Imperia Online България  
Април 27, 2024, 14:06:27 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: 20 години назад, а искахме Демокрация ....  (Прочетена 45478 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
The_God
Галин Господинов
Полковник
******

Karma: +490/-443
Неактивен Неактивен

Публикации: 2262


България над всичко


Профил
« Отговор #75 -: Октомври 31, 2010, 13:07:32 »

Ние  българите когато имаме проблем , не гледаме как да го решим  или да  търсим  ново решение, а се обръщаме вечно  назад....   комунизъм--доста хора тук явно се шегувате Sad       
за съжеление е точно така... кратко, точно и ясно казано... *beer* *beer* *beer*
Активен

absolute
Ilian
Капитан
****

Karma: +529/-219
Неактивен Неактивен

Публикации: 371


Strenght & Honour


Профил
« Отговор #76 -: Октомври 31, 2010, 13:11:10 »

решение без преврат няма !!! ясно ли си изразих мнението ... 1 да бъде отгоре не 1000  дет са сменят през няколко год и всеки краде от мен ...от вас ... ако ще да е така ,един да е !!!!
Активен

SOMEBODY
Лейтенант
***

Karma: +342/-262
Неактивен Неактивен

Публикации: 218


Профил
« Отговор #77 -: Октомври 31, 2010, 13:44:31 »

Еми имахме и цар Абсо, за теб нещо промени ли се в положителна посока Huh? Той имоти на каква стойност си възвърна и то реално, защото за другите се говори това е негово, онова е негово и тн, а като направиш справка виждаш, че той или го няма изобщо или има някакви 5-10% акции, но в публичното пространство то е негово, защото има миноритарен дял от примерно 5%  *hmm*
Активен
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #78 -: Октомври 31, 2010, 16:25:37 »

„Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.“ — Бенджамин Франклин

 Smiley
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
Skeletan
Подлеций
Капитан
****

Karma: +675/-272
Неактивен Неактивен

Публикации: 441


В душата ми е мрака!


Профил
« Отговор #79 -: Октомври 31, 2010, 16:37:09 »

Щях да пиша тук много, толкова много, че се спрях. Трябва да има според мен една тема "Що е това тоталитарен режим?", да стане по-ясно, защото мисля, че представата е плашещо изкривена. Няма лошо да се спори за икономически системи, въпреки че и теория, и практика ясно е показала какво е по-ефективно, но когато вземе да се говори за режими и диктатури става страшно. Според мен хората, които използват тези понятия като опция за избор, имат доста сбъркано мислене. Сбъркано и за мен лично - тревожно. Фактът, че имат същото гласоподавателно право като моето, ме притеснява.

Като че за някои потребители реалния живот е като ИО. Влизаш в Отчети-Империя, гледаш показатели като население, прираст, добив на ресурси, събираемост и решаваш коя империя е по-добра. Но дори и в ИО трябва да се минава през Пазар-Банка, а заобикалящата ни действителност е леко по-сложна. В нея съществуват комплексни и продължителни във времето взаимообвръзки, процеси и принципи, и да се правят глобални изводи, почиващи на елементарни съждения, е грешно.
Отделно в Отчети-Империя има бъг, което може да се очаква по принцип за ИО. Гледали ли сте българския филм "Кит"? Точно такъв бъг.

Искам да ви разкажа съвсем накратко за времето преди, по спомени на родителите ми, мои спомени, спомени на близки.

