar Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu hükümdarı olan Şah İsmaille, satranç oynamak için onun  huzuruna çıkar.(Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim satranç oynamayı seven yöneticilerdir.)1.maçta Yavuz Sultan Selim Şah İsmail'in nasıl bir savaş taktiği izlediğini öğrenmek için yenilir.2.maçta ise Yavuz Sultan Selim, Şah İsmaili yenmiştir.Bu yenilgiyi hazmedemeyen Şah İsmail, Yavuz Sultan'a bir tokat atar ve Yavuz Sultan hükümdarın huzurundan çıkar ve tarih ÇALDIRAN SEFERİNİ gösterir.Yapılan satranç maçında Şah İsmail,hızlı bir şekilde şahı düşürmeye çalışmaktadır.Bunu gören Yavuz Sultan Selim savaşta Şah İsmail'in hemen saltanat çadırına saldıracağını anlar bunun üzerine bir saltanat çadırı daha kurdurur.Şah İsmail sahte çadıra girdiğinde bir kağıtta şöyle yazmaktadır.''Tokat öyle değil böyle atılır.''

Yani demek istediğim satranç her zaman veya çoğu zaman size karşınızdakinin kişiliğini ve ruh halini gösterir bu yüzden de satranç kaliteli bir oyundur.

''Sanma şahım herkezi sen sadıkane yar olur''
''Herkezi sen dostum sandın belki ol ağyar olur''
''Sadıkane belki ol alemde serdar olur''
''Yar olur, ağyar olur, serdar olur,didar olur''
Sirius61
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Şubat 25, 2012, 06:22:49 ÖS »

1500 UKD yeniyim daha  Cool
XLord
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Şubat 25, 2012, 08:13:20 ÖS »

Epeydir oynamıyorum 1650 lere düştüm. Bi ara körleme oynayabiliyordum sadece notasyonla ama oynamaya oynamaya köreldik.  Smiley Satranç bence oyunların en güzeli. Şans faktörü çok az ve iki tarafta eşit (çift sayılı oyunlarda).

Savunmada sicilyadan vazgeçmem, yeni başlayanlara da sicilyayı tavsiye ederim. Najdorf varyantı en mücadeleci varyantlarından. Yeni başlayanlar açılışların amacaını iyi öğrenmeli ezberleyen oyunu baştan kaybeder.
os111_king
Er
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Haziran 14, 2012, 09:27:40 ÖS »

2. Rakibin her hamlesinin amacını anlamaya çalışın. Oynadığı taşın gidebileceği yerlere bakın. <<<< rakipin amacı yoksa ne olcak

Düşmanın ülkesi viran olacak,
Türkiye büyüyüp "TURAN" olacak.

Ziya Gökalp
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!