Imperia Online България  
Март 28, 2024, 23:22:14 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 211   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: На по чашка  (Прочетена 243248 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
donnegro82
Капитан
****

Karma: +102/-52
Неактивен Неактивен

Публикации: 455



Профил
« Отговор #1290 -: Август 07, 2017, 21:04:21 »

Нема ли кой да каже едно Наздраве е???
Петък е все пак!!!  *beer*

Наздраве Винкел ,Наздраве на всички останали и най вече за Десито за тази битка  *xxx*   http://prntscr.com/g5j425

настръъна ми вълната като я скивах битката разбира се  Grin Grin Grin Grin
Активен

по добре на хората в устата,отколкото на хората в краката
battle_brawler
Капитан
****

Karma: +76/-58
Неактивен Неактивен

Публикации: 260



Профил
« Отговор #1291 -: Август 07, 2017, 21:50:57 »

Наздраве Винкел ,Наздраве на всички останали и най вече за Десито за тази битка  *xxx*   http://prntscr.com/g5j425

настръъна ми вълната като я скивах битката разбира се  Grin Grin Grin Grin

Да де, разбрах те че от битката си настръхнал. Гузен, негонен бяга...  Grin Grin Grin
Иначе поздравления и от мен за битката, ама ако може да се види и кой е пречуканият щеше да е по-добре, че са ще ме мъчи любопитството и няма да мога да спя...  Embarrassed
Активен

Пием като смок,
еб*м като бог,
и удрям като трифазен ток!!!
donnegro82
Капитан
****

Karma: +102/-52
Неактивен Неактивен

Публикации: 455



Профил
« Отговор #1292 -: Август 07, 2017, 22:24:24 »

Да де, разбрах те че от битката си настръхнал. Гузен, негонен бяга...  Grin Grin Grin
Иначе поздравления и от мен за битката, ама ако може да се види и кой е пречуканият щеше да е по-добре, че са ще ме мъчи любопитството и няма да мога да спя...  Embarrassed

големо меле е ставало  Grin
направо ми изпълни душата момичето  *rose*
Активен

по добре на хората в устата,отколкото на хората в краката
battle_brawler
Капитан
****

Karma: +76/-58
Неактивен Неактивен

Публикации: 260



Профил
« Отговор #1293 -: Август 07, 2017, 22:27:47 »

големо меле е ставало  Grin
направо ми изпълни душата момичето  *rose*

Браво, браво. Да са живи и здрави 'ората които дават поводи за по едно Наздраве!  *beer*
П.П. тая иконка за Наздраве с бра е добра, ама не мислите ли че е добре да направите емотиконки които вдигат и се чукват с шише ракия или направо дамаджанка???
Да не сте майни, че с бира си викаме Наздраве???  Grin
Негро прав ли съм или е време да сложат такава емотиконка?
Активен

Пием като смок,
еб*м като бог,
и удрям като трифазен ток!!!
donnegro82
Капитан
****

Karma: +102/-52
Неактивен Неактивен

Публикации: 455



Профил
« Отговор #1294 -: Август 07, 2017, 22:30:37 »

Браво, браво. Да са живи и здрави 'ората които дават поводи за по едно Наздраве!  *beer*
П.П. тая иконка за Наздраве с бра е добра, ама не мислите ли че е добре да направите емотиконки които вдигат и се чукват с шише ракия или направо дамаджанка???
Да не сте майни, че с бира си викаме Наздраве???  Grin
Негро прав ли съм или е време да сложат такава емотиконка?

прав си разбира се :Dа е крайно време и в самата игра да сложат емотиконка с наздравица,че докато го изшпрехам на БГ или друг език и повода замина  Grin
Активен

по добре на хората в устата,отколкото на хората в краката
battle_brawler
Капитан
****

Karma: +76/-58
Неактивен Неактивен

Публикации: 260



Профил
« Отговор #1295 -: Август 07, 2017, 22:44:24 »

прав си разбира се :Dа е крайно време и в самата игра да сложат емотиконка с наздравица,че докато го изшпрехам на БГ или друг език и повода замина  Grin

Аууууу, изпуснат повод... не просто грях, ми двоен при това... Явно е пълно с трезвеници тука, които не са толкова просветени като нас, да разберат какво е да се изпусне повод  Cry Cry Cry
Активен

Пием като смок,
еб*м като бог,
и удрям като трифазен ток!!!
donnegro82
Капитан
****