Как например си купуваш кола през комунизма в България?
Понеже тогава е било приказка и всичко е било толкова чудесно, успели сме да спестим парички за кола. Имаме избор - Лада, Трабант, Зас, Москвич. Една лада струва към 8000 лева, при заплата на майка ми от 120 лв. месечно, на баща ми 160 лв. Но както казах, събрали сме парички и ще си купуваме кола. Първо - правим депозитна вноска от 1500 лв. в Държавно Стопанско Обединение "Мототехника и автосервиз". Там ни вписват в специален регистър за желания от нас автомобил, получаваме бордеро с номерче. После следва голямото чакане да ни дойде реда. Баща ми например е чакал 14 години за неговия, до 89-та. Много хора внасят много пари, това е условие да те впишат и да почнеш да чакаш. Няма лихви, какви са тези неща. Държавата се кредитира от собствените си граждани, безлихвено. Идва 89-та и баща ми така и не дочаква реда си. ДСО "Мототехника и автосервиз" е закрито. Прието е паричките да се върнат на тези, които са внесли и не са дочакали. Баща ми получава 3000 лв., това си е печалба. Сега няма да ви казвам какво е можело да си купиш с 1500 лв. 77-ма и какво с 3000 лв. през 89-та. Няма, защото е срамно.
Има вратичка, разбира се, както всичко тогава. Мототехника организира търгове за автомобили, които са с дефекти или са ударени при транспортирането. Техниците, работещи там, протоколират за повредени съвсем редовни автомобили, за което получават своя рушвет. Както всеки навсякъде тогава, нещо нормално. Там Ладата се продава средно за 38 000 лв. Пак нормално, на търга играят много хора, отчаяни, хора с пари без автомобили, чакащи с години. Да имаш пари и да няма какво да си купиш - безценно!

Как си купуваш жилище?
1200 лв. вносчица, няма как да се мине без безлихвен кредит за държавата. Записват те в регистърче в СМК, получаваш си номерче и започваш да чакаш с години. Но ето уловката тук - има лихвоточки. Колкото повече внасяш, колкото повече кредитираш, толкова повече лихвоточки трупаш и толкова по-голям е шансът ти да доживееш да дойде реда ти. Все още тези лихвоточки, това наследство съществува. Сега се връщат само при покупка. Баба ми например още има да  взема лихвооточки. Какви пари е дала тогава и каква стойност ще получи сега - без коментар. Едно семейство може да има едно жилище и една вила. Повече не може. Защо? Ами защото така! Всички трябва да имат до едно жилище и една вила. Ако и двамата съпрузи чакат, ако и на двамата им дойде реда по едното чудо, ако имат пари да закупят две жилища - тогава хит е бил разводът. Развеждат се, за да узаконят имотите, и пак се женят. Кеф!

Как се пазарува в кореком?
Обикновеният българин не може да пазарува в кореком, там има вноски стоки, там има разврат. В корекомите пазаруват или чужденци, или българи, работили в чужбина. Чужденците пазаруват срещу валута, българите - срещу купони. Ако си получил доход от чужбина във вид на чужда валута, то имаш задължението на границата да го внесеш в БНБ. Българите не могат да притежават чужда валута. Срещу вноската получаваш купонче, с което евентуално да пазаруваш.
Обикновеният българин не може да притежава стоки, купени от кореком. Ако комшията ти е работил в чужбина и се е сдобил с талонче за покупка на вноски стоки, замолиш го да ти купи нещо, платиш му го по-скъпо, лошите чичковци полицаи ще дойдат у вас и ще конфискуват вносните стоки. Ти нямаш право да имаш вносен телевизор, нямаш. Баща ми се е запознал с панамец, който учил в Габрово. При курс 1 долар = 1 лев, при който обръщала БНБ, за панамеца е било доста по-изгодно да ги обърне 1 към 3лв. при курса на баща ми. Купил части за кола, касетофон за кола от корекома и ги дал на баща ми, съответно баща ми му ги платил в лева, при 1 към 3. После лошите дошли и ги конфискували по сигнал. Доносници в тава общество дал Господ!
Българинът извършва валутно престъпление, ако притежава в себе си чужда валута. Не може да има внос на стоки, защото първо това нарушава принципите на затворената икономическа система, второ - курса на БНБ е фалшив и един долар въбоще не струва един лев, трето - западните страни не искат левове. Така че държавата ако внесе нещо, ще иска чужда валута срещу него, ами не левчета, щото левчетата може да си ги печата и сама, ама запада не ги ще.

Как се купува телевизор?
Ами в Габрово се купуваше само от "Електродом". Няма другаде. Пак имаш избор - Рубин, Електрон... Един Електрон струваше около 800 лв. при м. заплата от 120-160. Не стига, че ти продават само боклуци на такива цени, ами и боклуците ги няма, просто свършват бързо. Така че имаш пари, няма какво да купиш - невероятно!

Как се ходи на заведение?
Габрово е работнически град. Почти всички градове са работнически, без Варна, Бургас, София например, които са туристически. В работническия град нощния живот свършва в 23 часа, всички заведения затварят тогава. За да може хората да се наспят и да са работоспособни на другия ден. Нямаш право на избор.

