Imperia Online България  
Април 27, 2024, 10:52:58 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: 20 години назад, а искахме Демокрация ....  (Прочетена 45470 пъти)
0 Членове и 2 Гости преглежда(т) тази тема.
Kilgor
Гост
« Отговор #135 -: Ноември 01, 2010, 11:54:19 »

айде дайте да разпределим една минимална работна заплата ...колко е - 270лв /+-10лв/
 - храна на месец - 150лв
 - сметки - 76лв
 - транспорт - 22дни х 2лв - 44лв
- трябва да се включите в споменатите  суми....за всичко,което ви е необходимо отгоре....не знам какво ще правим - ще крадем ли,какво да правим...вие ми кажете
....а какво ще обличаме пък изобщо не ми се мисли *hihi*....а ако имате дете - обяснете ми как ще го пратите на училище...изобщо хиляди въпроси мога да задам

С минимална заплата семейство и дете не могат да се издържат. С минималната заплата един сам човек, може да остане жив. Както е писал един писател "... това което печелеше не му позволяваше да живее, но му пречеше да умре..." Който иска нещо повече от това да е жив и сам, следва да изкарва повече от минимална заплата. Ако той не може, такава му е съдбата и точка. Ако той може , но ситуацията в обществото не го позволява - това е лошо и несправедливо и трябва да се вземат мерки за промяна. В най-лошия случай да се смени обществото/страната и така.
Активен
SOMEBODY
Лейтенант
***

Karma: +342/-262
Неактивен Неактивен

Публикации: 218


Профил
« Отговор #136 -: Ноември 01, 2010, 12:02:10 »

айде дайте да разпределим една минимална работна заплата ...колко е - 270лв /+-10лв/
 - храна на месец - 150лв
 - сметки - 76лв
 - транспорт - 22дни х 2лв - 44лв
- трябва да се включите в споменатите  суми....за всичко,което ви е необходимо отгоре....не знам какво ще правим - ще крадем ли,какво да правим...вие ми кажете
....а какво ще обличаме пък изобщо не ми се мисли *hihi*....а ако имате дете - обяснете ми как ще го пратите на училище...изобщо хиляди въпроси мога да задам

Еми в тоя ред на мисли, как са оцелявали тия хора по времето на комунизма, които взимаха по-малко от 100лв или тези които бяха репресирани и не им даваха работа, защото за да започнеш работа тогава се взимаше бележка от ОФ. А и колко хора в БГ реално взимат мин раб заплата, ама реално, защото повечето ги осигуряват на МРЗ за съответната длъжност, но реално взимат доста повече. Само в сферата на хотелиерството и ресторантьорството, този процент сигурно е над 80%. Реално още по татово време имаше един много точен виц, в който той казваше, че е лидер на 9млн факири, изкарват по 100 а харчат по 400 Smiley Положението сега мисля е доста идентично, има цели отрасли където допълнителните придобивки са в пъти над раб заплата.
Активен
Kilgor
Гост
« Отговор #137 -: Ноември 01, 2010, 12:04:51 »

Държавата плаща за да има качествен персонал, за да може компании като Майкрософт да инвестират за БГ, да отварят работни места, да повишават БВП, да плащат данъци и да вдигат покупателната способност на населението, за да може икономиката да процъфтява и по този начин и държавата да става по-богата. В една Германия образованието е безплатно, но е на ниво и както се вижда тя най-лесно преодоля кризата от развитите икономики. Просто добрата социална политика, води до висока производителност, ако е регулирана правилно, което пък води до по-високи приходи за държавата, по-големи резерви и тн, които пък позволяват пак на държавата в трудни времена да подпомага бизнеса, както и да създава временна изкуствена заетост и за хора и за фирми.

Така би трябвало да е..

Но на практика се получава друго. Някой плаща данъци, от които се финансира образованието на хора, които след това отиват да осребрят придобити знания в чужбина.. Доста грозно изтичане на данъци и мозъци.

