Imperia Online България  
Април 25, 2024, 05:04:02 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център  (Прочетена 22762 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
jorometala
Капитан
****

Karma: +126/-356
Неактивен Неактивен

Публикации: 392


АКО НЕ МОЖЕШ ДА ПОБЕДИШ ЧЕСТНО, РЕВИ НА АДМИНА


Профил
« Отговор #75 -: Февруари 06, 2009, 00:27:36 »

Аха.... така се пишеше през 80те години (томът е публикуван през 1983 г.), особено от Петър Петров, който беше човекът, който "обоснова исторически" Възродителния процес. Такава беше линията на Партията (с главно "п"). За жалост повечето даскали са си вземали изпитите по тази история. Всъщност, Цветана Георгиева, един авторите на точно на тази глава в 'многотомната история", значително омекотява тона и дава далеч по-балансирана картина в т.2 на "История на България" (изд. Анубис 1999).
Препоръчаната от мен по-горе нейна статия "Митологизирана реалност ...." наистина си струва да бъде прочетена.     
Но да се върнем на цитираната от теб "многотомна история".
На същото място е написана вопиющата глупост: " .... Османската империя започнала системно и целенасочено ислямизиране на местното население. С това тя целела неговото претопяване в тюркския етнос" (с. 58). Човек да се запита за кой точно "тюркски етнос" иде реч. И един друг въпрос да се запита, ако помохамеданчването е трявало да "тюркизира" (все пак от кумова срама поне не са написали "турцизира") балканското християнско население, защо аджаба българските помаци не са "тюрки", нито са албанците-мюсюлмани, нито пък бошняците. Па и горките те дори не говорят разни "тюркски езици".       

И все пак, дори и там се отдава дължимото на истината, макар и пречупено през призмата на повелите на Партията: " Самата обстановка, създадена от завоевателите, при която принадлежността към исляма съдържала всички предпоставки за преуспяване, а в много случаи при социално немощните и за съществуване", изключва представата за "доброволността" на помюсюлманчванията дори и когато те се осъществяват не със заплаха за живота" (пак там с. 59)
"Присъствието в градовете на хора, които се стремели да запазят своята власт, привилегии или благосъстояние чрез приемане на мюсюлманската религия, обяснява и по-голямата податливост на тази среда към ислямизацията" (сс. 59-61)
Би трябвало да ти направи впечатление и очевадната диспропорция в самия текст - страница и половина отделено на незначителния брой на "единични помохамеданчвания" по социални, икономически и културни причини и едва четвърт страничка за "насилствената ислямизация" (цитираното от теб). Както казах, чете се и се осмисля. Това е особено валидно за публикациите от комунистическо време. 

Що се отнася до "ерес": ерес, ж. - ереста, ереси вж.  Правоговорен речник на българския език, София: Наука и Изкуство, 1975, стр. 183.
Ето как употребява тази дума  любимият ти (види се) Партиен историк Петър Петров, в същата комунистическата многотомна история  в множествено число(т.2., стр. 377): " Поради това именно "всеобщите нападки срещу феодализма и преди всичко нападките срещу църквата, всички революционни, социални и политически учения трябвало да бъдат едновременно и богословски ереси" - цитирайки, разбира се, Маркс и Енгелс....
   


да през 80те години............останалото не го дочетох.

той и дядо Вазов го е писал преди много години

то и поробването де факто е било едно освобождение и приемане в една велика империя....

всички с радост и всенародно веселие са сменяли вярата си....


ЕЙ, Я СЕ ВЗЕМЕТЕ В РЪЦЕ.......ИСТОРИЯТА СИ Е ИСТОРИЯ, КАКТО И ДА Я ПОГЛЕДНЕТЕ. все пак не е толкова отдавна.
Активен

gogoght
Гост
« Отговор #76 -: Февруари 06, 2009, 00:31:05 »

да през 80те години............останалото не го дочетох.

той и дядо Вазов го е писал преди много години

то и поробването де факто е било едно освобождение и приемане в една велика империя....

всички с радост и всенародно веселие са сменяли вярата си....


ЕЙ, Я СЕ ВЗЕМЕТЕ В РЪЦЕ.......ИСТОРИЯТА СИ Е ИСТОРИЯ, КАКТО И ДА Я ПОГЛЕДНЕТЕ. все пак не е толкова отдавна.
*crazy* *crazy* *crazy* Явно повече и не можеш да сричаш. Поне първия абзац да беше прочел
Активен
Levski1914
Сержант
**

Karma: +95/-73
Неактивен Неактивен

Публикации: 68



Профил
« Отговор #77 -: Февруари 06, 2009, 00:35:37 »

Да те запитам това, че работиш за тях, изтъкваш ли го, или само го споменаваш?
щях да се опитам да го изтъкна ако бях акционер,но съм служител на заплата и съм там защото плащат добре.Толкова!!
Активен

gogoght
Гост
« Отговор #78 -: Февруари 06, 2009, 00:37:14 »

щях да се опитам да го изтъкна ако бях акционер,но съм служител на заплата и съм там защото плащат добре.Толкова!!
Ми засрами се тогаз. Достатъчно си слушал борческия фолклор тогаз
Активен
jorometala
Капитан
****

Karma: +126/-356
Неактивен Неактивен

Публикации: 392


АКО НЕ МОЖЕШ ДА ПОБЕДИШ ЧЕСТНО, РЕВИ НА АДМИНА


Профил
« Отговор #79 -: Февруари 06, 2009, 00:37:55 »

