Imperia Online България  
Март 29, 2024, 16:53:41 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще построим ли ядрена централа , една само още :)  (Прочетена 36050 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
MRaven
FreeLancer
Капитан
****

Karma: +66/-160
Неактивен Неактивен

Публикации: 429



Профил
« Отговор #30 -: Декември 16, 2012, 18:45:27 »

Така е , но за момента не е налиния този въпрос .Предполагам , че децата ни , ще трябва го умуват Smiley))миличките ...
Активен

Close enough to ...BASTARDS
Asguard
Това съм аз , Льоклер!
Лейтенант
***

Karma: +98/-80
Неактивен Неактивен

Публикации: 235


Профил
« Отговор #31 -: Декември 16, 2012, 19:07:50 »

Абе сметнете ми периода на откупуване и цената на тока.Е това ми дайте. *pardon*
Активен

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.  Б. Франклин
The_God
Галин Господинов
Полковник
******

Karma: +490/-443
Неактивен Неактивен

Публикации: 2262


България над всичко


Профил
« Отговор #32 -: Декември 16, 2012, 19:19:06 »

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5232431
Както се вижда от статията така зададен въпроса за референдума по-скоро касае една обща държавна политика, а не точно конкретно въпроса за Белене. Трябва много мъдро да се гласува, защото ако отговора е НЕ на така зададен върос може да се окаже, че повече ядрена енергетика в страната няма да може да се развива без да се прави нов референдум. Или единствения варинат е да се прави нов реактор към АЕЦ Козлодуй.

Само ще спомена една разлика за седми блок за АЕЦ Козлодуй и АЕЦ Белене. За да се построи каквато и да е ядрена мощност в една държава трябва да има писменото съгласие на съседните държави, близки до бъдещата ядрена мощност. При нас и в двата случая трябва да имаме позволението на Румъния. За Белене го имаме, а за седми реактор на АЕЦ Козлодуй дали ще го дадат? АЕЦ Белене е готова със всички документи, а при новата мощност в Козлодуй как седят нещата? Има още много подобни въпроси, за които отговори ще минат много години...

Абе сметнете ми периода на откупуване и цената на тока.Е това ми дайте. *pardon*
има прекалено много неизвестни цифри за нас обикновените хора. Да се надяваме, че подадат някой друг кокал, за който да се хванем и да посмятаме.
« Последна редакция: Декември 16, 2012, 19:21:46 от The_God » Активен

Daniel
Полковник
******

Karma: +278/-261
Неактивен Неактивен

Публикации: 1269


Nato е организация за военно сътрудничество.


Профил
« Отговор #33 -: Декември 17, 2012, 13:17:04 »

Аз съм за АЕЦ! От всякаква гледна точка държавата ни печели при влагането на ресурс за производство на електричество. Не сте се замисляли но държавите около нас също притежават атомни централи и то не само по едничка като нас ! По тази логика ако се изпусне уран в атмосферата от която и да е страна на Балканския п-в ще страдат всички  Smiley Днешното ниво на внимание към централите се е променило много от времето на Чернобил ... Да има риск но е оправдан риск докато технологията достигне ниво за термоядрени реактори! Незнам колко мнението ми е в правилната насока, но мисля че както са тръгнали нещата с АЕЦ Козлодуй и неговите блокове, Белене ще ни стане повече от необходимост дори от екологична гледна точка, защото тогава ТЕЦ-овете ще трябва да работят на по-големи мощности от там идва и по-голяма вреда за околната среда от теоретично изпускане на уран при днешните технологии. 
Активен


Човек трябва да бъде достатъчно голям, за да признае грешките си, достатъчно умен, за да спечели от тях, и достатъчно силен, за да ги поправи. (Джон Максуел)
_neith_
Гост
« Отговор #34 -: Декември 17, 2012, 13:19:24 »

 Grin *rose*
Активен
Asguard
Това съм аз , Льоклер!
Лейтенант
***

Karma: +98/-80
Неактивен Неактивен

Публикации: 235


Профил
« Отговор #35 -: Декември 17, 2012, 13:24:47 »

