Imperia Online България  
Март 28, 2024, 19:56:38 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сребърният медалист в Ера 1 на Номадите Skeletan: "Всичко е калкулация!"  (Прочетена 4692 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Oton
Community Manager
*

Karma: +787/-1279
Неактивен Неактивен

Публикации: 1977



Профил
« -: Август 21, 2008, 11:26:40 »

Име: Росен Луизов
Възраст: 27
Професия: Данъчен служител
Местожителство: Габрово, България
Семейно положение: Неженен (стар ерген, по думите му)
Прякор: Skeletan
Позиция в крайното класиране: 2

Второто място в Ера 1 на Номадските нашествия, което Skeletan завоюва, едва ли е учудило повечето от играчите, които го познават и които са играли заедно с него или срещу него в ИО.
Представям Ви един от ветераните в Империята, играч от Първа лига, ако мога така да се изразя. Хладнокръвен, пресметлив, изключително прецизен в действията си. Романтик. Върл футболен фен, Принц на прелъстителите и, разбира се, един от най-големите критикари на ИО. Създавал ни е куп главоболия за времето, за което сме се сблъсквали с него. Но винаги ни е бил коректив. И затова напълно заслужава признанието ни.
Освен това, както ще разберете, е чудесен събеседник и... интервюто се превърна в един наистина прекрасен разговор. 