Знанието е пари. Струва пари да бъде придобито и след това бива продавано срещу пари. Ако си купил своето знание със собствени средства, продавай го където искаш. Но ако някой друг ти го е платил, то ти си му задължен. Ако частна компания е забелязала твоя талант и ти е платила висшето образование, то ти сключваш договор според който си задължен да работиш за тази компания или да се откупиш срещу солидна неустойка. Няма логика да е по-различно с държавите и данъците. За това смятам е по-добра западната система в която всеки си плаща за образованието или ако няма възможност, но има способности му го плащат, но с договор да работи за този който го е платил. Висшето образованиие ( което е професионално такова - дава професия ) е привилегия за която се плаща. Така е нормално.
Активен
SOMEBODY
Лейтенант
***

Karma: +342/-262
Неактивен Неактивен

Публикации: 218


Профил
« Отговор #138 -: Ноември 01, 2010, 12:25:44 »

Англо-саксонската с-ма има платено образование, в континентална Европа, има доста безплатно такова, както има и платено де. Тук вече моделите доста се различават и се измества сериозно темата. Аз лично съм привърженик на континенталния икономически модел, но това не е важно тук. Голяма част от хората, които бягат, реално и учат навън за да се реализират в професиите си, така че малко хора се възползват от безплатното висше тук за да го практивкуват навън. При средното го има тоя проблем, но няма как да се преборим с това нещо, освен ако тук няма един работещ икономически модел, а това сигурно ще стане, ама след няколко години или десетки години Smiley
Активен
LadyROVENA
Сержант
**

Karma: +127/-101
Неактивен Неактивен

Публикации: 76


Nobody move.. I droped my brain!


Профил
« Отговор #139 -: Ноември 01, 2010, 12:27:03 »

Еми в тоя ред на мисли, как са оцелявали тия хора по времето на комунизма, които взимаха по-малко от 100лв или тези които бяха репресирани и не им даваха работа, защото за да започнеш работа тогава се взимаше бележка от ОФ. А и колко хора в БГ реално взимат мин раб заплата, ама реално, защото повечето ги осигуряват на МРЗ за съответната длъжност, но реално взимат доста повече. Само в сферата на хотелиерството и ресторантьорството, този процент сигурно е над 80%. Реално още по татово време имаше един много точен виц, в който той казваше, че е лидер на 9млн факири, изкарват по 100 а харчат по 400 Smiley Положението сега мисля е доста идентично, има цели отрасли където допълнителните придобивки са в пъти над раб заплата.
минималната заплата по комунистическо време е била 120лв
транспорта например е бил 6ст х 22дни - 1,32лв
храната да я сравняваме ли - да вземем едно кисело мляко - сега е примерно 0,60 - тогава 11ст,

...айде обяснете ми как всичко, което имам е придобито от родителите ми на онова време - учителка и работник в Кремиковци....как са могли да си позволят жилище,кола,всяка година семейна почивка на море,вила,да отгледат и изучат децата си...и дори не са били никога партийци....дори не са кореняци софиянци....дошли са и са започнали тук от нулата....
....а и не съм само аз - имам много приятели и приятелки,които имат нещо от родителите от онова време,ако трябваше да е от сега- щяхме да имаме мушмули *pardon*
....а и средното ми образованието  е безплатно и смея да твърдя,че е много по-качествено от едно висше придобито в момента

....и да не вземете да ми обяснявате,че са присвоявали или нещо такова....защото възпитанието от онова време и разбиранията,че трябва да се живее честно е в стотици пъти по-силно от това на сегашното поколение
« Последна редакция: Ноември 01, 2010, 12:40:15 от LadyROVENA » Активен

Тук всеки е НЯКОЙ, ако някой не е НЯКОЙ - той не е тук!*BOSS*
Ако се довериш на някого напълно - ще получиш или приятел за цял живот или урок за цял живот
LadyROVENA
Сержант
**

Karma: +127/-101
Неактивен Неактивен

Публикации: 76


Nobody move.. I droped my brain!


Профил
« Отговор #140 -: Ноември 01, 2010, 12:45:31 »

и може да не съм имала дънки,но съм имала истинско щастливо детство...смея да твърдя *pardon*
Активен

Тук всеки е НЯКОЙ, ако някой не е НЯКОЙ - той не е тук!*BOSS*
Ако се довериш на някого напълно - ще получиш или приятел за цял живот или урок за цял живот
SOMEBODY
Лейтенант
***

Karma: +342/-262
Неактивен Неактивен

Публикации: 218


Профил
« Отговор #141 -: Ноември 01, 2010, 12:45:49 »

минималната заплата по комунистическо време е била 120лв
транспорта например е бил 6ст х 22дни - 1,32лв
храната да я сравняваме ли - да вземем едно кисело мляко - сега е примерно 0,60 - тогава 11ст,