Как се ходи на гости?
Ами да речем имате познати в Петрич. Състуденти сте били, приятели. Искате да му отидете на гости, да ама не може толкова просто, да се дигнете за Петрич. Не, първо трябва да поискате разрешение от властта, защото Петрич е погранична зона. Пускате си молба, пишете при кого отивате, за колко време ще останете, каква е целта на вашата визита, кой сте вие, откъде се познавате. Чиновникът разглежда молбата, проучва информацията за вас. А може просто да каже: Къде ще ходи тоя, пиши му отказ! Отказът не се обжалва, това да не ви е правова държава. Пред кого да обжалваш, всичко е едно.

Как можеш да живееш в друг град?
Трудно. Ако си роден в един град, би трябвало да живееш там и да умреш там. Трудно се одобряват молби за промяна на гражданството от един град в друг. Причини важни трябват! Ако си разпределен да работиш в друг град - работиш, после трябва да се върнеш. Естествено, хит в решаването на този проблем пак е гражданския брак. Тогава може.

Как се кандидатства в учебно заведение?
Можеш да го направиш само в едно висше учебно заведение. Ако не те приемат, ебавай се, чакай другата година. Нямаш право да кандидастваш например в две, три, повече, не. При езиковите гимназии имаш право да опиташ в една с чужд западен език и една с руски. Не може в много, какво е това?! Като завършиш - разпределение. Трябва да работиш минимум три години по специалността, където са те разпределили. Ако няма място в твоя град, пращат те където има. Не можеш да избираш, нали си учил, това е! Не можеш да работиш нещо друго, няма кой да те назначи, нямаш бележка от "Работна сила". Без бележка от там не можеш да работиш никъде. За да получиш бележка, трябва да си отработил трите години, освен ако от някъде другаде не те изискат с писмо като ценен кадър. Та това е вратичка. Където има вратички, има рушвети. Не можеш да решиш да работиш нещо друго просто така. От "Работна сила" трябва да преценят имаш ли нужната квалификация, можеш ли да работиш това, което искаш. Някой друг преценява вместо вас, вместо работодател, някой друг от "Работна сила". Те казват къде ще работиш, те казват къде можеш да работиш и къде не можеш. Бележката от "Работна сила" е изключително важна за живота ви. Ако ще ставате обаче кравар например, може, без проблем, ще получите бележка, няма да ви се искат три години, нищо. За животновъдството може, защото така е решила партията. Също ако ще ставате ватман в София, а също и миньор. Ако станете миньор може да отбиете и военната си служба, просто трябва да сключите 5 годишен договор за бачкаторство, това е партийна политика, трябва да се копаят ресурси.

Веспасиан е прав, комунизъм - това звучи смешно!

« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 17:08:11 от Skeletan » Активен

Компромисът е добър чадър, но лош покрив.
Skeletan
Подлеций
Капитан
****

Karma: +675/-272
Неактивен Неактивен

Публикации: 441


В душата ми е мрака!


Профил
« Отговор #80 -: Октомври 31, 2010, 16:45:57 »

Всъщност, как да се върне комунизма? Той си отиде сам, защото осъзна, че мечтания социализъм е фикция. Нямаше преврат, нямаше революционни движения, всичко се смазваше в зародиш. Държавната машина в лицето на ДС действаше, лагерите се пълнеха. Който дръзне да каже или да помисли нещо еретично, нещо против властта, беше пращан в Скравена да чука камъни докато умре на скалите или в Белене да го ядат прасетата. Колко са застреляни без съд и присъда?! Нали затова и викат "тихата революция", защото е революция в мисленето. То не е революция, ами прозрение. Не отвън, ами отвътре в партията. Горбачов започна перестройката, защото там осъзнаха, че този строй е обречен, фалшивост, която се саморазрушава. Тя не може да съществува. Започнаха промяна, частна собственост, реформа. Комунизмът е обречен като система. Къщичката от карти се срина, самичка, натежаха и картите, надстройките. Как някой би искал да се върне нещо, което само доказа, че не може да съществува, което отмря от само себе си?! За което плащаме още? Онзи комунизъм като икономическа система е невъзможен. А като политическа система - кошмарен!
Активен

Компромисът е добър чадър, но лош покрив.
Skeletan
Подлеций
Капитан
****

Karma: +675/-272
Неактивен Неактивен

Публикации: 441


В душата ми е мрака!