Karma: +102/-52
Неактивен Неактивен

Публикации: 455



Профил
« Отговор #1296 -: Август 07, 2017, 22:46:04 »

Аууууу, изпуснат повод... не просто грях, ми двоен при това... Явно е пълно с трезвеници тука, които не са толкова просветени като нас, да разберат какво е да се изпусне повод  Cry Cry Cry

 Cry Cry Cry Cry
Активен

по добре на хората в устата,отколкото на хората в краката
battle_brawler
Капитан
****

Karma: +76/-58
Неактивен Неактивен

Публикации: 260



Профил
« Отговор #1297 -: Август 07, 2017, 22:51:40 »

Негро, започвам да се убеждавам, че това трезвениците са много лоши хора, по-зли са и от майните...
Не стига, че благодарение на нас създадоха териториалната надпревара, ами нещат и една емотиконка да ни сложат поне...
СРАМ, СРААМ!!!  *HUNTER*
Активен

Пием като смок,
еб*м като бог,
и удрям като трифазен ток!!!
donnegro82
Капитан
****

Karma: +102/-52
Неактивен Неактивен

Публикации: 455



Профил
« Отговор #1298 -: Август 07, 2017, 22:53:46 »

Негро, започвам да се убеждавам, че това трезвениците са много лоши хора, по-зли са и от майните...
Не стига, че благодарение на нас създадоха териториалната надпревара, ами нещат и една емотиконка да ни сложат поне...
СРАМ, СРААМ!!!  *HUNTER*

СРАМ!!! *HUNTER* *HUNTER* *HUNTER*
Активен

по добре на хората в устата,отколкото на хората в краката
Галахад
Вестоносец
*

Karma: +1084/-1010
Неактивен Неактивен

Публикации: 1487



Профил
« Отговор #1299 -: Август 08, 2017, 14:28:59 »

Браво, браво. Да са живи и здрави 'ората които дават поводи за по едно Наздраве!  *beer*
П.П. тая иконка за Наздраве с бра е добра, ама не мислите ли че е добре да направите емотиконки които вдигат и се чукват с шише ракия или направо дамаджанка???
Да не сте майни, че с бира си викаме Наздраве???  Grin
Негро прав ли съм или е време да сложат такава емотиконка?

Не съм съгласен че требва да има емо само с шишета! Трябва да има емотикони и за любоф!!! Ето, когато аз си арешем некоя за плът. удоволст. е леко неудобно да и кажем - ооо, яла да те косим 5-6 часа, нали! А друго си е да и пратим да речем некоя анимирана поза от кама-сутра в гиф формат! Плюс това този емотикон ще замести много обиди към мен когато разбивам и обирам селтиците, имали неблагоразумието да са възкрай мен и обратната връзка към жените им също ще е надлежно обезпечена без да се налага да им казвам че ще имат щастието да са рогоносители и че трябва да си разширяват касите на вратите, за да не избушат кочинята с роги! Не съм доволен батъле, мислиш само за пиенье а требва да мандръсаш като кулски нерез! Нема да пробираш, тарлъка си е един и същ, важно е как ти е поднесен! Grin

П.П. Към Юри!!! Юрик, запомни едно от мен - свирката е убаво нещо, ма много е важно от коя страна на члена стоиш!
« Последна редакция: Август 08, 2017, 14:46:04 от Галахад » Активен

Слава на Иисуса Христа - Бога наш!
"...защото езикът на селянина му е даден, не - за да плещи, а - за да лиже ботуша на господаря си... и, ако той не лиже господарския ботуш, езикът му следва да бъде изтръгнат!..


С кремъклийка пушка, с проста сопа,
със камък и стрели от бучиниш,
дедите ни завардиха Европа
и турците не стигнаха Париж!
battle_brawler
Капитан
****

Karma: +76/-58
Неактивен Неактивен

Публикации: 260



Профил
« Отговор #1300 -: Август 08, 2017, 14:56:33 »



П.П. Към Юри!!! Юрик, запомни едно от мен - свирката е убаво нещо, ма много е важно от коя страна на члена стоиш!