...айде обяснете ми как всичко, което имам е придобито от родителите ми на онова време - учителка и работник в Кремиковци....как са могли да си позволят жилище,кола,всяка година семейна почивка на море,вила,да отгледат и изучат децата си...и дори не са били никога партийци....дори не са кореняци софиянци....дошли са и са започнали тук от нулата....
....а и не съм само аз - имам много приятели и приятелки,които имат нещо от родителите от онова време,ако трябваше да е от сега- щяхме да имаме мушмули *pardon*
....а и средното ми образованието  е безплатно и смея да твърдя,че е много по-качествено от едно висше придобито в момента

6ст беше едно билетче, сега е 70 мисля, не съм много сигурен. ОК тук си права, права си и при киселото мляко, обаче луканката беше 16лв, кашкавал тип Витоша около 5лв, сирене краве около 3лв, банани 3лв, китайски БМХ 400 лв, обикновен касетофон тип дек 700лв и тн. За жилищата еми ОК браво на вашите, но не може да се отрече, че сега имаше сериозен строителен бум и доста хора си купиха апартаменти на изплащане, нещо което всъщност и тогава го е имало, повечето апартаменти са се изплащали по 20г, вилните зони и сега процъфтяват, само дето може би са заменени от курортни такива ( Банско, Сл. Бряг и тн ). Аз също имам доста приятели и познати, които са си взели жилища и някой от тях и ваканционни такива, не по онова време. Относно образованието ти, няма как да го коментирам, но знам доста хора с висше образование от татово време, които реално все едно нищо не знаят, защото технологиите толкова са се променили в някой области, че те просто са невежи, лошото е че точно в тия области сега тепърва се изграждат и специалисти във ВУЗ-овете и образованието в предните години и там не беше нещо по-добро. Просто все още има много кадровици, вкл и по ВУЗ-овете които ако знаят език, то това е руски само и няма как дори да се образоват и да си актуализират знанията, но идва едно ново поколение от млади и амбициозни хора, които владеят по 1-2 и повече езици, специализират и навън, както и по разни програми посещават много конференции и други събитя и точно те са хората, които ще актуализират знанието и ще го предадат на новото поколение. Все пак това е една радикална промяна, не само в обществения строй, а и в знанието и тя отнема много време, в БГ още повече, защото реално старите функционери, не бяха изместени и отстранени, което няма как да доведе до напредък, преди тези хора да бъдат заменени от нови, по-знаещи.
Активен
LadyROVENA
Сержант
**

Karma: +127/-101
Неактивен Неактивен

Публикации: 76


Nobody move.. I droped my brain!


Профил
« Отговор #142 -: Ноември 01, 2010, 13:13:10 »

спорът може да е безконечен,затова е и излишен - за едни е било добро времето,за други не е било,в момента положението е същото - на някои хора им е добре,на други не дотам...при всички положения за да ги влече хората носталгията по онова време,значи сега нещо куца и не се вижда приемлива алтернатива на практика...защото  на теория винаги има *freak*....така или иначе миналото няма как да се върне,затова по-скоро вместо да коментираме какво е било и какво не е,по-добре да видиме какво ще бъде *xxx*
Активен

Тук всеки е НЯКОЙ, ако някой не е НЯКОЙ - той не е тук!*BOSS*
Ако се довериш на някого напълно - ще получиш или приятел за цял живот или урок за цял живот
LadyROVENA
Сержант
**

Karma: +127/-101
Неактивен Неактивен

Публикации: 76


Nobody move.. I droped my brain!


Профил
« Отговор #143 -: Ноември 01, 2010, 14:47:53 »

ще ме простите,ама ме досърбя езика  Grin
6ст беше едно билетче, сега е 70 мисля, не съм много сигурен. ОК тук си права, права си и при киселото мляко, обаче луканката беше 16лв, кашкавал тип Витоша около 5лв, сирене краве около 3лв, банани 3лв, китайски БМХ 400 лв, обикновен касетофон тип дек 700лв и тн.
веднага мога да кажа,че в момента лично не пазаруваш и не знаеш цените Grin Grin Grin - защото "обачето" ще е крайне излишно
Активен

Тук всеки е НЯКОЙ, ако някой не е НЯКОЙ - той не е тук!*BOSS*
Ако се довериш на някого напълно - ще получиш или приятел за цял живот или урок за цял живот
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #144 -: Ноември 01, 2010, 15:06:22 »

Безплатно , колеги , е само сиренето в капана за мишки..Не сравнявайте цени в пазарна икономика с тези от планова такава...За няма и 5 год / периода 1984-1989 / България формира 9 млрд външен дълг , за покриване дефицита на "безплатните и евтините неща"..Които , какво винаги се оказва , се плащат ведно с лихвите..
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
LadyROVENA
Сержант
**

Karma: +127/-101
Неактивен Неактивен

Публикации: 76


Nobody move.. I droped my brain!