Профил
« Отговор #81 -: Октомври 31, 2010, 16:49:20 »

Кошмарен, вреден, зъл и антихуманен!
Активен

Компромисът е добър чадър, но лош покрив.
Afrodita
Гост
« Отговор #82 -: Октомври 31, 2010, 16:54:10 »

Кошмарен, вреден, зъл и антихуманен!
Кой  Grin?
Активен
Skeletan
Подлеций
Капитан
****

Karma: +675/-272
Неактивен Неактивен

Публикации: 441


В душата ми е мрака!


Профил
« Отговор #83 -: Октомври 31, 2010, 16:59:32 »

Аз не разбрах вие искате или не искате да отглеждате детето си в клетка?
Защото писахте, че не може да го затворите в клетка. В клетка един на един наистина не би било хубаво. Ако отделим едно селце, както  в "Селото", сигурно също ще е неприятно малко. Град може би? Не, най-добре да направим държавата една клетка. Песни се пеят, планове се преизпълняват, вождове се преизбират... Клетка голяма, широка и удобна.
Активен

Компромисът е добър чадър, но лош покрив.
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #84 -: Октомври 31, 2010, 17:08:34 »

Щях да пиша тук много, толкова много, че се спрях. Трябва да има според мен една тема "Що е това тоталитарен режим?", да стане по-ясно, защото мисля, че представата е плашещо изкривена. Няма лошо да се спори за икономически системи, въпреки че и теория, и практика ясно е показала какво е по-ефективно, но когато вземе да се говори за режими и диктатури става страшно. Според мен хората, които използват тези понятия като опция за избор, имат доста сбъркано мислене. Сбъркано и за мен лично - тревожно. Фактът, че имат същото гласоподавателно право като моето, ме притеснява.

Като че за някои потребители реалния живот е като ИО. Влизаш в Отчети-Империя, гледаш показатели като население, прираст, добив на ресурси, събираемост и решаваш коя империя е по-добра. Но дори и в ИО трябва да се минава през Пазар-Банка, а заобикалящата ни действителност е леко по-сложна. В нея съществуват комплексни и продължителни във времето взаимообвръзки, процеси и принципи, и да се правят глобални изводи, почиващи на елементарни съждения, е грешно.
Отделно в Отчети-Империя има бъг, което може да се очаква по принцип за ИО. Гледали ли сте българския филм "Кит"? Точно такъв бъг.

Искам да ви разкажа съвсем накратко за времето преди, по спомени на родителите ми, мои спомени, спомени на близки.

Как например си купуваш кола през комунизма в България?
Понеже тогава е било приказка и всичко е било толкова чудесно, успели сме да спестим парички за кола. Имаме избор - Лада, Трабант, Зас, Москвич. Една лада струва към 8000 лева, при заплата на майка ми от 120 лв. месечно, на баща ми 160 лв. Но както казах, събрали сме парички и ще си купуваме кола. Първо - правим депозитна вноска от 1500 лв. в Държавно Стопанско Обединение "Мототехника и автосервиз". Там ни вписват в специален регистър за желания от нас автомобил, получаваме бордеро с номерче. После следва голямото чакане да ни дойде реда. Баща ми например е чакал 14 години за неговия, до 89-та. Много хора внасят много пари, това е условие да те впишат и да почнеш да чакаш. Няма лихви, какви са тези неща. Държавата се кредитира от собствените си граждани, безлихвено. Идва 89-та и баща ми така и не дочаква реда си. ДСО "Мототехника и автосервиз" е закрито. Прието е паричките да се върнат на тези, които са внесли и не са дочакали. Баща ми получава 3000 лв., това си е печалба. Сега няма да ви казвам какво е можело да си купиш с 1500 лв. 77-ма и какво с 3000 лв. през 89-та. Няма, защото е срамно.
Има вратичка, разбира се, какво всичко тогава. Мототехника организира търгове за автомобили, които са с дефекти или са ударени при транспортирането. Техниците, работещи там, протоколират за повредени съвсем редовни автомобили, за което получават своя рушвет. Както всеки навсякъде тогава, нещо нормално. Там Ладата се продава средно за 38 000 лв. Пак нормално, на търга играят много хора, отчаяни, хора с пари без автомобили, чакащи с години. Да имаш пари и да няма какво да си купиш - безценно!

Как си купуваш жилище?
1200 лв. вносчица, няма как да се мине без безлихвен кредит за държавата. Записват те в регистърче в СМК, получаваш си номерче и започваш да чакаш с години. Но ето уловката тук - има лихвоточки. Колкото повече внасяш, колкото повече кредитираш, толкова повече лихвоточки трупаш и толкова по-голям е шансът ти да доживееш да дойде реда ти. Все още тези лихвоточки, това наследство съществува. Сега се връщат само при покупка. Баба ми например още има да  взема лихвооточки. Какви пари е дала тогава и каква стойност ще получи сега - без коментар. Едно семейство може да има едно жилище и една вила. Повече не може. Защо? Ами защото така! Всички трябва да имат до едно жилище и една вила. Ако и двамата съпрузи чакат, ако и на двамата им дойде реда по едното чудо, ако имат пари да закупят две жилища - тогава хит е бил разводът. Развеждат се, за да узаконят имотите, и пак се женят. Кеф!

Как се пазарува в кореком?
Обикновеният българин не може да пазарува в кореком, там има вноски стоки, там има разврат. В корекомите пазаруват или чужденци, или българи, работили в чужбина. Чужденците пазаруват срещу валута, българите - срещу купони. Ако си получил доход от чужбина във вид на чужда валута, то имаш задължението на границата да го внесеш в БНБ. Българите не могат да притежават чужда валута. Срещу вноската получаваш купонче, с което евентуално да пазаруваш.
Обикновеният българин не може да притежава стоки, купени от кореком. Ако комшията ти е работил в чужбина и се е сдобил с талонче за покупка на вноски стоки, замолиш го да ти купи нещо, платиш му го по-скъпо, лошите чичковци полицаи ще дойдат у вас и ще конфискуват вносните стоки. Ти нямаш право да имаш вносен телевизор, нямаш. Баща ми се е запознал с панамец, който учил в Габрово. При курс 1 долар = 1 лев, при който обръщала БНБ, за панамеца е било доста по-изгодно да ги обърне 1 към 3лв. при курса на баща ми. Купил части за кола, касетофон за кола от корекома и ги дал на баща ми, съответно баща ми му ги платил в лева, при 1 към 3. После лошите дошли и ги конфискували по сигнал. Доносници в тава общество дал Господ!
Българинът извършва валутно престъпление, ако притежава в себе си чужда валута. Не може да има внос на стоки, защото първо това нарушава принципите на затворената икономическа система, второ - курса на БНБ е фалшив и един долар въбоще не струва един лев, трето - западните страни не искат левове. Така че държавата ако внесе нещо, ще иска чужда валута срещу него, ами не левчета, щото левчетата може да си ги печата и сама, ама запада не ги ще.

Как се купува телевизор?
Ами в Габрово се купуваше само от "Електродом". Няма другаде. Пак имаш избор - Рубин, Електрон... Един Електрон струваше около 800 лв. при м. заплата от 120-160. Не стига, че ти продават само боклуци на такива цени, ами и боклуците ги няма, просто свършват бързо. Така че имаш пари, няма какво да купиш - невероятно!

Как се ходи на заведение?
Габрово е работнически град. Почти всички градове са работнически, без Варна, Бургас, София например, които са туристически. В работническия град нощния живот свършва в 23 часа, всички заведения затварят тогава. За да може хората да се наспят и да са работоспособни на другия ден. Нямаш право на избор.

Как се ходи на гости?
Ами да речем имате познати в Петрич. Състуденти сте били, приятели. Искате да му отидете на гости, да ама не може толкова просто, да се дигнете за Петрич. Не, първо трябва да поискате разрешение от властта, защото Петрич е погранична зона. Пускате си молба, пишете при кого отивате, за колко време ще останете, каква е целта на вашата визита, кой сте вие, откъде се познавате. Чиновникът разглежда молбата, проучва информацията за вас. А може просто да каже: Къде ще ходи тоя, пиши му отказ! Отказът не се обжалва, това да не ви е правова държава. Пред кого да обжалваш, всичко е едно.