Аз съм за АЕЦ! От всякаква гледна точка държавата ни печели при влагането на ресурс за производство на електричество. Не сте се замисляли но държавите около нас също притежават атомни централи и то не само по едничка като нас ! По тази логика ако се изпусне уран в атмосферата от която и да е страна на Балканския п-в ще страдат всички  Smiley Днешното ниво на внимание към централите се е променило много от времето на Чернобил ... Да има риск но е оправдан риск докато технологията достигне ниво за термоядрени реактори! Незнам колко мнението ми е в правилната насока, но мисля че както са тръгнали нещата с АЕЦ Козлодуй и неговите блокове, Белене ще ни стане повече от необходимост дори от екологична гледна точка, защото тогава ТЕЦ-овете ще трябва да работят на по-големи мощности от там идва и по-голяма вреда за околната среда от теоретично изпускане на уран при днешните технологии. 
От коя всякаква.Дайте цифри , бре.Има анализ на цената.За колко време се откупува инвестицията и при каква цена на тока.И къде ще се реализира.Всичките привърженици ми напомняте на лирическият герой от
Ще строим завод,

огромен завод,

със яки

      бетонни стени!

Мъже и жени,

народ,

ще строим завод

за живота!

Ма трябва ли ни завод , какво ще го правим - няма значение.Да строим,пък ще го мислим после.Да построим и още едно Кремиковци,а. Grin
Активен

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.  Б. Франклин
Daniel
Полковник
******

Karma: +278/-261
Неактивен Неактивен

Публикации: 1269


Nato е организация за военно сътрудничество.


Профил
« Отговор #36 -: Декември 17, 2012, 13:34:05 »

Кремиковци го затриха "икономисти" с вечните им сметки  Wink Цифри немога да ти дам, просто не ми се рови в нета за прогнозите на управляващите  *hahaha* Като цяло със сигорност ще сме по-добре с по-евтино електричество макар и с минимален спад  *pardon*
Активен


Човек трябва да бъде достатъчно голям, за да признае грешките си, достатъчно умен, за да спечели от тях, и достатъчно силен, за да ги поправи. (Джон Максуел)
Asguard
Това съм аз , Льоклер!
Лейтенант
***

Karma: +98/-80
Неактивен Неактивен

Публикации: 235


Профил
« Отговор #37 -: Декември 17, 2012, 15:14:29 »

Кремиковци го затриха "икономисти" с вечните им сметки  Wink Цифри немога да ти дам, просто не ми се рови в нета за прогнозите на управляващите  *hahaha* Като цяло със сигорност ще сме по-добре с по-евтино електричество макар и с минимален спад  *pardon*
Е как ми казваш,че и със сигурност,че ще сме с по-евтино електричество,като не знаеш цифрите.Казах ви аз-ще строим завод. Grin
Активен

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.  Б. Франклин
Daniel
Полковник
******

Karma: +278/-261
Неактивен Неактивен

Публикации: 1269


Nato е организация за военно сътрудничество.


Профил
« Отговор #38 -: Декември 17, 2012, 15:52:32 »

Е как ми казваш,че и със сигурност,че ще сме с по-евтино електричество,като не знаеш цифрите.Казах ви аз-ще строим завод. Grin
Ахаха ами логика се нарича! Възвращаемостта на централата в години със сигорност ще си покрие разходите за строеж!  Едвали толкова много канцеларски плъхове ще се минат така  *hahaha* Плюс това защо трябва да си зависим от внос на електричество, а не си го произвеждаш сам  Wink Айде като си такъв икономист да те хвърля малко на военна тема да помислиш. При една бъдеща война електроцентралите са главни цели, както и заводите в дадена държава! Успееш ли да ги защитиш си независим от външи разногласия. Защо всички си мислите само за икономическата, а не и за стратегическата страна! Защо ли ни е войска ... Нали си имаме население да копа за да го крадът, нищо че бюрокрацията е ниско ниво, армия няма за качествена защита, но пък е пълно с бакалавър еколози Wink  *pardon* А за завода построи си го ! Едвали ще го строиш с държавни пари  *hahaha*
« Последна редакция: Декември 17, 2012, 15:55:06 от Daniel » Активен


