Imperia Online Romania  
Aprilie 26, 2024, 05:24:36 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conţine codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cum se deplasează armatele?  (Citit de 8751 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
nebthe
Colonel
******

Karma: +262/-156
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1033


‘Come not between the Nazgul and his prey!‘


Vezi Profilul
« : August 29, 2007, 12:12:54 »

Diferitele tipuri de trupe se deplasează cu viteze diferite, iar o armată se deplasează tot timpul cu viteza celei mai lente unităţi. În timpul misiunilor, armata necesită o întreţinere mai mare de 3 ori decât în timpul cât se află acasă. O armată are nevoie de timp pentru a se pregăti de îndeplinirea misiunii încredinţate. Acest timp pentru pregătire este de 40 de minute şi este necesar atât la plecarea din provincie spre inamic, cât şi la întoarcerea spre casă din provincia inamică. Aceste 40 de minute sunt adăugate la timpul necesar deplasării spre inamic.

Harta Imperiei Online are o mărime de 4000 x 4000 MI (mile imperiale). O unitate, deplasându-se cu viteza 1 (lăncierii) străbate o MI în 4.5 secunde. Cu alte cuvinte poate străbate întreaga hartă în 5 ore. Totuşi, lumea fiind rotundă (în sfârşit am încetat să ardem oamenii pe rug când afirmă asta), cea mai lungă distanţă pe care o pot străbate unităţile este de 2 000 de MI, prin urmare lăncierii vor ajunge la orice jucător în 2.5 ore.

Cele 40 de minute necesare pregătirii sunt adăugate şi la dus şi la întors.

Dezvoltarea Cartografiei poate reduce timpul necesar misiunilor, dar nu şi timpul necesar pregătirilor pentru misiune (afectează doar deplasarea efectivă). Formula prin care Cartografia influenţează timpul de deplasare al unei armate este:
   X x (1 + % dat de nivelul de Cartografie), unde X este viteza de bază a armatei.
Memorat

Tryyyyyyyyy......
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!