Imperia Online Croatia
Travanj 16, 2024, 02:43:09 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
 
   Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: BAJKA O ČASTI  (Posjeta: 1165 puta)
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
goronja
Major
*****

Karma: +89/-283
Offline Offline

Postova: 850


Killerator


Profil Email
« na: Siječanj 18, 2012, 10:47:09 »

U neka davna vremena živješe ljudi bistrog uma i plemenite duše. Lutali godinama po različitim krajevima tražeći mjesto za svoj dom. Kad dođoše do Velike Rijeke, riješiše da tu i ostanu. Podigoše svoje kuće, napraviše svoje selo, i izradoše veliko, brojno i zdravo potomstvo. Izabraše sebi i kralja po imenu Razum. Dobiše i vjeru, jezik i pismo. I tako nastade narod. Bijaše nadaleko poznat po svojoj čestitosti i mudrosti.

Vrijeme je prolazilo. Život im bijaše bogat. Ali sve što je dobro, privuče i zavidne ljude. Iz vrlo udaljenih krajeva, gdje su vladale nesloga i mržnja, a kraljica im bila Zavist, krenuše da napadaju ovaj narod. Rušili su im kuće, otimali djecu, palili knjige …

No, narod bijaše hrabar i neustrašiv. Zato Zavist riješi da ubije Razum. Tako i bi. Narod osta bez kralja te odluči da vlast pripadne njegovoj ženi. Ona se zvala Čast. Imala je kćerku Slobodu i sina Život. I umjesto da bez Razuma narod propadne, oni su sa Časti postali još jači. Čast je vladala pošteno i dostojanstveno. Bila je skromna, iskrena i pravedna. Kćerka joj je u svemu pomagala. Sloboda je bila najljepša djevojka na svijetu i voljena u narodu.

Zavist, već bijesna, pokuša ubiti i Čast, ali bez uspjeha. Zatim pokuša da otme Slobodu, ali je i ona bila neuhvatljiva. Narod ih je dobro čuvao, baš kao što se čuva najveći zavjet predaka. No, Zavist nije mirovala. Tražila je put do zla. Tako nagovori Život da se odrekne majke i sestre dobivajući zauzvrat obećanje – vječnu slavu i vlast. Život je povjerovao. Na prevaru zatvori Čast i Slobodu u kutiju zaborava. Postade kralj. Narod se uplaši novog kralja jer Život bez Časti i Slobode je Život sa strahom. Tada su istina i nada daleko, a tuga i zlo prvi susjedi. Zavist je imala kćerku Laž koja se po nagovoru majke uda za kralja. Uz nju Život postade još suroviji, a narod nesretniji. Život i Laž dobiše kćerku Prevaru i sina Zaborava.

Dođoše još crnji dani. Narod je propadao svakim danom sve više. Od razumnog, časnog i slobodnog, ostade samo prevareni narod. I – zaboravljen.

Ne prođe mnogo, a Zavist odluči otići odatle jer više nije imala na čemu da im zavidi. Sa njom odoše i kćerka Laž i unuka Prijevara jer im je, ovakav kakav je, Život dosadio. Kad je kralj ostao sam, sa sinom Zaboravom, osjeti neizmjernu tugu i pokajanje za ono što je učinio svojem narodu, te pade u postelju. Sin se sažali nad svojim ocem te odluči da nađe kutiju zaborava. Nije je bilo teško naći.

Bila je na putu, zaboravljena. Obradovao se, ali ju je uzalud pokušavao otvoriti. Sjedio je tužan danima pored očeve postelje nadajući se da će nekim čudom ozdraviti.

Jednog dana vide ga mali dječak zlatne kose i upita ga:

“Poznaješ li ti Čast i Slobodu?”

“Ne, ja sam se rodio poslije njih,” odgovori Zaborav, “ali ih poznaje moj otac Život.”

“Slušaj me dobro,” reče zlatokosi, “ako želiš Život ozdravit, moraš ispuniti tri zadatka. Tako će se kutija zaborava otvoriti.”

- Prva zadatak: Učini da Život zauvijek zaboravi na Zavist, Laž i Prevaru.

- Drugi zadatak: Vrati narodu Čast i Slobodu!

-Treći zadatak: Ne dozvoli da jezik tvog naroda padne u zaborav!