Как можеш да живееш в друг град?
Трудно. Ако си роден в един град, би трябвало да живееш там и да умреш там. Трудно се удобряват молби за промяна на гражданството от един град в друг. Причини важни трябват! Ако си разпределен да работиш в друг град - работиш, после трябва да се върнеш. Естествено, хит в решаването на този проблем пак е гражданския брак. Тогава може.

Как се кандидатства в учебно заведение?
Можеш да го направиш само в едно висше учебно заведение. Ако не те приемат, ебавай се, чакай другата година. Нямаш право да кандидастваш например в две, три, повече, не. При езиковите гимназии имаш право да опиташ в една с чужд западен език и една с руски. Не може в много, какво е това?! Като завършиш - разпределение. Трябва да работиш минимум три години по специалността, където са те разпределили. Ако няма място в твоя град, пращат те където има. Не можеш да избираш, нали си учил, това е! Не можеш да работиш нещо друго, няма кой да те назначи, нямаш бележка от "Работна сила". Без бележка от там не можеш да работиш никъде. За да получиш бележка, трябва да си отработил трите години, освен ако от някъде другаде не те изискат с писмо като ценен кадър. Та това е вратичка. Където има вратички, има рушвети. Не можеш да решиш да работиш нещо друго просто така. От "Работна сила" трябва да преценят имаш ли нужната квалификация, можеш ли да работиш това, което искаш. Някой друг преценява вместо вас, вместо работодател, някой друг от "Работна сила". Те казват къде ще работиш, те казват къде можеш да работиш и къде не можеш. Бележката от "Работна сила" е изключително важна за живота ви. Ако ще ставате обаче кравар например, може, без проблем, ще получите бележка, няма да ви се искат три години, нищо. За животновъдството може, защото така е решила партията. Също ако ще ставате ватман в София, а също и миньор. Ако станете миньор може да отбиете и военната си служба, просто трябва да сключите 5 годишен договор за бачкаторство, това е партийна политика, трябва да се копаят ресурси.

Веспасиан е прав, комунизъм - това звучи смешно!


Уникално точно..Това имах в предвид при опита ми за икономически анализ на така наречения социализъм, а всъщност извратена тоталитарна система , престъпен ред ,сложен на една плоскост с фашизма.
Ще ви разкажа и аз нещо..Не е свързано с вечното редене на опашки..Дядо ми/всъщност брат на баба/ специализира медицина в Източна Германия/и това чудо го имаше тогава , скрито зад огромна стена , издигната незнайно защо от източната страна и великия СССР/ 5 години..И получава разпределение в родопско село!!!..Съответно си хваща чукалата и минава целият ад наречен , бягство на Запад/защо ли трябва да бяга човек , да прескача огради и да го стрелят , като е толкова добре при соца - да отворят границите и всеки да си избира къде да стои/..Синът му/мой вуйчо или чичо-не съм много сигурен какво се пада точно/ , остава в България..През 1977г , дядо му изпраща 6 чифта дънки и 100 Д.М. Три дни по-късно в къщи нахлува Народната милиция , вуйчо е осъден заради притежанието на валута и или трябва да плати 5000лв или да лежи в затвора..Баба изтегли заеми и плати парите , а вуйчо се хвана да копае тунели,за да успее да и върне парите..Един ден преди рожденният му ден през 1979г го видях за последно - отиде да замести разболял се колега,прати 2 бири на баща ми да се почерпи, а на сутринта казаха , че тунела се е срутил и всички са загинали..Не знам дали ясно си давате сметка , колко хора са били изселвани , репресирани ,преследвани и убивани за подобни неща , в системата , която ви изглежда толкова миловидна 21 години по-късно..
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #85 -: Октомври 31, 2010, 17:20:28 »

Просто ми се иска да си отговорите на едничък прост въпрос - след като системата претендираше да е по-добра и всичко беше щастливо и безметежно, защо бяха затворени границите и хората не можеха да пътуват свободно?! Защо Запада не го направи, а го направи "нашия велик" социалистически блок?
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
Afrodita
Гост
« Отговор #86 -: Октомври 31, 2010, 17:29:04 »

