Конкурс > Приче 2016

4.круг конкурса: ПРИЧЕ О ИО!

(1/4) > >>

Martina:
ПРИЧЕ О ИО!
Тема 4. круга конкурса:
Моје царство - мој терен!
Овај круг конкурса посвећен је Европском првенству у фудбалу 2016.
За више информација о Европском првенству у фудбалу 2016. кликните овде!

dadolp:
Сувремена бајка:Вечити сан

Једном давно,беше један дечак,син једног од највећих владара икада којему нитко није знао право име,звали су га  Ђин("који испуњава жеље").Дечак је могао да има све што пожели,гледао је друге и поседвао много више него шта ће итко од њих икад.Дечак је сваки дан побегао да би гледао како се то у суседном селу игра ногомет.Сваки дан је побегао стражарима и отишао онамо,проматрао,изучавао и замишљао.Чим би дошао кући кришом би упалио ТВ и гледао сваку доступну утакмицу кад год је био сам будући да му је отац то забрањивао јер је од њега одувек желио нешто више од "размаженог ногометашића"
Када је дечак порастао било је време да буде крунисан за краља.Одговорно је преузео царство и с њим као и с његовим поданицима вешто управљао,откад је он постао краљ све се проширило.Тада се више није морао скривати и кришом гледати утакмице већ је направио нешто невероватно.Направио је оно што нитко пре њега није могао,направио је ногометно игралиште у оквиру бедема свог дворца.Сваки дан би се онђе забављао са својим поданицима,све док му то није досадило,желео је нешто више.
Владар је покренуо један турнир где су се пријавили све земље са овог континента,назвао га је Еуропско првенство и управо је у току,а краљ мирно седи у својим одајама и уз вино проматра утакмицу која је настала као плод његове дечачке жеље.

srbhristov1:
„НЕ МЕШАЈ МИ СЕ У ВАСПИТАВАЊЕ“

10. јун, 2016.године. Са нестрпљењем смо мој клинац и ја дочекали овај дан: почетак Европског Првенства у фудбалу у Француској. Иако наша репрезентација Србије не учествује на њему, то нам није смањило мотив да припремимо пиво, сокове, кокице и добро расположење за најважнију споредну ствар на свету. Од кад знам за себе, свако овакво првенство сам помно пратио и уживао у њему. Сада мој клинац чини то исто. Ово му је друго европско првенство које прати. Међутим истог дана, појавио се и конкурс на српском форуму Империје Онлајн са темом „Моје царство – мој терен“ са мотивима овог великог догађаја. Када је то приметио, одушевљено ме позвао да то видим, јер је такође опчињен овом „другом најважнијом споредном ствари на свету“. Али... одједном се збунио, обзиром да су све претходне теме биле заиста и искључиво везане за Империју, а ово је сад нешто ново за њега. Одакле та веза између фудбала и војске и ратовања?
И онда смо сели у нашу велику фотељу за гледање утакмица, отворили пиво за мене и сокић за њега и након пригодног спектакла са отварања првенства, почели да гледамо прву утакмицу између репрезентација Француске и Румуније. Почео сам причу:

„Фудбал као спорт је настао у Енглеској и зато што су званично састављена правила игре 1863. године (осмислио их је Џон Чарлс Тринг), Енглеска се сматра колеквком фудбала. Међутим фудбал има своје корене, своју мрачну предситорију далеко од Енглеске и много пре него што знамо за фудбал какав данас јесте. Нешто што би мало личило на фудбал сретало се у старој Кини, Јапану, у страом Риму. Али најсличније данашњем фудбалу среће се код номадско-моноголских кланова, тј. царства. Наиме, то је био један вид суровог и врло морбидног спорта. Они би неком заробљеном војнику одрубили главу, а онда је шутирали по ливади. Тако су се забављали, али и утеривали страх у кости својим непријатељима. Касније је одрубљену главу заменила лопта од закрпе и коже, поупњена сеном.
Обзиром да су енглези били познати колонизатори, ову врсту игре су одатле донели у своју земљу и временом се дефинисао спорт који се зове фудбал (фуд од foot што значи стопало и бал од ball што значи лопта, значи ударити лопту стопалом, тј ногом). Врло је интересантно да су при оснивању првог фудбалског савеза учествовали, осим енглеског, и шкотски, велшки и ирски фудбалски савез. Е то је кључна ствар за причу.
Дуго времена на Британским острвима постојали су различити кланови, који су се борили за превласт. Енглска као доминантно краљевство је претендовало на власт над свим острвима. Међутим сви ти кланови су се, иако су се међусобно убијали, бунили и храбро борили против Енглеза. Сећаш се кад смо гледали „Храбро срце“? Е управо је то тако изгледало! Уједињење кланова, издаје, промућурне стратегије и тактике... све то је обележило тај период британских острва. Рат за превласт! Касније иако су се народи цивилизовали, и даље се осећала нека нетрпељивост и потреба да се ратује. Ту на сцену ступа фудбал. 2 тима од 11 играча као 2 клана од хиљаде и хиљаде војника. Најбољи фудбалери бране свој гол, своје царство, али и нападају противнички гол, туђе царство. И овде постоје формације у одбрани, нападу, као и у Империји, јак центар, јаки бокови, слабија или јача одбрана, слабији или јачи напад. Неки тим је нападачки, неки више одбрамбени. Постоје и правила игре и правила понашања као и у Империји. Све то је била одлична замена за сурове битке и ратове који су се водили на британским острвима. Одличан издувни вентил чак и за навијаче, јер су и они војска: највијају за свој тим, али и виком и галамом ометају противнички. Не кажу за џабе за навијаче да су дванаести играч. Када се заврши утакмица, сви су се испразнили од гнева и беса, тј. своју нетрпељивост према некоме су каналисали кроз спорт. Ето како је настао фудбал, ето како је ратовање добило софистициранију форму. И ето какве везе има ово првенство са Империјом.“
Док смо гледали утакмицу, детаљније сам клинцу објашњавао тренерске стратегије (као вође тима/савеза), формације сваке екипе и све повезивао са Империјом. Видео сам да је био одушевљен и фасциниран чарима и фубала и Империје. За све то време, моја жена, та стара лисица, као играла је Zuma Revenge  на рачунару, а овамо све слушала шта му причам и на крају прокоментарисала: „Како му то објашњаваш? Где ће са 6 и по да разуме „мрачну предисторију“, „морбидно“, „доминантно“, „одличан издувни вентил“, „софистициранију форму“...мислим стварно... па још му причаш о одрубљеним главама које се шутирају...“
Прекинуо сам је кратким одговором: „Молим те, не мешај ми се у васпитавање!“

Martina:
Проглашење победника након 1. пресека 4. круга конкурса!
Кликните овде!

ŽECA:
Jednog jutra car ogromnog carstva koje se prostiralo na ogromnoj povrsini je odlucio da prodje kroz udaljenog djelove svog carstva i pogleda svoj narod kako zive i imaju li problema nekih. Pozvao je svoh konjusara rekao da spreme konje i da krenuo sa svojim podanicima na put. Prolazeci kroz jedan grad carevog konja je iznenada pogodila neka okrugla platnena lopta. Carev konj se uplasio i propeo na zadnje noge i umalo zbacio cara sa sebe. Car je bio dobar jahac i brzo je smirio konja,sisao sa njega uzeo loptu i pitao cija je? Jedan mali djecak je istupio i rekao da je njegova... Car ga je ljutito upitao sta radi sa njom i za sta mu sluzi. On mu je rekao da mu ta okrughla stvar sluzi za igranje sa drugarima i poceo caru da objasnjava da oni to sutiraju u jednu dasku i takmice se ko ce vise puta da je pogodi. Caru je to bilo interesantno i rekao mu da sa drugarima pokaze kako to igraju. Djecaci su poceli da se igraju sto je caru bilo bas zanimljivo i uzivao je u njihovoj igri. Ubrzo je pao mrak i car je produzio dalje svojim putem ali mu je u mislima bila igra djecaka. Posle nekog vremena se vratio u svoje carstvo i svojim podanicima ispricao za igru djecaka i rekao da i njemu naprave jednu takvu loptu,I da iza palate postave velike daske u koje ce lopta da udara. Podanici su se odmah bacili na posao i ubrzo je sve bilo spremno. Car je izasao na svoju terasu i naredio podanicima da se razdijele i pocnu da igraju. Podanici su zaigrali igru a car je uzivao i postajalo mu je sve zanimljivije. Kako je vreme prolazilo za carevu razonodu se culo u svim djelovima carstva i ljudi iz svih krajeva su pohrlili da zadovolje cara i ucestvuju u igri. Kada je car vidio da je igra poslata popularna odlucio je da je ucini jos zanimljivijom i rekao da ce onom koji  bude najbolji dati zlatni pehar i licno mu cestitati na pobedi.
Tako je igra vremenom poslata popularna i ljudi iz raznih carstava su dolazili da igraju i osvajaju nagrade koje su vremenom postajale sve vece i bogatije. Car je sve do svoje smrti uzivao u igri koju je naucio od malih djecaka i bio im vecno zahvalan jer su ga naucili najlepsu sprednu stvar na svijetu. Mnogo godina kasnije ta igra dobija svoj kup koji je dobio naziv evropsko prvenstvo u fudbaluI ove godine kad budete gledali evropsko prvensto u Francuskoj pogledajte zadnje redove navijaca jer ce te u toj gomili vidjeti i duh cara koji i dalje uziva u fudbalu i razmislja sta bi bilo da ga djecak
nije pogodio loptom...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију