Imperia Online България  
Март 29, 2024, 05:03:30 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
 
   Начало   Помощ Търси Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Фотоистория: Самотна България  (Прочетена 6171 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Groznii
ГРОЗНЫЙ
Капитан
****

Karma: +327/-291
Неактивен Неактивен

Публикации: 434


Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят


Профил WWW
« -: Февруари 25, 2011, 19:22:29 »

Фотоистория: Самотна България
"Самотна България" е фотоесе за запустелите села в България. За малцината населяващи ги възрастни хора, очакващи сетния си час сред невъобразима самота. Това е фотоистория за човека в България през 2010 г. С фотоисторията си Боряна Кацарова става един от седемте финалисти на POY – Pictures of the year International - Снимка на годината, най-престижния фотоконкурс в САЩ - www.poyi.org. Радостта ми е огромна, защото да спечелиш овации с тази тъжна и трудна история е наистина впечатляващо. За втори път българската фотожурналистика е на върха на признанието в Снимка на годината, след далечната 1991 г., когато Димитър Дилков спечели с "Горящият човек".

http://www.capital.bg/blogove/crop/2011/02/25/1049871_fotoistoriia_samotna_bulgariia/
Активен

Колко малко се познаваме всъщност, а говорим едни за други-подценяваме, надценяваме и никога не млъкваме, за да чуем скимтенето на душата си или остатъчците от нея...Защото ако душата не е природна стихия, то тя е отнесена от ветровете на собствените ни глупости
Groznii
ГРОЗНЫЙ
Капитан
****

Karma: +327/-291
Неактивен Неактивен

Публикации: 434


Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят


Профил WWW
« Отговор #1 -: Февруари 25, 2011, 20:12:47 »

Няма защо - направиха ми силно впечатление и ми върнаха много хубави спомени ... от това какво е било , но ми напомниха какво и какви сме станали
Активен

Колко малко се познаваме всъщност, а говорим едни за други-подценяваме, надценяваме и никога не млъкваме, за да чуем скимтенето на душата си или остатъчците от нея...Защото ако душата не е природна стихия, то тя е отнесена от ветровете на собствените ни глупости
duda
Гост
« Отговор #2 -: Февруари 26, 2011, 09:46:40 »

За жалост тези снимки могат да се направят в почти всяко село,допреди 20 години цъвтящо,а сега добило точно такъв вид,мрачно пусто и отчайващо.
Активен
Sheremetev
Deus conservat omnia.
Капитан
****

Karma: +290/-97
Неактивен Неактивен

Публикации: 335


Подкрепям Елена!


Профил
« Отговор #3 -: Февруари 26, 2011, 16:11:12 »

Абе тези неща като ги гледам... въртят ми се из главата едни определения за действителността, които общо-взето са 1:1 с монолозите на Карбовски. Ама на- нямам нито партия, нито охранителна фирма, нито някаква друга мутренска структура, която да ми даде достатъчно власт, че поне нещо да променя. А то друг начин май няма (е, може и да има, ама трябва да станем немска провинция или руска губерния).
Активен

Sheremetev
Deus conservat omnia.
Капитан
****

Karma: +290/-97
Неактивен Неактивен

Публикации: 335


Подкрепям Елена!


Профил
« Отговор #4 -: Февруари 27, 2011, 13:41:16 »

Не всички снимки са от България, нали? Но най-тъжните са. А и тази с фабриката- напомни ми за Добри Желязков примерно. Когато хората са се борили с империята, не са били образовани и (съвсем доскоро) не са били с правата на истински граждани. Сега пък уж си имат своя държава, която да се грижи за тях, тяхното образование и здраве, съдът е съвременен и всички са равнопоставени,... Ама- май само уж ще си остане. Що?
Активен

Groznii
ГРОЗНЫЙ
Капитан
****

Karma: +327/-291
Неактивен Неактивен

Публикации: 434


Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят


Профил WWW
« Отговор #5 -: Март 13, 2011, 14:48:41 »

... търсийки кое непознато място да посетя тази година в България , се натъкнах на доста интересен за мен обект от 50-те години на миналия век . Винаги съм се чудил защо не е построена жп линия минаваща покрай черноморския ни бряг и свързващ населените места там - от Шабла до Ахтопол , а защо не и да ни свързва , и с Румъния и Турция . С сигурност щеше да е една от най-натоварените жп линии в България през лятото . 

"...през 1950те години имаше проект на ЖП линия, която трябваше да свързва Бургас и Варна. Проектът беше спрян по неизвестни причини на доста напреднал етап. В Бургаските и Варненските села все още се личат изкопи, мостове и други постройки, свързани с проекта. Но най интересното в тази ЖП линия беше тунел, който трябваше да е 4 км дълъг и да преминава под билото на Източна Стара Планина, до село Кошарица от Юг и село Приселци от Север. Не се знае колко е дълъг (някои казват 1 1/2 км) и дали изобщо има и северния портал, и дали е копано от север. Но пък южния вход стои вече над 50 години, казват че по някое време беше използван за някакъв склад. За мен той представява една от най-големите забележителности в Източна България, ако не и в цялата страна.