 *hahaha* *hahaha* *hahaha*
Активен

Пием като смок,
еб*м като бог,
и удрям като трифазен ток!!!
donnegro82
Капитан
****

Karma: +102/-52
Неактивен Неактивен

Публикации: 455



Профил
« Отговор #1301 -: Август 08, 2017, 18:15:20 »

Не съм съгласен че требва да има емо само с шишета! Трябва да има емотикони и за любоф!!! Ето, когато аз си арешем некоя за плът. удоволст. е леко неудобно да и кажем - ооо, яла да те косим 5-6 часа, нали! А друго си е да и пратим да речем некоя анимирана поза от кама-сутра в гиф формат! Плюс това този емотикон ще замести много обиди към мен когато разбивам и обирам селтиците, имали неблагоразумието да са възкрай мен и обратната връзка към жените им също ще е надлежно обезпечена без да се налага да им казвам че ще имат щастието да са рогоносители и че трябва да си разширяват касите на вратите, за да не избушат кочинята с роги! Не съм доволен батъле, мислиш само за пиенье а требва да мандръсаш като кулски нерез! Нема да пробираш, тарлъка си е един и същ, важно е как ти е поднесен! Grin

П.П. Към Юри!!! Юрик, запомни едно от мен - свирката е убаво нещо, ма много е важно от коя страна на члена стоиш!

 Grin Grin Grin Grin Grin Grin
да и това ще е от полза и то ОГРОМНА ПОЛЗА  Grin Grin Grin
Активен

по добре на хората в устата,отколкото на хората в краката
battle_brawler
Капитан
****

Karma: +76/-58
Неактивен Неактивен

Публикации: 260



Профил
« Отговор #1302 -: Август 08, 2017, 19:03:10 »

Негро, игрите започнаха Grin
Активен

Пием като смок,
еб*м като бог,
и удрям като трифазен ток!!!
donnegro82
Капитан
****

Karma: +102/-52
Неактивен Неактивен

Публикации: 455



Профил
« Отговор #1303 -: Август 08, 2017, 20:25:49 »

Негро, игрите започнаха Grin

е то почнаха,ма за нас няма места баце Cry Cry
Активен

по добре на хората в устата,отколкото на хората в краката
Галахад
Вестоносец
*

Karma: +1084/-1010
Неактивен Неактивен

Публикации: 1487



Профил
« Отговор #1304 -: Август 08, 2017, 21:37:07 »

Нещо силно и трогателно! Историята е действителна!