Профил
« Отговор #145 -: Ноември 01, 2010, 15:49:13 »

а как от 90та до 2008 го докарахме на 35,6 милиарда евро... кой дефицит покривахме....пък и без сирене даже *hmm*
Активен

Тук всеки е НЯКОЙ, ако някой не е НЯКОЙ - той не е тук!*BOSS*
Ако се довериш на някого напълно - ще получиш или приятел за цял живот или урок за цял живот
ahilix
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI
Генерал
*******

Karma: +1468/-603
Неактивен Неактивен

Публикации: 3837


MEMENTO MORI


Профил
« Отговор #146 -: Ноември 01, 2010, 15:58:20 »

а как от 90та до 2008 го докарахме на 35,6 милиарда евро... кой дефицит покривахме....пък и без сирене даже *hmm*
35.6 млрд какво?
Активен

Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев,
който донесе безбройни беди на войските ахейски,
прати в подземното царство душите на много герои,
тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.
SOMEBODY
Лейтенант
***

Karma: +342/-262
Неактивен Неактивен

Публикации: 218


Профил
« Отговор #147 -: Ноември 01, 2010, 16:43:57 »

ще ме простите,ама ме досърбя езика  :Dведнага мога да кажа,че в момента лично не пазаруваш и не знаеш цените Grin Grin Grin - защото "обачето" ще е крайне излишно

Много добре знам цените и само лично пазарувам с жената де Smiley Луканката не е 16лв, но има и от 16, кажи кое точно те интересува като цена, не само знам на дребно, но и знам на доста ХС едровите цени Smiley или поне на тези които зареждам Smiley
Активен
nefto
Лейтенант
***

Karma: +266/-364
Неактивен Неактивен

Публикации: 133


Capt_Blood


Профил
« Отговор #148 -: Ноември 01, 2010, 17:08:31 »

айде дайте да разпределим една минимална работна заплата ...колко е - 270лв /+-10лв/
 - храна на месец - 150лв
 - сметки - 76лв
 - транспорт - 22дни х 2лв - 44лв
- трябва да се включите в споменатите  суми....за всичко,което ви е необходимо отгоре....не знам какво ще правим - ще крадем ли,какво да правим...вие ми кажете
....а какво ще обличаме пък изобщо не ми се мисли *hihi*....а ако имате дете - обяснете ми как ще го пратите на училище...изобщо хиляди въпроси мога да задам
Ако направиш подобни сметки, но не с минималната, а със средната ОФИЦИАЛНА заплата в момента (636лв), ще видиш, че в момента се живее по-добре чисто материално, да не говорим колко малко са хората само на официална заплата.
    Друг е въпросът, че възприехме някакви измислени консуматорски "ценности", които ни карат да харчим и да харчим, а ако не можем да си го позволим да се чувстваме нещастни от това. "Демокрацията" в комбинация с липсата на някакъв страх(или вяра) от Бога, от репресии (или вяра в Партията) освободи хората от задръжките им, овълчи ги и ги приближи до животните. "Демокрацията" се оказа поредната утопия, просто няма как при толкова много свобода и защита на "правата" им, всички хора да действат в полза както на себе си, така и на обществото (или поне да не пречат на останалите). Такъв модел на поведение може да бъде наложен само по 3 начина - силово, чрез "промиване на мозъци" или комбинация от горните два метода.
Активен

Цитат на: _petrucci_
Онзи ден влизам в един международен свят да ползвам калкулатора ,ами то какво да видя - баници,кифли,торти,бутилки,писма,призовки,всичко в изобилие.Значи на хората това им е интересно и там се е съсредоточил фирмения мениджмънт.Утре ще празнуваме 8-ми март - ще има сутиени,бодита,тампони,гримове и все нужни неща дори и за притежателите на акаунти от мъжки пол.
LadyROVENA
Сержант
**

Karma: +127/-101
Неактивен Неактивен

Публикации: 76


Nobody move.. I droped my brain!


Профил
« Отговор #149 -: Ноември 01, 2010, 17:23:02 »

35.6 млрд какво?
външен дълг
Активен

Тук всеки е НЯКОЙ, ако някой не е НЯКОЙ - той не е тук!*BOSS*
Ако се довериш на някого напълно - ще получиш или приятел за цял живот или урок за цял живот
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!