Човек трябва да бъде достатъчно голям, за да признае грешките си, достатъчно умен, за да спечели от тях, и достатъчно силен, за да ги поправи. (Джон Максуел)
Asguard
Това съм аз , Льоклер!
Лейтенант
***

Karma: +98/-80
Неактивен Неактивен

Публикации: 235


Профил
« Отговор #39 -: Декември 17, 2012, 16:02:11 »

Ахаха ами логика се нарича! Възвращаемостта на централата в години със сигорност ще си покрие разходите за строеж!  Едвали толкова много канцеларски плъхове ще се минат така  *hahaha* Плюс това защо трябва да си зависим от внос на електричество, а не си го произвеждаш сам  Wink Айде като си такъв икономист да те хвърля малко на военна тема да помислиш. При една бъдеща война електроцентралите са главни цели, както и заводите в дадена държава! Успееш ли да ги защитиш си независим от външи разногласия. Защо всички си мислите само за икономическата, а не и за стратегическата страна! Защо ли ни е войска ... Нали си имаме население да копа за да го крадът, нищо че бюрокрацията е ниско ниво, армия няма за качествена защита, но пък е пълно с бакалавър еколози Wink  *pardon*
Куца ти логиката.При цената сега ,се откупува за 112 години.А сети се,по пътя на логиката  Grin ,как ще я докарат до 25 години.Пункт 2- в момента имаме мощности 2 ПЪТИ над потреблението,при най-ниското ниво на енергийна ефективност в ЕС.В близките 222 години нема да внасяме. Grin Това за войната ме изкефи най-много като аргумент.Как точно АЕЦ в Белене ще защити заводите ни и електроцентралите Grin.Демек,да похарчим едни 21мрд,които нямаме ,за нещо неефективно,щото може да избухне война.Ми да си купим самолетоносач с тях.Е море имаме. Grin

П/П Предлагам да ги похарчим за бункери,дълбоко под земята,щото може и извънземни да ни нападнат. *freak*
« Последна редакция: Декември 17, 2012, 16:07:44 от Asguard » Активен

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.  Б. Франклин
Daniel
Полковник
******

Karma: +278/-261
Неактивен Неактивен

Публикации: 1269


Nato е организация за военно сътрудничество.


Профил
« Отговор #40 -: Декември 17, 2012, 16:22:37 »

Явно трябваше да ти го обясня стратегически така, че не схващаш! Ако АЕЦ Козлодуй при бъдеща война случайно попадне под вражески огън какво ще стане с твоите по-горни коментари и сметки  *hahaha* Всички еколози скачат заради електроцентралата ама я ми кажете Вие с вашето логично мислене дали е по-добре да върви един нов съвремемен ядрен реактор или някаква технология от преди 50 години примерно  Smiley Кое е по-безопасно ? Прочети ми хубаво поста и ми кажи къде казах, че това е защитно военно съуражение ? Казах, че ако успееш да защитиш поне едната от централите ще станеш независим от другите държави. Ако това което каза по-горе е истина цялото електричество от Белене ще се изнася и всичко ти идва в +. Ти такава инвестиция неможе да ти се изплати веднага а и в днешно време при нарастваща икономика и енергийна криза мисля че си е съвсем нужна  Wink
Активен


Човек трябва да бъде достатъчно голям, за да признае грешките си, достатъчно умен, за да спечели от тях, и достатъчно силен, за да ги поправи. (Джон Максуел)
JGCWJ47
Лейтенант
***

Karma: +21/-20
Неактивен Неактивен

Публикации: 214


Профил
« Отговор #41 -: Декември 17, 2012, 16:23:02 »

Ще нахвърлям някои цифри, без да претендирам за особена точност. Поне порядъците са верни.
Цена за строеж на атомна централа - Между 2000 и 3000 Евро на киловат инсталирана мощност, зависи от технологията на самата централа. Това ако се плаща с налични пари. Ако се теглят заеми - поскъпва.
Цена за килограм Гориво:
Добив   $1200-$1400
Прераборка   $80-$100
Обогатяване   $1200-$1300
Изработка на горивни кaсети   $200-$400
Общо около $3000 за кило.
За реактори ВВЕР-1000, каквито са Козлодуйските се използват по 163касети, всяка с по 435 килограма гориво в нея. Общо около 70тона.
При всяко презареждане на реактора (веднъж годишно) се сменят само около 40-45 касети, а не всичките.