Zaborav sve tako učini, pa se Život iznova probudi. Uz njega su i Čast i Sloboda živjeli dugo i sretno. Žive i danas ali ih treba čuvati od kutije zaborava.?''
Evidentirano

crissangel123
Private
*

Karma: +10/-60
Offline Offline

Postova: 34


Profil
« Odgovor #1 na: Siječanj 18, 2012, 10:51:18 »

 Lips Sealed eno gorenja!! hahahahahaha  Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Evidentirano
driver62
Gost
« Odgovor #2 na: Siječanj 18, 2012, 11:05:06 »

 Smiley dobra priča  :hooray: najveća koju sam na ovome mjestu proćitao  Cry svaka čast goronja *beer*
Evidentirano
dacmih
Colonel
******

Karma: +339/-191
Offline Offline

Postova: 1288



Profil Email
« Odgovor #3 na: Siječanj 18, 2012, 11:09:11 »

fino fino...samo je žalosno što se divimo lijepoj pričici,ali pokušat se ponašat u skladu s njom-to je već teže
Evidentirano

goronja
Major
*****

Karma: +89/-283
Offline Offline

Postova: 850


Killerator


Profil Email
« Odgovor #4 na: Siječanj 18, 2012, 11:30:03 »

fino fino...samo je žalosno što se divimo lijepoj pričici,ali pokušat se ponašat u skladu s njom-to je već teže

 Wink Zato se i zove Bajka  a ne priča  Cheesy
Evidentirano

uncutica
Major
*****

Karma: +235/-152
Offline Offline

Postova: 569



Profil
« Odgovor #5 na: Siječanj 18, 2012, 11:52:45 »

   ja volim bajke 
Evidentirano
Horus
Colonel
******

Karma: +224/-584
Offline Offline

Postova: 1303



Profil WWW
« Odgovor #6 na: Siječanj 19, 2012, 12:40:34 »

hvala, vec mo jako duuuuugooooo nitko nije ispricao bajku za laku noc Smiley
Evidentirano

goronja
Major
*****

Karma: +89/-283
Offline Offline

Postova: 850


Killerator


Profil Email
« Odgovor #7 na: Siječanj 19, 2012, 01:31:27 »

hvala, vec mo jako duuuuugooooo nitko nije ispricao bajku za laku noc Smiley

Evidentirano

Igor245
Trusted Member
*

Karma: +157/-370
Offline Offline

Postova: 1832


http://youtu.be/1xS5spMOGEM


Profil
« Odgovor #8 na: Siječanj 19, 2012, 01:44:42 »

goronja aj ti tu na eng i bg forumu imaš vezu... doznaj mi gdje mogu naći link na kojem se nalaze ovi poredci , thx
http://forum.imperiaonline.org/hr/index.php?topic=5079.0
Evidentirano

dsssf
Private
*

Karma: +16/-24
Offline Offline

Postova: 49



Profil
« Odgovor #9 na: Siječanj 19, 2012, 07:50:38 »

...No, narod bijaše hrabar i neustrašiv. Zato Zavist riješi da ubije Razum. .....

Osvrnuo bih se na dva detalja. Iako sam rekao da više po forumu neću piskarati (ba te miš, sam sebi na crissa sve više sličim) ne mogu odoliti a da ne komentiram.

1. Nije to kolege bajka. Virovali ili ne ja u bajci ne živim, a priču smatram životnom.

2. Fali u ovoj priči vrlo bitan dio potke. Ima jedan karakterni lik koji je odigrao krucialnu ulogu. Da bi Razum pobijedili potrebno je monogo, a najslabija točka mu je SUMNJA. Kada Sumnja krene nema toga Razuma koji može ostati nepomućen. Samim tim u najmanju ruku oslabljen Wink

http://danas.net.hr/hrvatska/bduderija/page/2012/01/16/0040006.html

PS za one manje upućene: sumnja je carica nereda. Protiv sumnje argumenti gube svoju objektivnu snagu. Čak i kada prevladaju, ona opet ostaje/opstaje i izjeda kao crv iznutra. Nema toga što je do kraja zatrt može. A kada se kontroli otme, e onda je razum nemoćan.
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 08:04:16 od dsssf » Evidentirano
crissangel123
Private
*

Karma: +10/-60
Offline Offline

Postova: 34


Profil
« Odgovor #10 na: Siječanj 25, 2012, 02:35:40 »

Osvrnuo bih se na dva detalja. Iako sam rekao da više po forumu neću piskarati (ba te miš, sam sebi na crissa sve više sličim) ne mogu odoliti a da ne komentiram.

1. Nije to kolege bajka. Virovali ili ne ja u bajci ne živim, a priču smatram životnom.

2. Fali u ovoj priči vrlo bitan dio potke. Ima jedan karakterni lik koji je odigrao krucialnu ulogu. Da bi Razum pobijedili potrebno je monogo, a najslabija točka mu je SUMNJA. Kada Sumnja krene nema toga Razuma koji može ostati nepomućen. Samim tim u najmanju ruku oslabljen Wink

http://danas.net.hr/hrvatska/bduderija/page/2012/01/16/0040006.html

PS za one manje upućene: sumnja je carica nereda. Protiv sumnje argumenti gube svoju objektivnu snagu. Čak i kada prevladaju, ona opet ostaje/opstaje i izjeda kao crv iznutra. Nema toga što je do kraja zatrt može. A kada se kontroli otme, e onda je razum nemoćan.
seljak!  Grin Grin Grin Grin
Evidentirano
 Str: [1]   Gore
  Ispis  
 
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!