ами не мога хаджи генчо. учил съм по друга история, като ти е толкова готино ходи в турция.....как ли не разбра, че първо минава мисионерите и после  >Sad >Sad >Sad
Активен

jorometala
Капитан
****

Karma: +126/-356
Неактивен Неактивен

Публикации: 392


АКО НЕ МОЖЕШ ДА ПОБЕДИШ ЧЕСТНО, РЕВИ НА АДМИНА


Профил
« Отговор #80 -: Февруари 06, 2009, 00:40:22 »

Ми засрами се тогаз. Достатъчно си слушал борческия фолклор тогаз

то от борец се става лидер


не може дядо ти да е овчар а ти да искаш да имаш воля и собствено мнение

левскаря е прав, кат не ти отърва бягай в турция

Активен

gogoght
Гост
« Отговор #81 -: Февруари 06, 2009, 00:41:27 »

ами не мога хаджи генчо. учил съм по друга история, като ти е толкова готино ходи в турция.....как ли не разбра, че първо минава мисионерите и после  >Sad >Sad >Sad
това е проблема на повечето, учили история в училище.
Тази наука се гради на 3 постолата:
Причина за действието;
Акта на самото действие;
Последствия от действието.

Друго в историата няма. след 50 години инфото за сегашното положение ше е доста по-трезво
Активен
gogoght
Гост
« Отговор #82 -: Февруари 06, 2009, 00:42:47 »

то от борец се става лидер


не може дядо ти да е овчар а ти да искаш да имаш воля и собствено мнение

левскаря е прав, кат не ти отърва бягай в турция


Метъле  - таз държава е изградена от фермери и селяни. Потърси си корените от къде са.
Активен
gogoght
Гост
« Отговор #83 -: Февруари 06, 2009, 00:44:08 »

от неуспял борец се става убиец или хамалин, не лидер
Активен
jorometala
Капитан
****

Karma: +126/-356
Неактивен Неактивен

Публикации: 392


АКО НЕ МОЖЕШ ДА ПОБЕДИШ ЧЕСТНО, РЕВИ НА АДМИНА


Профил
« Отговор #84 -: Февруари 06, 2009, 00:45:36 »

това е проблема на повечето, учили история в училище.
Тази наука се гради на 3 постолата:
Причина за действието;
Акта на самото действие;
Последствия от действието.

Друго в историата няма. след 50 години инфото за сегашното положение ше е доста по-трезво

да но някои имат корени и седели и слушали разказите на дядовците си......

верно след 50-100 години ще е друго,

няма да оцелеят нито най силните, нито най умните........а най приспособимите( малко сървайварски но правилно),а който оцелее той ще пише историята. ти искаш ли да се бориш за своята история или не.
Активен

kassap
Лейтенант
***

Karma: +432/-182
Неактивен Неактивен

Публикации: 120


Semper Fidelis


Профил
« Отговор #85 -: Февруари 06, 2009, 00:46:24 »

това е проблема на повечето, учили история в училище.
Тази наука се гради на 3 постолата:
Причина за действието;
Акта на самото действие;
Последствия от действието.

Друго в историата няма. след 50 години инфото за сегашното положение ше е доста по-трезво
Има, има и още нещо:
"Който контролира миналото контролира бъдещето; който контролира настоящето, контролира миналото.“
Активен

Qui audet adipiscitur
gogoght
Гост
« Отговор #86 -: Февруари 06, 2009, 00:49:46 »

да но някои имат корени и седели и слушали разказите на дядовците си......

верно след 50-100 години ще е друго,

няма да оцелеят нито най силните, нито най умните........а най приспособимите( малко сървайварски но правилно),а който оцелее той ще пише историята. ти искаш ли да се бориш за своята история или не.
Възхищавам се на цинизма ти заради последния абзац
Активен
Levski1914
Сержант
**

Karma: +95/-73
Неактивен Неактивен

Публикации: 68



Профил
« Отговор #87 -: Февруари 06, 2009, 00:50:00 »

Ми засрами се тогаз. Достатъчно си слушал борческия фолклор тогаз
Определено искаш нещо да се позахапем.От какво да се срамувам незнам.Пак повтарям работя във фирма чийто контролен пакет акции е собственост на "Химимпорт" АД със седалище и регистрация гр.Цуг Швейцария.За какъв борчески фолклор  ми говориш..слушам Шарл Азнавур.
Активен

jorometala
Капитан
****

Karma: +126/-356
Неактивен Неактивен

Публикации: 392


АКО НЕ МОЖЕШ ДА ПОБЕДИШ ЧЕСТНО, РЕВИ НА АДМИНА


Профил
« Отговор #88 -: Февруари 06, 2009, 00:53:07 »

Определено искаш нещо да се позахапем.От какво да се срамувам незнам.Пак повтарям работя във фирма чийто контролен пакет акции е собственост на "Химимпорт" АД със седалище и регистрация гр.Цуг Швейцария.За какъв борчески фолклор  ми говориш..слушам Шарл Азнавур.

мани го, той е от вечната опозиция дето си спорят за спора. той къде ли работи като е толкова готин.  Cool Cool Cool
Активен

Levski1914
Сержант
**

Karma: +95/-73
Неактивен Неактивен

Публикации: 68



Профил
« Отговор #89 -: Февруари 06, 2009, 00:55:27 »

Жоро тези тук ще са първите дето ако се наложи ще си заблъскат главата в земята на някоя джамия,ако се наложи и феса ще го приемат като най-важния атрибут на тялото си ,я за да не платят данък,я за нещо друго...или да си запазят иначе безмисления си животец
Активен

Страници: 1 ... 4 5 [6] 7   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!