Oton: Първо, честито второ място в Ера 1 на Номадите!
Skeletan: Благодаря.
Oton: От кога играете ИО?
Skeletan: От началото на Ера 1 в Свят 3
Oton: Играли ли сте Блиц скорост преди Номадите?
Skeletan: Да, играх в първата ера на Свят 10 (Блиц), при откриването на този свят.
От там пазя най-добрите си спомени в тази игра, там получих най-голямото си удоволствие. Ерата беше само месец, имах късмета да попадна на много стойностни хора и играчи. Сформирахме силен съюз, спечелих добър приятел - atamaje (SYLER) беше уникален играч, с него коментирахме играта по цели нощи, бяхме и двамата свободни онова лято и се забавлявахме истински. Наистина нещо, което няма да забравя.
Oton: Питам Ви, защото... другите двама в челната тройка... не са играли никога Блиц скорост...
Skeletan: Аз всъщност дори спечелих първото място по военни точки онази ера...
(малко самореклама)
(двамата се смеем)
Oton: Трябва ли да си играл Блиц, за да се надяваш на добро класиране в Номадите?
Skeletan: Не е необходимо. Всичко е калкулация. И добро предвиждане на цените.
Oton: В първите десетина дни на турнира не излязохте от Топ 50, но стояхте малко под Топ 10...
Skeletan: В началото развитие не може да се жертва и нямаше как да ползвам тази стратегия още тогава.
Oton: Пуснахте няколко пожара...
Skeletan: Много малко, всъщност, мисля само два, но разбира се не мога да бъда сигурен, трябва да погледна статистиката.
Oton: Можехте ли да ги отбиете?
Skeletan: Можех.
Oton: Но?
Skeletan: Прецених, че не е рационално да се спират от ресурсна гледна точка. (или я наречете икономическа). Сбърках, веднъж, но две от едно, все пак си е 50%.
Oton: Кои грешки не искахте да допускате по време на турнира?
Skeletan: Тези в последните 24 часа. Те бяха най-ужасни, всъщност заради тях се простих с първото място. Имах необходимия ресурс да стана първи, нямах необходимото умение да го използвам рационално.
Oton: Разкажете за тия 24 часа...
Skeletan: Първо, избрах да посрещна четирите предпоследни атаки. Изчислих набързо, че така щях да обърна загубения ресурс в злато все едно при курс 2:1 от базата. Два часа преди атаките цените бяха много ниски, тогава реших да посрещна. Бях забелязал, че битките се калкулират в зависимост от класирането на играча, т.е. - при първите те минаваха по-бързо. Реших, че като един от топ 10 и при мен ще е така. Сбърках. След атаките и съответно след получаване на златото си от тях цените бяха скочили повече от два пъти, което означаваше, че съм загубил, особено след лошия сценарий на една от тях.
Второ, забравих да активирам поредното си ниво на проучването "Военна медицина". То беше готово един час преди битките да се случат, но просто забравих да натисна бутона. Така не успях да спестя 5% от загубените точки.
Трето, разстроен от увеличението на цените, спрях да мисля рационално и запазих златото, без да го обърна в ресурс, цените се увеличиха и аз пропуснах да спечеля от това.
Четвърто, реших да генерирам отрицателно злато в една от провинциите си. В последствие, след пет часа и след като се беше натрупало значително отрицателно салдо, без да искам, транспортирах една количка камънак към тази провинция. Нямаше как да го спася повече, това беше безвъзвратна загуба. Загуба на 775 000 камък.
Пето, не познавах добре правилата на играта. Бях пропуснал да се запозная и разуча по-подробно правилото за общото салдо в злато в една империя, след което всичко става невъзможно. Бях се заблудил някак или си бях въобразил, че при повече от - 5 000 000 злато за империята има възможност да се наема войска. Това не се оказа вярно и бе голяма изненада за мен, а до края оставаха две минути и нищо повече не можех да направя. Ако бях разходил ресурса си в последните пет минути по друг начин, например - бях първо обучил войска и тогава пуснал последното си проучване, щях да имам възможност да изразходвам целия наличен ресурс въпреки минуса и това, предполагам, би ми дало победата. Мисля, че това е по-важното, другото би трябвало да е подробност.
Oton: Бяхте ли уверен, че ще се класирате в тройката?
Skeletan: Не. Но бях уверен, че ще стигна до топ 10. За първи път, откакто играя ИО, използвам десетчасовия доход, твърде скъп е за един държавен служител. Но този път бях решен да инвестирам и инвестицията ми се оправда. (все пак съм финансист по образование)
Oton: Кои бяха играчите, които можеха да спечелят?
Skeletan: Веднага казвам - Файт, той е брилянтен. С него много кореспондирахме, той е изключително интелигентен и много, много, много силен играч. Чуждите играчи не ги познавам добре, не съм играл с тях и не съм кореспондирал също. Това е, за мен фаворитът още от начало беше Файт. Благодаря за съветите му!
Oton: Някои от играчите изразиха мнения, че атаките, които сме пуснали, са били твърде лесни...
Skeletan: Това е несъстоятелно. Имам предвид дали са лесни или не. Както казах, всичко е калкулация. Целта на играта не е да се спират всички атаки, поне за мен не беше, целта е да се спрат по най-ефективния начин или да се пуснат тогава, когато това е по-изгодно. Целта е да си пръв по нетни точки, поне такава беше за тази Ера.
Oton: Какво бихте искали да променим в Номадите?
Skeletan: Не мога да отговоря толкова бързо. Но за протокола бих казал, че неравнопоставеността между играчите според мен не бе правилна. Всички трябва да се състезават при еднакви условия, съответно всички трябва да се справят с еднакви атаки и всички трябва да имат възможност за еднакъв допълнителен доход. Именно затова избрах своята стратегия извън топ 50. И използвах тази неравнопоставеност.
Oton: Предполагам, че доста нерви са Ви коствали сметките за това как да опазите ресурса при последните обсади?
Skeletan: Не, както казахме по-нагоре, атаките можеха да бъдат спряни. Това, от което се притеснявах бе, че екипът ще се опита да се противопостави на такава игра и ще пусне много сериозни разграбвания във всички прoвинции, спирането на едно от които би ми коствало сериозни загуби. Но внимателно анализирах естеството на вашите атаки и прецених, че този вариант е възможен съвсем накрая, което пак би си струвало. Оказах се прав.
Oton: Кога усетихте, че имате реални шансове за тройката?
Skeletan: В последните четири часа.
Oton: Всичко ли е сметки и калкулации в Номадите?
Skeletan: Имах няколко щастливи моменти когато се защитавах при първите няколко пожара, с онези много интересни нулеви проучвания. Бях късметлия. Но не съм губил, когато съм решил да защитавам. Нито веднъж. Имах няколко загуби, но те бяха планирани. Всъщност, за мен не са загуби, поне от моя гледна точка. Така предотвратих осем пожара с минимален разход и като загуба на нетни точки, и като издръжка след това.
Oton: При 29 загубени битки военните Ви точки са доста солидно число...
Skeletan: Повечето военни точки дойдоха при последните разграбвания най-вече от обсадната техника. В НН не е хубаво да се губи много войска.
Oton: Грамадните казарми ли бяха печелившата стратегия за тези Номади?
Skeletan: Не, имах казарми до 15-то ниво, които не бих определил като грамадни. Но определено стратегията със забавено разходване на ресурсите беше печеливша не само за мен.
Oton: Да, iliacrush и PUHI направиха невероятни скокове в класиранията... и то - в последните дни. Успяха да изненадат даже и нас.
Skeletan: Навярно съм ви изненадал и аз.
(усмихва се)
Oton: Къде сбъркаха преките Ви опоненти?
Skeletan: Не знам. Ако говорим за другите от топ 3, те имаха сходни стратегии и нямам представа какво са сбъркали. Всички останали сбъркаха стратегически, както казах, за мен печелившата стратегия беше със забавено разходване на ресурсите. Окачвах повече хора да я използват, затова почти до края нямах точна представа къде ще се класирам.
Oton: Могат ли да бъдат спечелени Номадите, ако се отбият всички атаки?
Skeletan: Според мен, ако говорим за атаките през тази ера, може, но чрез компенсиране с много точна игра през цялото време.
Oton: Ще защитавате ли второто си място в следващото издание?
Skeletan: Със сигурност - не. Мисля да си почина поне месец, септември съм планирал отпуск и смятам да го използвам толкова рационално, колкото ресурсите си в НН.
(усмихва се) Ако има след това още ери... бих пробвал.
Oton: Бихте ли се съгласили, че сте втория по сила играч в цялата ИО?
Skeletan: Не, много по-назад съм. Всъщност, НН не може да измери "силата" на играча, защото значителна част от ИО не присъства в този свят. Мисля, че имаше много добри играчи. Като нещо ново, този свят събра значителен брой амбицирани участници, които искаха да се докажат в различна плоскост.
Oton: Мислите ли, че се състезавахте с най-добрите от най-добрите в цялата игра?
Skeletan: Ако ме питате дали съм доволен от своето класиране - да, доволен съм. И съм горд.
(усмихва се)
 Но и малко разочарован.
Oton: Защото можехте и да сте първи?
Skeletan: (скромно изсумтява и се усмихва загадъчно, което е достатъчно)
Oton: Последен въпрос – за какво ще похарчите наградата?
Skeletan: Ще отиде, заедно с останалите ми спестени пари, на срочен депозит. Когато (ако) сумата нарастне достатъчно, ще реша как да я използвам. За сега нямам необходимост да харча за нищо, освен за обичайната роза на всеки три дни, която подарявам на една моя приказно красива колежка.
« Последна редакция: Август 21, 2008, 11:49:33 от Oton » Активен

ИО във Facebook!
http://www.facebook.com/pages/Imperia-Online/114814521869565?ref=mf
ИО Световно:
httpс://worldcup.imperiaonline.org
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!