"Последното ми желание преди разстрела е да изсвиря с гайдата си любимата песен.”
Тези думи станали причина родопчанинът Михаил Киряков да спаси своя и на още войници живот през 1917 г. Киряков и още 4-ма са осъдени на смърт чрез разстрел пред другите войници за назидание. Войните от 21-и средногорски полк с трепет очаквали да чуят последните им думи.
Един поискал храна, друг - цигари. Дошъл редът на Михаил Киряков от Чепеларе да поиска нещо, преди да бъде убит.
Ако е възможно - да
посвиря за последен
път. За живот и
смърт - то ми е,
рекъл родопчанинът
Военните съдии се спогледали и му отговорили: “Добре, изсвири която искаш песен.” Донесли му гайдата, развързали му ръцете и Михаил засвирил с цяла душа. Всички мълчали и слушали любимата му песен “Мила ми е, мамо, драчка ми е, сивковскана чоста гора”.
Когато досвирвал песента, настъпил смут, стари войници в редиците, обръгнали на всичко от войната, ридаели на глас. И когато осъденият досвирвал и допявал последните стихове, войнишките редици завикали: “Милост”, “Милост”.
Тогава военният състав се оттеглил на заседание и отменил смъртната присъда на гайдаря и другите. Помилваните се струпали да го прегръщат със сълзи на очи. След това се разказва, че Михаил Киряков дори е бил отдельонен командир на 21 човека. Част от тях били разстреляни и паднали в изровен трап, преди да дойде редът на родопчанина.
“Дядо дълго получаваше писма от хора, които са се спасили благодарение на него, от Габровско, от още 1-2 места от страната, не само от тях, а и от техни близки”, спомня си най-голямата му внучка Йорданка.
За истинноста на историята на родопския гайдар, която звучи като легенда, разказва през 1937 г. изследователят на историята на Родопите и писател Васил Димитров, известен с литературния си псеводним Янтай Кавалов. Според близки на Киряков той всъщност не е бил дезертьор, но бил ранен и не могъл да открие полка си. От страх да не попадне при сръбски военни части, се скитал цяла седмица.
Съставителят на списъка на бунтарите войници го вписал, че е сред участниците във Войнишкото въстание. Киряков не се е разделял с любимата си гайда и през трите войни, в които е участвал - Първа балканска, Втора балканска и Първа световна.
Носил я в раницата и свирил на войската при отдих и преди тежки битки. Войниците я наричали жалната песен. След войната Киряков станал лесничей и се преселил от Чепеларе в Девин.
“Редовно е участвал до преклонна възраст в самодейните състави в града, а гайдата му е сред един от експонатите ни”, казва Татяна Димитрова, уредник на музея в Девин.
Внучката му твърди, че дядо ѝ до края на живота си не е свирил на друга гайда освен на тази, която му е спасила живота, защото вярвал, че му носи късмет. Гайдата е по-малка от сегашните, с които свирят майсторите на каба гайдите. От дълга употреба станала неугледна и протъркана, но старецът не я оставял.
“Можел е да си купи много гайди, но не намерихме друга, тази му е била единствената, нея помня”, казва Йорданка.
Още приживе увещавал тримата си синове да го изпратят с гайдата до гробището и да му свирят “Сивковскана чоста гора”. Уважаваният родопчанин обаче бил изпратен не само от един, а от 10 от най-добрите гайдари в района, организирани от създателя на именития оркестър “100 каба гайди”, спомнят си девинчани. Починал е на 1 януари 1971 г.
“Бях малка и не можах да отида на погребението, но хората ми разказваха как целият град го е изпратил - много беше обичан и уважаван”, казва внучката му. Песента, която войникът пял, е реална и се пее до днес. Сивковскана гора е над Чепеларе, а в подножието ѝ има махала. Тя е на олимпийската шампионка Екатерина Дафовска.
Популярният вариант, който е в репертоара днес на всеки изпълнител на родопски песни, е кратък:
Мила ми е, мамо, драчка ми е Сивковскана, мамо, чоста гора дет се рано, мамо, разлистнува,
рано, рано, мамо, по Гергьовден и по-рано, мамо, по Благовец.
Мили ми са, мамо, драчки ми са Сивковскине малки моми
де се рано, мамо, рано стават и се рано, мамо, пременуват.
Оригиналът, записан за първи път през 30-те години, реално се състои от 36 строфи, всяка от по 5 стиха и има няколко варианта сред фолклорните сборници за родопски песни.
Сюжетът ѝ разказва
как майка пита
смъртно болния си
син Стоян какво
му е най-мило
Той отговаря, че това е Сивковскана гора, където бил овчар и гледал момите как перат в реката.Там било и първото му либе Вангелинка, която стои на бял камък и се любува на мрените. Майката на Стоян кани либето му да иде в дома ѝ да се прости с умиращия Стоян. Тя увещава любимата на сина си да го жали 3 г., ако го обича, докато отворят гроба му, за да вземе пръстена.
Девойката изпълнила заръката и когато разтварят гроба, пръстенът сам се нанизал на ръката ѝ. Стояновата майка увещава любето да се омъжи за друг и да не забравя и нея, защото я възприема като снаха.
“Баба ни разказваше много пъти, като бяхме малки, как дядо е спасил хората с тази песен”, казва внучката.
Йорданка е най-голяма от 3 сестри. Съпругът ѝ Петър Янков с умиление разказва как старецът се вдигнал от Девин до София за сватбата им, за да им свири с гайдата.
“Много хубав човек, голям добряк. Много се радваше, като ни види, видя и първото си правнуче - дъщеря ни Росица. Преди да почине, детето беше на 2 г.”, казва Петър Янков.
Той и съпругата му работили в София, където изкарали 42 г. Прибрали се в Девин, където избрали да карат старините си - на метри от къщата на прочутия гайдар.
Той имал трима синове. Никой от тях не е участвал във война. Затова пък баща им има 4 медала за храброст от войната, изложени в музея в Девин. Внучката дарила на музея в Девин грамоти и медали на дядо си, връчени му от цар Борис III.
Активен

Слава на Иисуса Христа - Бога наш!
"...защото езикът на селянина му е даден, не - за да плещи, а - за да лиже ботуша на господаря си... и, ако той не лиже господарския ботуш, езикът му следва да бъде изтръгнат!..


С кремъклийка пушка, с проста сопа,
със камък и стрели от бучиниш,
дедите ни завардиха Европа
и турците не стигнаха Париж!
Страници: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 211   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!