Трудно е да опиша защо точно толково ме интересува, но има някакво постапокалиптично настроение, като виждаш такава грамадна постройка дълбоко в гората. През юни два пъти се опитах да намеря и северния портал, но един ден огромното ловно стопанство със оградите си обърка плановете ми, а на другия ден заваля яко, и се отказах на половин път. Другата причина да не търся втория портал е в това, че през лятото всичко е зарасло, висока трева и храстове скриват и без това едва забележим черен път. Плюс към това пътя към село Приселци (от което е най-удобно да търсиш портала) е най-лошия (разбит), по който съм карал в България. ... "

Юния портал


 Информация и снимки в интернет е доста оскъдна но достатъчна за желаещите да го намеярят

Ето и още снимки но на северния портал , както и информация

http://blog.raskoll.com/2010/09/2578
Активен

Колко малко се познаваме всъщност, а говорим едни за други-подценяваме, надценяваме и никога не млъкваме, за да чуем скимтенето на душата си или остатъчците от нея...Защото ако душата не е природна стихия, то тя е отнесена от ветровете на собствените ни глупости
Groznii
ГРОЗНЫЙ
Капитан
****

Karma: +327/-291
Неактивен Неактивен

Публикации: 434


Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят


Профил WWW
« Отговор #6 -: Януари 15, 2012, 11:28:25 »

"Патлейна" е разположен в област Шумен, община Велики Преслав. Защитената територия представлява ивица гора намираща се отдясно на река Голяма Камчия, по северните склонове на Драгоевска планина.Тук е единственото естествено находище на див Рожков в България - растението се е използвало за добив на захар , преди захарното цвекло и тръстиката

Новата сграда на Патлеинският манастир „Св. Пантелеймон“ е недействащ мъжки , изоставен манастир . Стария манастир е основан през IX век . Според изследователите му манастирът е бил важно книжовно средище по време на Първата българска държава. Тук са творили учениците на Кирил и Методий - Климент и Наум. Тук е създадена Преславската книжовна школа. Тук е замонашен и по-късно умира цар Борис І . През 1940 г. Варненски и Преславски митрополит Йосиф замисля грандиозен план за възстановяване на манастира. Включват се жители от цяла България, но след 1944 г. сградата е одържавена и начинанието му пропада. Новият манастир никога не е действал, не е изграждан и църковен храм към него. В периода 1944 - 1989 г. сградата е била ползвана за почивна станция на профсъюзите и за спортна база. След 1989 г. е деактувана от общината и не се използва. Имало е неуспешни опити да бъде върната на Варненско-преславската митрополия. През август 2006 г. сградата е продадена на търг.Според Варненски и Великопреславски митрополит Кирил манастирът е закупен от поставено лице от Българската православна църква.В момента входът към сградата на манастира е заключен. Той е обект на вандализъм и търпи разруха.










Изглед към Велики Преслав и втората ни столица - невероятна гледка при която може да сравниш с каква големина е била столицата ни







Активен

Колко малко се познаваме всъщност, а говорим едни за други-подценяваме, надценяваме и никога не млъкваме, за да чуем скимтенето на душата си или остатъчците от нея...Защото ако душата не е природна стихия, то тя е отнесена от ветровете на собствените ни глупости
Галахад
Вестоносец
*

Karma: +1084/-1010
Неактивен Неактивен

Публикации: 1487



Профил
« Отговор #7 -: Януари 15, 2012, 12:29:58 »

Тези снимки ми напомнят на един сериал по дискавъри - 10 years after people
Активен

Слава на Иисуса Христа - Бога наш!
"...защото езикът на селянина му е даден, не - за да плещи, а - за да лиже ботуша на господаря си... и, ако той не лиже господарския ботуш, езикът му следва да бъде изтръгнат!..


С кремъклийка пушка, с проста сопа,
със камък и стрели от бучиниш,
дедите ни завардиха Европа
и турците не стигнаха Париж!
Jimmy_the_Hand
Вестоносец
*

Karma: +775/-236
Неактивен Неактивен

Публикации: 1332


ZEALOT


Профил
« Отговор #8 -: Януари 15, 2012, 16:36:37 »

Аз само искам да благодаря на Грозни ,за страхотната тема Smiley ....наистина има върху какво да се замисли всеки един от нас....
Активен

"Клиентът е нашият най-важен посетител.Той не зависи от нас.Ние зависим от него.Той не прекъсва нашата работа.Той е целта и.Той не е външен на нашия бизнес.Той е част от него.Ние не му правим услуга,когато го обслужваме.Той ни прави услуга , като ни дава възможност да го обслужим."
                 Махатма Ганди
Groznii
ГРОЗНЫЙ
Капитан
****

Karma: +327/-291
Неактивен Неактивен

Публикации: 434


Какъв късмет за властимащите, че хората не мислят


Профил WWW
« Отговор #9 -: Януари 16, 2012, 00:31:05 »

Аз само искам да благодаря на Грозни ,за страхотната тема Smiley ....наистина има върху какво да се замисли всеки един от нас....
И аз искам да се присъединя с благодарност към Грозни  *rose*

 *THANK*
Активен

Колко малко се познаваме всъщност, а говорим едни за други-подценяваме, надценяваме и никога не млъкваме, за да чуем скимтенето на душата си или остатъчците от нея...Защото ако душата не е природна стихия, то тя е отнесена от ветровете на собствените ни глупости
Галахад
Вестоносец
*

Karma: +1084/-1010
Неактивен Неактивен

Публикации: 1487



Профил
« Отговор #10 -: Януари 16, 2012, 14:37:59 »

 


« Последна редакция: Януари 16, 2012, 14:42:56 от Галахад » Активен

Слава на Иисуса Христа - Бога наш!
"...защото езикът на селянина му е даден, не - за да плещи, а - за да лиже ботуша на господаря си... и, ако той не лиже господарския ботуш, езикът му следва да бъде изтръгнат!..


С кремъклийка пушка, с проста сопа,
със камък и стрели от бучиниш,
дедите ни завардиха Европа
и турците не стигнаха Париж!
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!