Темата пуснах с друга мисъл в главата... Някой видя ли клипа от първия пост ... Мен ме накара да се разплача .... Тогава преди 20 години е имала хора които са възстанали срещу този режим, борили са се за пустата Демокрация, а сега тази Демокрация ни убива... Може би в друга държава е добър начин за управление, ама тука нещатата се пооакаха .... За 20 год. аз не виждам прогрес, освен, че може да отидеш в чужбина, да си купиш каквото искаш (ако имаш пари), да ползваш всички облаги на свободното общество, но да мизерстваш в тази прекрасна страна ... Може би не всички тук мизерстват и се чудят как да си платят сметките, но аз със 153 лв. борса, които държавата ми дава и със скромен доход на съпруга ми, се чудя, дали не е по-добре да съм живяла преди 30 години, па макар и в лишение .... Защото сега живея, ама не го чувствам като живот.... ограбват ме тези които преди имахме право да изберем сами ... съсипват живота ми и ме карат да се чувствам като идиот в държава Идиотия ...
Сега ги няма хората, които протестираха, няма и да ги има ... може би ги е страх ...? А преди също се страхуваха от Партията, но застанаха против нея - нали?
Не ме разбирайте грешно .... иска ми се от двата начина на управление да се събере най-доброто и да стане нещо, но уви  *pardon* Не ми казвайте, че само лошо сте видели по социалистическо време, защото и това ще е една лъжа, безспорно има много негативи, но си има и плюсове....
« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 17:35:09 от Afrodita » Активен
Afrodita
Гост
« Отговор #87 -: Октомври 31, 2010, 17:38:14 »

http://www.vbox7.com/play:ea9d719a

Ето го отново и сега гледайки го отново и отново си мисля, дали една Гражданска война не би накарала тези пусти управници да се замислят - КЪДЕ СГРЕШИХА?Huh?
Активен
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #88 -: Октомври 31, 2010, 17:44:04 »

Дори само за това , че днес не преследват хора защото имат 100 евро , не вкарват по затворите за един виц и можете свободно да пътувате и да изкажете мнението си , се радвам че ония тъмни времена ги няма..Има исторически обусловени етапи , които колкото и да ни се иска , няма как да пропуснем..Такъв един от тях е дивото първоначално натрупване на капитала..България ще се оправи , а хората ,участвали в престъпното преразпределение на националният капитал , ще са бъдещият икономически елит..Не е подминало никой това , няма да подмине и нас..Не може все като дребни балкански хитреци да искаме да прескачаме лошото..Капитализма изначало е заченат в грях , но няма друга доказана конкурентна икономическа система..Иронията е , че именно хората , които натрупаха по престъпен начин капитала си , ще имат най много нужда от развита средна класа и висок стандарт и потребление и от игра по правилата..Така че и това ще го бъде..Само дето едно поколение /и то моето/ , ще отнесе на гърба си всичко..Така било писано..Поне живяхме в интересни времена..Чак сега , като се замисля виждам защо е наречено проклятие това пожелание.
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
Skeletan
Подлеций
Капитан
****

Karma: +675/-272
Неактивен Неактивен

Публикации: 441


В душата ми е мрака!


Профил
« Отговор #89 -: Октомври 31, 2010, 17:48:19 »

Аз гледах клипа. Събитията там не са протест срещу режима. Това са кадри от митинги и запомнящи се събития след падането на режима. Много малко хора са се борили за демокрацията и повечето от тях са само кости по лагерите. Демокрацията дойде естествено като алтернатива на провалилия се начин на управление. Хората сега протестират, това не протестираха. Ако не виждате, през ден всеки иска нещо. Тогава нямаше гък, нямаше стон, нямаше ропот. Само тук таме някой виц, скришом. Хората не са се изправяли против режима никога, имаше само митинги във възхвала на вожда.

Вие пак говорите за избор. Бихте избрала да живеете при онези условия, а не при тези. Хубаво. Вие не разбирате, че онези условия са изкуствено създадени, говорим чисто икономически. Ресурсът за тяхното поддържане свърши. Режимът, понеже не можеше да ги поддържа повече, си замина.
Активен

Компромисът е добър чадър, но лош покрив.
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!