Себестойност на електроенергията (за 1000KW/h) :
Капитални разходи - 13-15 EUR
Eксплоатационни разходи и поддръжка - 7-8 EUR
Гориво - 2.50 - 3 EUR


Някой запознат да даде подобни данни за ТЕЦ-ове, вятърни мелници и фотоволтаици.
Активен

Вече няма да може да се разхождате с милионни армии. Tongue *SPITEFUL*

Как се отнемат пророческите лицензи?
The_God
Галин Господинов
Полковник
******

Karma: +490/-443
Неактивен Неактивен

Публикации: 2262


България над всичко


Профил
« Отговор #42 -: Декември 17, 2012, 16:23:56 »

Демек,да похарчим едни 21мрд,
От къде я взе тази цифра  *xxx* ОТ две години се говори за цена от 5 до 25 милиарда за постояването на АЕЦ Белене. Единственото сигурно е,че досега са похарчени към милиард лева.
Ако ще си говорим в цифри нека да са проверени и да се каже от къде се черпи информацията. Аз затова досега не съм споменал цифри, защото не мога да бъда сигурен в тяхната истинност.
Активен

Asguard
Това съм аз , Льоклер!
Лейтенант
***

Karma: +98/-80
Неактивен Неактивен

Публикации: 235


Профил
« Отговор #43 -: Декември 17, 2012, 16:47:05 »

Явно трябваше да ти го обясня стратегически така, че не схващаш! Ако АЕЦ Козлодуй при бъдеща война случайно попадне под вражески огън какво ще стане с твоите по-горни коментари и сметки  *hahaha* Всички еколози скачат заради електроцентралата ама я ми кажете Вие с вашето логично мислене дали е по-добре да върви един нов съвремемен ядрен реактор или някаква технология от преди 50 години примерно  Smiley Кое е по-безопасно ? Прочети ми хубаво поста и ми кажи къде казах, че това е защитно военно съуражение ? Казах, че ако успееш да защитиш поне едната от централите ще станеш независим от другите държави. Ако това което каза по-горе е истина цялото електричество от Белене ще се изнася и всичко ти идва в +. Ти такава инвестиция неможе да ти се изплати веднага а и в днешно време при нарастваща икономика и енергийна криза мисля че си е съвсем нужна  Wink
Къде ще се изнася , бре.И на каква цена.Това е икономически проект - трябва да има икономическа логика и обосновка.Не може да се дават десетки милиарди,без да се знае кога ще се върнат.Да не говорим че 1/4 от тези пари ще имат същият ефект при влагане в енергийна ефективност.Да го пускат на борсата тоя проект и си харчете парите за акции.Ставайте  богати.Аз от моите пари за кауза пердута не давам.
А ако АЕЦ Козлодуй попадне под вражески огън си отива половината Бг.Ако имаме и втора АЕЦ,за попадане  под огън си заминава цялото Бг. Grin
Активен

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.  Б. Франклин
Asguard
Това съм аз , Льоклер!
Лейтенант
***

Karma: +98/-80
Неактивен Неактивен

Публикации: 235


Профил
« Отговор #44 -: Декември 17, 2012, 16:49:41 »

От къде я взе тази цифра  *xxx* ОТ две години се говори за цена от 5 до 25 милиарда за постояването на АЕЦ Белене. Единственото сигурно е,че досега са похарчени към милиард лева.
Ако ще си говорим в цифри нека да са проверени и да се каже от къде се черпи информацията. Аз затова досега не съм споменал цифри, защото не мога да бъда сигурен в тяхната истинност.
От доклада на Ейч Ес Би Си.Цената проекта АЕЦ Белене е над десет млрд евро.

„Според икономическия анализ на HSBC при най-оптимистичния сценарий за АЕЦ „Белене“ цената е 10 млрд. и 350 млн. евро, което е над 22 млрд. лв.“
http://fakti.bg/biznes/37235-hsbs-nai-niskata-cena-za-aec-belene-e-22-mlrd-lv
« Последна редакция: Декември 17, 2012, 16:51:33 от Asguard » Активен

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.  Б. Франклин
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!